Multimetre buzzer

benim Vnt 2.2v çıkıyor, akımölçmek istediğimde kar attı. evde çalışan biley de yoktu. demekki benim nötr toprak arasında 30ma üstü akım akabiliyor. bir sıkıntı yaratır mı bu durum?

benim Vnt 2.2v çıkıyor, akımölçmek istediğimde kar attı. evde çalışan biley de yoktu. demekki benim nötr toprak arasında 30ma üstü akım akabiliyor. bir sıkıntı yaratır mı bu durum?
Sen nötr ve toprak arasına ampermetre bağlayınca ampermetre yapısı gereği seri olarak bağlanır ve ampermetre iç direnci çok küçüktür.

Bu sebeple nötr-toprak arasını kısa devre etmiş oldun atması normal.Hatta rölenin sağlamlık kontrolünüde yapmış oldun bu sayede.
Kaçak akım rölesi üzerindeki test butonuda aynen bu yaptığını yapıyor o buton nötr-toprak arasına bağlı.

Pensampermetre ile bakmalısın oraya.

Kaçak takip etmek için iki tane ampermetre lazım. Birisi faz akımını ölçecek diğeri nötr akımını. Arada fark varsa kaçak var demektir.

Nötr ile toprak arasına ampermetre bağladıysan ya hiçbir akım değeri okuyamazsın yada çok düşük bir değer okursun. Okunan akım değeri, nötr'deki toplam yük akımına göre değişir.
Nötr ile toprak arasındaki akımı normal multimetre ile ölçe bilirmiyiz?

eğer kaçak akım röleniz varsa evde daha ekrana değer gelmeden röleniz devreyi kesecektir.

pensampermetre veya akım trafosu kullanarak ölçüm yapabilirsiniz.
Pensampermetre ile normal akımı ölçer gibi nötr den ölçüm yapıyoruz doğru mu anladım.
(Pensampermetre kullanımını biliyorum)

Pensampermetre ile normal akımı ölçer gibi nötr den ölçüm yapıyoruz doğru mu anladım.
(Pensampermetre kullanımını biliyorum)
pensampermetreyi devreye iletken ile bağlamayız.

bir mandalı vardır mandalını açıp ölçüm yuvasına kabloyu geçiriyoruz o kablodan geçen akımı bize söylüyor

pensampermetreyi devreye iletken ile bağlamayız.

bir mandalı vardır mandalını açıp ölçüm yuvasına kabloyu geçiriyoruz o kablodan geçen akımı bize söylüyor
O şekilde kullanıldığını biliyorum
Elimde unit ut 202 model pensampermetre var AC akım ölçümü var ama DC akım ölçümü yok DC akım ölçmek için bir modifikasyon yapılabilir mi?

O şekilde kullanıldığını biliyorum
Elimde unit ut 202 model pensampermetre var AC akım ölçümü var ama DC akım ölçümü yok DC akım ölçmek için bir modifikasyon yapılabilir mi?
aynısından bende de var daha önce pensmapermetre ile dc akım ölçmeyi gerektirecek bir durum yaşamadım genelde dc akım ölçeceğim zaman elimdeki multimetreyi kullanırım pensampermetre kadar pratik şekilde olmasada bağlantısı pek sık yaptığım birşey değil dc akım ölçmek.
yaptığım devre bittiğinde kutuya gireceği zaman,devreye regülatör eklemem gerektiğinde vs. dc akım ölçümüne gerek duyuyorum.

Bende multimetre akım ölçümü yapıyorum.Gecen hafta köyde çapa makinasının marş akımı ölçmek istedim ama marş akımı multimetrenin ölçüm değerinin çok üstünde olduğu için ölçüm yapamadım.Pensampermetre ile ölçüm aralığı hem çok geniş hemde ölçüm yapmak için kablo ile uğraşma derdi yok.
Unit ut139c modelinde,pensampermetre ye benzer bir sembol var sanırsam burdan multimetre bir bağlantı yapılıyor.Eğer dediğim gibiyse buraya takılan aparatın ismi nedir nette arama yaptım ama sağlıklı bir sonuça varamadım.

Last edited by a moderator:
Bende multimetre akım ölçümü yapıyorum.Gecen hafta köyde çapa makinasının marş akımı ölçmek istedim ama marş akımı multimetrenin ölçüm değerinin çok üstünde olduğu için ölçüm yapamadım.Pensampermetre ile ölçüm aralığı hem çok geniş hemde ölçüm yapmak için kablo ile uğraşma derdi yok.
Unit ut139c modelinde,pensampermetre ye benzer bir sembol var sanırsam burdan multimetre bir bağlantı yapılıyor.Eğer dediğim gibiyse buraya takılan aparatın ismi nedir nette arama yaptım ama sağlıklı bir sonuça varamadım.

araçların marş motoru, motor boyutuna göre 60-100 amper arasında akım geçer.
siz bunu 10 amper kademesinde ölçmeye kalkarsanız hem probunuz kopacaktır geçen yüksek akım nedeniyle hemde ölçü aletinizin pcb'si ciddi anlamda zarar görecektir.

o sembolün anlamı bildiğim kadarıyla buraya bir pensampermetre bobini bağlarsan 60 ampere kadar ölçüm yapabilirsin.
eğer yanlış biliyorsam düzeltebilir ustalarımız

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back