Tamam sen testlerini yap abi. Bende bu elektret devreleri üzerine deneyler yapıcam. Mesela ilk işim bu minicik mikrofonu benim miksere direk bağlayıp test etmek olucak. Sonrada devre yaparak bu mikrofona ne gibi özellikler katabiliriz ona bakıcam.

Senin dinamiği nasıl bağladın miksere? Onu netleştirelim ama. Balanced mi bağladın yoksa unbalanced mi?

Çünkü yaka mikrofonları electrit mikrofonlardır. harici bir beslemesi var, dinamik mikrofon gibi değil:)
Senin şu upc li preamli ile çok iyi sonuç veren micler bunlar. Benim snopy masa mikrofonumun içine onu entegre etsek çok güzel olur :D

Söz konusu mikrofon olunca dayanamıyorum, Bu da benim kullandığım canavar :)

Güzel mikrofon! Hem full diyafram kondenser hem de direkt USB ile kullanılıyor. Fantomlarla öcülerle uğraşmıyorsun :D

Senin dinamiği nasıl bağladın miksere? Onu netleştirelim ama. Balanced mi bağladın yoksa unbalanced mi?
Abi ilk xlr ın altındaki 6.3mm jack girişinden girdim.
Resimdeki uca222 nin bağlandığı çıkıştan direk pc line in'e gönderdim.

20200212_173706.jpg

Mikrofonu olduğu gibi taktıysan, çalıştığına göre herhalde unbalanced olarak bağlanmış oldu.
Abi ben o balans olayını anlamadım. Mikserin hangi jaklarında var hangilerinde yok bilmiyorum. Hatta varolduğundan bile emin değilim.

Abi ben o balans olayını anlamadım. Mikserin hangi jaklarında var hangilerinde yok bilmiyorum. Hatta varolduğundan bile emin değilim.

O mikserin en önemli avantajlarından birisi balanslı girişlerinin olması yav :D TÜM GİRİŞLER hem balanslı hem de balanssız sinyal destekliyor. O yüzden kafayı yiyorum ben nasıl o fiyata satılıyor diye.

O mikserin en önemli avantajlarından birisi balanslı girişlerinin olması yav :D TÜM GİRİŞLER hem balanslı hem de balanssız sinyal destekliyor. O yüzden kafayı yiyorum ben nasıl o fiyata satılıyor diye.
Benim almancı enişteye sormuştum geçen sene. Behringer burada tutulan bir marka değil. Dandik dedi. Bende bizim murat 131 lere benzetmiştim. Almanlar kendi malını beğenmiyor diye. :D

Bugatti veyron'a göre düşünürsen Audi de iyi araba değil :D

Amaca göre iyi/kötü değerlendirmesi yapmak lazım. Senin kullanım amacın için o mikser çok iyi.

Bu biraz da odyofil hikayesine benziyor. Bir performansı bununla miks et, sonra aynı performansı 1 milyon TL lik mikser odasında miks et. Sonra da 1000 kişiye dinlet. Kaç tanesi aradaki farkı anlayabilecek? :D Milletin çoğu cep telefonu ile müzik dinliyor ve kaliteden son derece memnun. O yüzden zaten bizim firmanın yaptığı müzik sistemlerini Türkiye'de alan kişi sayısı bir elin parmağını geçmez :katil2:

Bugatti veyron'a göre düşünürsen Audi de iyi araba değil :D

Amaca göre iyi/kötü değerlendirmesi yapmak lazım. Senin kullanım amacın için o mikser çok iyi.
Ben de öyle düşündüğüm için aldım. Hatta bunun xenyx 302 si bile var sudan ucuz. Ama ben sırf üzerinde phantom olsun diye 802 aldım. Hatta arada birde 502 var. Onda da phantom yok. Bir kere alıp en idealini almak lazm.

Hele hele ses kartı bence hiç gerekli değildi.

Osiloskop yazılımını mikser ile mi kullansın yani?

Ancak amaca daha uygun ve PCI-EXP veriyollu uygun kalite bir ses kartı tercih edilebilirdi.

PC şasesinde dahili olan ses kartları çok fazla gürültü kapar. harici USB her zaman daha iyidir diye düşünüyorum. Bende ikisi de var. PCIe olarak elimde RME HDSPe AIO var, harici olarak da USB bazlı RME kartları var.

PC içine takılan RME HDSPe AIO yu tercih ettiğim tek durum, gecikmenin minimum olmasını istediğim durum, yani gerçek zamanda sinyal üzerinde analiz yapacağım zaman. Bu konuda çok iyi ve 1 ms altında gecikme ile çalışıyor. Ama gürültü olayı önemli ise harici USB olanları tercih ediyorum.

Benim görüşüme göre o mikseri almamalıydı.
En az 4 kanal mikrofon girişli ve 2 kanal line seviyeli stereo girişli olmalı idi.
Çünkü @Gokrtl bir müzisyen ve bağlama tımbırdatıyor. Bağlamasının akustik sesini kaydetmek isteyebilir.
Tek bir enstrumanı doğru kaydedebilmek için ise en az 4 mikrofon gerekmektedir.
Teknik ölçümlerini bilmeden de marka hakkında yorum yapmanın doğru olmayacağını düşünüyorum.
Ancak o marka ile ilgili yorumlar pek te olumlu görünmüyor.
Hele hele ses kartı bence hiç gerekli değildi.
Ancak amaca daha uygun ve PCI-EXP veriyollu uygun kalite bir ses kartı tercih edilebilirdi.
Madem ki alınmış, bu sistemden en uygun performansı alabilmesi için gerekenleri yaparsa işe yarayacaktır.
Ben müzisyen değilim abi. Daha normal sesin ne olduğunu bilmezken, akustiği nasıl anlayayım da kayıt edeyim? Hatta şimdi bir kayıt yapıp kendimce beğenirken "güzel kaydetmişim" desem, senin söyleyeceğin ilk laf "güzel kayıt ettiğini mi sanıyorsun" olur. Hatta bin dolarlık cihaz da alsam sen aynı yorumu yine yapacaktın. O yüzden kasmaya gerek yok. Önce neyin ne olduğunu öğrenelim. Sonra ihtiyaç duyarsak iyisini alırız.

Benim PC içerisindeki ses kartında kayda değer bir gürültü yok.
Ses örneklemesinde latency önem arzediyorsa PC içi ses kartı en idealidir.
Osiloskop veya benzer uygulamalar için de PC içi ses kartları kullanılabilir.

1000$ lık cihazla da iyi bir kayıt yapamazsın.
Burada anlatılmak istenen cihazın fiyatı değil amaca uygunluğudur.
Bu mikser de amacına uygundur. Ancak tek bir amaca hizmet eder.
İki adet mikrofon temin eder, tam karşına A-B olarak tevcih eder ve kendi sesini kaydedersin. Bu kadar.
Mikrofon adedini 4 e çıkartırsan stereo üçgenini belirleyebilir ve bu üçgen içerisinde bulunacak her türlü enstruman veya sesleri kendi ses şiddetleri doğrultusunda kaydedebilirdin.
Bundan sonra panorama ve yer belirleme gelir.
Panorama, yer belirleme, ve seviye kalibrasyonu artık ileri seviye olduğu için gerekli değildir. Bu gibi işler için çok daha pahalı ekipmanlar gerekir.
Şimdi senin yapacağın tek şey var.
Mikserine uygun iki adet birbirinin aynısı mikrofon teminidir.
Bu mikrofonlar phantom lu olmalı, hatta özel sehpaları bile olmalıdır.
Aksi takdirde işlev olarak hiç uygun olmayacaklardır.
Zamanla hepsi olur abi. Acelemiz yok. Yaş 36. 80 e kadar hepsini almış olurum. :D

Yeni bir bilgisayar toplayacağım zaman senden dahili ses kartı önerisi alırım.

Şimdi şu mikrofonlar gibi mikrofon almalısın.
Ne yazık ki en uygun fiyatlı olarak bu markayı bulabildim.
Birazcık tekniğe girdiğim zaman fiyatlar binlerce lirayı bulabiliyor.
Haliyle kablo da gerekli.
Mikrofon olarak Behringerin çift diyaframlı c-3 modelini gözüme kestirmiştim. Bunlar daha mı iyi?

Kablo olarak araştırmalarım mogami dese de denox a razı oldum. Elektronikçiden 5m aldım.

20200213_130703.jpg
20200213_130034.jpg
20200213_130014.jpg

C3 ile C2 çok farklı değil.
C3 ün diyaframı geniş olduğundan seviyesi biraz daha yüksek.
Zaten aralarındaki fark çok ta fazla değil.
Buradaki amaç tek mikrofon değil çift mikrofondur.
Eğer C3 ten iki adet alabileceksen ne ala. Ben fiyat olarak bunu uygun bulduğum için önermiştim.
Valla neredeyse bu c-3 den de vazgeçip yaka mikrofonu kullanıcam. Masamda hiç yer yok :(

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back