NiteCore D2 şarj cihazı orjinal mi?

Sercan

--
Birkaç gün önce bit pazarından Nitecore D2 şarj cihazı aldım. Bu cihazın Lygte-Info web sitesinde incelemesini görünce çok kaliteli olduğunu görebiliyoruz. Fakat benim aldığım cihazın aynı kalitede olduğyundan emin değilim. Bu cihazın ya çakmaları var ya da bize gelen cihazların kalitesi düşük. Aşağıdaki PCB karşılaştırmasına göre bunun kalitesi hakkında yorum yapılabilir mi? Bendeki cihazın entegrelerinin üzeri kazınmış. Bir de şarj için kullanılan bir entegre yerine bendeki tasarım daha farklı.

Bu arada cihazın iki farklı beseleme yöntemi var. Cihaz 230 V ile çalışmıyor 12 V ile sorunsuz çalışıyor. 230 V'u 12 V'ta düşüren SMPS, 4 V civarında bir çıkış veriyor. Yani voltaj çökmesi oluyor. Emin değilim ama sanıyorum VIPer22A SMPS entegresi arızalı.

Lygte-info foto:

DSC_7788a.jpg

Bendeki cihaz:
20230121_214125.jpg

Lygte-info foto:

DSC_7791a.jpg

Bendeki cihaz:

20230121_214144.jpg

Lygte-info foto:

DSC_7786a.jpg

Bendeki cihaz:

20230121_214116.jpg

Ekler

• viper22a-smps-entegresi-datasheet.pdf
    384.7 KB · Görüntüleme: 84
Bendeki cihazdan biraz daha foto:

20230121_214215.jpg
20230121_214233.jpg
20230121_214238.jpg

İki cihazın PCB leri baya farklı. Ya firma Avrupa normlarına uymak için bir sürü ilave komponent kullanmak zorunda kalmış, yada sendekinde ilave özellikler var.

Ben bu avrupa versiyonundaki fazladan kullanılan entegreyi şarj için sandım ama şimdi modeline (HT1621B) baktığımda bunun LCD kontrolcüsü olduğunu görüyorum. Galiba bunu LCD ekranın PCB'sine taşımışlar. Çünkü avrupa versiyonunda LCD bağlantısı adını bilmediğim süngerimsi esnek kablo ile yapılıyor.

Bu gözle tekrar bakınca kalite kaynaklı değil de PCB versiyon değişikliği sebebi ile sanıyorum bu farklılıklar ortaya çıkmış.

Sanki birinde iki yüzde olan tüm komponentler diğerinde tek yüze sığdırılmış. Tek tek komponentler sayılır ve karşılaştırılırsa belki sayıları eşit çıkabillir.

Aynen öyle görünüyor.

Ya aynı ürünü farklı bir şekilde yeniden tasarladılar yada çakmasını yaptılar ve böyle bir pcb tasarladılar. Yalnız ikinci ihtimal bana daha kuvvetli geliyor. tek taraflı pcb çift taraflının yanında biraz daha amatör işi geliyor. Belki hep böyle gördüğümüzdendir bilemiyorum. Ama çift taraflı pcb hem daha çok işçilik hem daha çok teknik bilgi ister. Sonuçta kaliteli komponent kullanıldıysa ve aynı işi görüyorsa sorun yok bence.

Hocam konudan bağımsız olarak fotoğrafları neyle çektiniz çok merak ettim

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back