NodeMCU 5V röleye 3 volt yetmiyor

confessinq

Üye
merhaba 5 volt röleyi tetiklemek için 3 volt yetmiyor rölenin ışığı yanıyor ama tetiklemesi için rölenin üstüne hafif vurmak gerekiyor. nodemcudaki VV(5 volt) pini de LCD ekrana bağlı olduğu için oraya bağlayamıyorum. bağlasam röle sürekli açık kalıyor işimi görmüyor. nasıl bağlayabilirim

Röleyi doğrudan MCU piniyle sürmemelisin. Transistörlü bir devre kullanman gerek.

22fdbbc26ac6fdc4656d377611131e212d92066d.jpeg

Bu ucuz, transistörlü röle modülleri böyle. Üzerinde zaten transistörlü sürme devresi var. Ancak, 5V ile beslenip 3.3V ile kontrol edildiğinde hem GND hem de 3.3V kontrol sinyalinde röle çekiyor. Bıraktıramıyoraunuz. (normalde LOW: çekme, HIGH: bırakma)

3.3V ile besleyip 3.eV ile kontrol ettiğinizde bu sorun yok. Ama bu sefer de besleme röleyi çektirmeye yetmiyor.

O yüzden optokuplörlü modülleri tercih ediyorum. Bu modüller daha önce beni de uğraştırdı. Bir diyot ve dirençle kolay bir çözüm var ama değerleri hatırlamıyorum. Modülden yanımda yok. Şema ve değerleri yarın deneyip paylaşabilirim.

Bu ucuz, transistörlü röle modülleri böyle. Üzerinde zaten transistörlü sürme devresi var. Ancak, 5V ile beslenip 3.3V ile kontrol edildiğinde hem GND hem de 3.3V kontrol sinyalinde röle çekiyor. Bıraktıramıyoraunuz. (normalde LOW: çekme, HIGH: bırakma)

3.3V ile besleyip 3.eV ile kontrol ettiğinizde bu sorun yok. Ama bu sefer de besleme röleyi çektirmeye yetmiyor.

O yüzden optokuplörlü modülleri tercih ediyorum. Bu modüller daha önce beni de uğraştırdı. Bir diyot ve dirençle kolay bir çözüm var ama değerleri hatırlamıyorum. Modülden yanımda yok. Şema ve değerleri yarın deneyip paylaşabilirim.
Çok iyi olur.

modülü yeterli akım verebilen 5v ile besliyorsan sorun olmaması lazım. transistörlü ucuz modülü nodemcu ile sorunsuz kullanmıştım, 3.3v lojik sinyal sorun olmuyor.

modülü yeterli akım verebilen 5v ile besliyorsan sorun olmaması lazım. transistörlü ucuz modülü nodemcu ile sorunsuz kullanmıştım, 3.3v lojik sinyal sorun olmuyor.
Direkt 5volt adaptörü röleye bağladım gnd hattını nodemcu ile birleştirdim sinyal hattını D7 pininden alıyorum röle sürekli açık kalıyor.

Elimde puff bar dediğimiz cihazın kartı var. Buna normal olarak 3.7v pil bağlanıyor. Bu voltajı 5 volt yapıp veriyor diye biliyorum cihaza. Acaba uygun olur mu 5 volt yükseltmeye

Role ile ne calistiracaksin? Belki roleye alternatif cozum bulunabilir.

Role ile ne calistiracaksin? Belki roleye alternatif cozum bulunabilir.
12v solenoid su valfi, normalde leonardo ile yapacaktım projeyi onu arabada kullandığım için oksit yapmış çalışıyor ama 5 volt kanalı çalışmıyor pek uğraştıracak diye nodemcu ile yapacağım

Elimde puff bar dediğimiz cihazın kartı var. Buna normal olarak 3.7v pil bağlanıyor. Bu voltajı 5 volt yapıp veriyor diye biliyorum cihaza. Acaba uygun olur mu 5 volt yükseltmeye

Ölçerek kontrol edin. Elime geçen birkaç elektronik sigarada 5volta yükseltme yoktu. Olması da mantıksız. Sorununuzun bu olmasi yüksek ihtimal.

Ölçerek kontrol edin. Elime geçen birkaç elektronik sigarada 5volta yükseltme yoktu. Olması da mantıksız. Sorununuzun bu olmasi yüksek ihtimal.
maalesef direkt 3 volt veriyor. leonardonun dijital çıkışları 4.8 v 5v arası veriyor ölçtüm şimdi. mecbur leonardoya odaklanacağım.
Leonardo pek leonardo değil ama idare edeceğiz artık.
IMG_20240613_122937.jpg

Son düzenleme:
Ne yaşamış öyle o?

Güzel bir temizlik şart ona yoksa zamanla çalışmaz olur.

Güzel bir temizlik şart ona yoksa zamanla çalışmaz olur.
Elimde kart temizleme malzemesi yok, kolonya ile temizlesem zarar verir mi?

kaç aydır kaputun içinde duruyordu kutunun içinde. adreslenebilir led takmıştım tampona o yüzden kullanmıştım. hava su almasın diye iyice bantlamıştım ama yine de almış. Allahtan çalışıyor.

Kolonyanın pek bir faydası olmaz, zararı da olmaz. Oksit giderici lazım.

Elimde kart temizleme malzemesi yok, kolonya ile temizlesem zarar verir mi?

kaç aydır kaputun içinde duruyordu kutunun içinde. adreslenebilir led takmıştım tampona o yüzden kullanmıştım. hava su almasın diye iyice bantlamıştım ama yine de almış. Allahtan çalışıyor.

Kutu nem almış demekki bantlayınca da nemi karta hapsetmiş oldunuz ve oksitlendi.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,154
Üyeler
2,558
Son üye
cenkacar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back