Ölümcül elektrik çarpılmalarında insanı öldüren akımdır/gerilimdir

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu konuyu da gene Türkiye'deki elektrik elektronik erbabına sorun, bir kamplaşma olduğunu görürsünüz. Kimisi "insanı öldüren akımdır" der, kimisi de "insanı öldüren gerilimdir" der. Peki buna benzer olan, ama teknik olmayan bir soru soralım. İnsanı öldüren mermi midir, tabanca mıdır? :katil2:

Bu işin doğrusu şu ki, gerilim ve akım, organize suç örgütü gibidir, ve beraberce insanı öldürürler.

Eğer "vücuttan geçen yüksek akım, kalbin durmasına sebep olur, o halde insanı öldüren akımdır" dersek, işi eksik bırakmış oluruz. Durup dururken insan vücudundan yüksek akım geçmez. Bu yüksek akımı geçiren gerilimdir.

Eğer "Vücudun maruz kaldığı yüksek gerilim, ölümcül akımın geçmesine sebep olur" dersek, işi gene eksik bırakmış oluruz. Eğer sadece yüksek gerilim yeterli olsa, yün kazak giydiğimiz zaman oluşan 10 bin volt veya daha fazla statik elektrik de ölüme sebep olması lazımdı.

İnsanın elektrikten ölmesi için, hem yüksek gerilim olması gerekiyor, hem de bu yüksek gerilim kaynağının ölüm için gereken akımı geçirebilecek kapasiteye sahip olması gerekiyor, hem de bu akımın yeterince uzun süre vücuttan geçmesi gerekiyor. Yani ölüm için gerekli asgari bir enerji eşiğinden bahsedebiliriz. Şebeke gerilimi, hem yüksek gerilimdir, hem de insanın ölmesi için gereken akımın 1000 katı daha fazla akım geçirme kapasitesine sahip. Biraz trajikomik ama, 1000 kişiyi paralel bağlayıp fişe dokundursak, 1000 kişi de bunun neticesinde ölebilir!

Son düzenleme:
Sadece yüksek gerilim ve bu gerilimin yüksek akım geçirme kapasitesine sahip olması da yeterli değil. Bu gerilimin yeterince uzun süre vücuda uygulanması da gerekir. Diyelim 380V sanayi gerilimi var. Eğer bu gerilim sadece 10 ms lik bir süre ile vücuda temas ederse ölüme sebep olmaz.

Yani ölüm için belli bir asgari enerji gereklidir (Enerji E = V * I * t)

Evet doğru. Ama tabi çarpılma denince öyle elektrik hatlarından transit geçiş değil, o hatları tutmak anlaşılır :) Ama bilginin bütünlüğü açısından bunu da ilave ediyorum.

ÖLÜMCÜL ÇARPILMALARDA İNSANI ÖLDÜREN AKIMDIR

veya

ÖLÜMCÜL ÇARPILMALARDA İNSANI ÖLDÜREN GERİLİMDİR

Bu konuyu da gene Türkiye'deki elektrik elektronik erbabına sorun, bir kamplaşma olduğunu görürsünüz. Kimisi "insanı öldüren akımdır" der, kimisi de "insanı öldüren gerilimdir" der. Peki buna benzer olan, ama teknik olmayan bir soru soralım. İnsanı öldüren mermi midir, tabanca mıdır? ;D

Bu işin doğrusu şu ki, gerilim ve akım, organize suç örgütü gibidir, ve beraberce insanı öldürürler ;D

Eğer "vücuttan geçen yüksek akım, kalbin durmasına sebep olur, o halde insanı öldüren akımdır" dersek, işi eksik bırakmış oluruz. Durup dururken insan vücudundan yüksek akım geçmez. Bu yüksek akımı geçiren gerilimdir.

Eğer "Vücudun maruz kaldığı yüksek gerilim, ölümcül akımın geçmesine sebep olur" dersek, işi gene eksik bırakmış oluruz. Eğer sadece yüksek gerilim yeterli olsa, yün kazak giydiğimiz zaman oluşan 10 bin volt veya daha fazla statik elektrik de ölüme sebep olması lazımdı.

İnsanın elektrikten ölmesi için, hem yüksek gerilim olması gerekiyor, hem de bu yüksek gerilim kaynağının ölüm için gereken akımı geçirebilecek kapasiteye sahip olması gerekiyor, hem de bu akımın yeterince uzun süre vücuttan geçmesi gerekiyor. Yani ölüm için gerekli asgari bir enerji eşiğinden bahsedebiliriz. Şebeke gerilimi, hem yüksek gerilimdir, hem de insanın ölmesi için gereken akımın 1000 katı daha fazla akım geçirme kapasitesine sahip. Biraz trajikomik ama, 1000 kişiyi paralel bağlayıp fişe dokundursak, 1000 kişi de bunun neticesinde ölebilir ::)

Insan vücudunun direnci 660Ohm ile 7000Ohm arasinda degismektedir. Bu degisim genetik ve cografi farkliliklardan kaynaklaniyor. Fiziksel olarak ise R=(Rho x L) / A
R...direnc degeri
Rho...Özgül direnc
L...uzunluk
A...Kesit alani..

Kisaca uzun boylu ve zayif insanlarin direnc degeri en yüksek mertebededir. Hayatta kalma sanslari en yüksek insanlardir. Kisa boylu ve sisman olmak ise en önce ölecekler grubundandirlar.

Dolayisi ile 50Vac veya 120Vdc gerilime dokunmalari durumunda vücutlarindan topraga akacak olan akim miktari;
35Vac_rms / 666= 52mA..max akim miktari
35Vac_rms / 7000=5mA..min akim miktari

FI kacak akim sigortalari max 30mAlik akim degerini 0,2saniye icinde devreye girerek canli hayatini korumakla yükümlüdür. 30mA ölüm sinir degeri olarak belirlenmistir.

Insan vücudunun direnci 660Ohm ile 7000Ohm arasinda degismektedir. Bu degisim genetik ve cografi farkliliklardan kaynaklaniyor. Fiziksel olarak ise R=(Rho x L) / A
R...direnc degeri
Rho...Özgül direnc
L...uzunluk
A...Kesit alani..

Kisaca uzun boylu ve zayif insanlarin direnc degeri en yüksek mertebededir. Hayatta kalma sanslari en yüksek insanlardir. Kisa boylu ve sisman olmak ise en önce ölecekler grubundandirlar.

Dolayisi ile 50Vac veya 120Vdc gerilime dokunmalari durumunda vücutlarindan topraga akacak olan akim miktari;
35Vac_rms / 666= 52mA..max akim miktari
35Vac_rms / 7000=5mA..min akim miktari

FI kacak akim sigortalari max 30mAlik akim degerini 0,2saniye icinde devreye girerek canli hayatini korumakla yükümlüdür. 30mA ölüm sinir degeri olarak belirlenmistir.
Birgun arkadaslar bir fuara mi ne gitmisti. Bir duzenek varmis. Ona dokundugunda led mi ne yaniyormus. Herkeste yanmis led ama.bir arkadas da led yanmamis. Tamamiyle sizin soylediginizle alakali.

Öldürmeyen Allah öldürmeeeeez :D Vadesi yeten ölür. De.. ben bir şey merak ediyorum , bu mıknatıs adamlar nasıl oluyor ?

elektrik çarpması genellikle insanı pişirecek kadar enerjiye maaruz kalmasıyla gerçekleşmez. genelde anlık bir çarpılma ardından kalp ritmi bozulur, ventriküler fibrilasyon denen kalp kasının düzensizce titreştiği ama kan pompalayamadığı bir durum oluşur. bu akım gerilim enerji den çok şansa bağlıdır, örneğin 10 kişiye 2 elden 1 er saniye şehir ceryanı verin 9 unda kalp ritmi etkilenmez, birinde vf gelişir. bu şans dediğim de tam anlamıyla rastgele değil, kalp üzerinden akım geçmeye başladığı anda atımın hangi evresinde olduğu ( bu elektrofizyolojik evreler pqrst harfleriyle gösterilir, ekg de görünen dalgalar bunlar), enerji kesilince sinüs ritminde devam mı edecek yoksa vf ye mi girecek bunu belirliyor. aslında vf ye girenlerin de büyük bölümü kendiliğinden sinüs ritmine döner, bunu sağlayan hormonal ve metabolik sistemler de var. pompa durunca plazma ph ı ve elektrolit düzeyleri değişir, adrenalin salınır. bunlar önceden sağlıklı bir kalpse kendiliğinden sinüs ritmine dönmeyi sağlar. ama çarpılan birini görürseniz ilk iş 112 yi arayın sonrasında temel yaşam desteği (ilkyardım)sağlayın. kişinin kendine gelmesini beklemeyin, vf ye girmişse defibrilatör denen bir aletle kalp elektriksel aktivitesinin resetlenmesi gerekir, yaşam ölüm arasındaki çizgiyi dakikalar belirler. ayrıntılı bir yazı:

Son düzenleme:
Başlığı görünce bir hevesle girdim konuya yazacağım hersey tek tek yazılmış
Yapabileceğim ufak bir eklenti kamış sadece
Aslında frekans da öldürür yüksek frekanslarda carpilma olayı olmaz tabi burada yüksek frekansta kastım epey yüksek frekanslar yaklaşık bir değer vardı ama aklımdan gitmiş

Soyle açıklayayım ameliyatlarda kullanılan elektrokoter cihazları yüksek frekanslı elektrik akimlariyla kesim yapar ama bu akımlar elektrik çarpmasına sebep olmaz

laptopun şarjını fişe takarken cat diye ses geliyor pirizden sizce risk altındamıyım

Bu ses laptop guc kaynagi içindeki ilk dogrultma devresinin sarj esnasındaki anlık çektiği akim nedeni ile oluşuyor.

Siz kullanıcı olarak risk altında değilsiniz.

Ancak şunu söyleyeyim. Laptop adaptörü olarak orjinal adaptör kullanmanızı tavsiye ederim. Söylediklerimde orjinal adaptör için geçerlidir. Muadil adaptorler içindeki devre orjinali kadar kaliteli dizayn edilmesikleri için ariza yapma riski çok yüksektir.

• Beğen
Reactions: nt
Yapılan tespitlere göre ;
220 volt gerilimin yüksek gerilimden genel anlamda daha öldürücü olduğu belirtiliyor..
Yüksek gerilim büyük bir kuvvet oluşturarak kişiyi fırlatıyor ve kişi akımın etkisinden kurtuluyor..
..kalbin üzerinden geçen yüksek akımlar( 1-2 amper seviyeleri gibi) eğer belli bir süre sonra kesilirse kalbin tekrar çalışma olasılığı daha yüksek..ama miliamper seviyelerinde kalp kalıcı olarak duruyor..
YG de kişide ağır iç ve dış organ yanıkları oluşuyor..sağlıklı gibi gözüken kişi birkaç saat içinde ölebiliyor..
neticede yüksek yada alçak gerilim,ikiside öldürücü..
not: adli tıp ile ilgili bir kitapda okumuştum.adını tam bilmiyorum,sanırım İstanbul Üniversitesi yayını idi..

Birçok şeyin gerilimle ifade edilmesinin belli sebepleri var.

Hem gerilime belli bir sınır çekilmiş oluyor hem de o gerilimin kullanıldığı yer/cihaz hakkında bilgi verilmiş oluyor.

Örneğin 110V, 230V, 380V veya 134kV deyince aklımızda bir çok şey canlanıyor. Fakat bunu 10A, 100A olarak isimlendirsek anlaşılmaz oluyor.

Kaç voltta 10A? Örneğin 10V/10A bir kaynak insan hayatı için tehlike arz etmez. Fakat 50V ve üzeri gerilimlerde bu akımları verebilecek bir kaynak canlılar için tehlike oluşturabilir.

Elektrik akımının oluşmasında ilk gereken potansiyel farktır. Akım daha sonra devreye girer. Akım akabilecek yeterli yol varsa (İletkenlik) da devre tamamlanmış olur.

Voltaj bir bıçaksa akımda onun ne kadar kestiğidir/kesebildiğidir.

Birçok şeyin gerilimle ifade edilmesinin belli sebepleri var.

Hem gerilime belli bir sınır çekilmiş oluyor hem de o gerilimin kullanıldığı yer/cihaz hakkında bilgi verilmiş oluyor.

Örneğin 110V, 230V, 380V veya 134kV deyince aklımızda bir çok şey canlanıyor. Fakat bunu 10A, 100A olarak isimlendirsek anlaşılmaz oluyor.

Kaç voltta 10A? Örneğin 10V/10A bir kaynak insan hayatı için tehlike arz etmez. Fakat 50V ve üzeri gerilimlerde bu akımları verebilecek bir kaynak canlılar için tehlike oluşturabilir.

Elektrik akımının oluşmasında ilk gereken potansiyel farktır. Akım daha sonra devreye girer. Akım akabilecek yeterli yol varsa (İletkenlik) da devre tamamlanmış olur.

Voltaj bir bıçaksa akımda onun ne kadar kestiğidir/kesebildiğidir.
vucut direncimiz normal şartlarda sabittir.
vucut direncimiz ve gerilim bizim ölüm ölmeyeceğimizi belirler.

100v 5mA(kesin sınırlandırılmış) bir kaynağa çapılırsak büyük ihtimalle sarsılıp kalırız.
ama 100v 40mA sınırılandırılmamış bir kaynağa çarpıldığımızda yüksek ihtimalle kısa süreli dünyanın rengi solması gibi şeyler olacaktır.

vucut direncimiz x gerilim bizim için riskli olan parametreler kaynak akımı pek önemli değil.

Derimiz iletken ile temas edince belirli gerilime kadar yalıtkanlığını koruyor..deri delinince iç organların direnci düşük olduğundan dolayı tehlikeli akım geçiyor..örneğin elde açık yara varsa ,ıslak ise, elektronikçinin kullandığı düşük gerilimler bile tehlikeli olabilir.
Diyelimki çalıştığımız kabloda 24 volt var, ve kablonun bir ucu elimize, diğer ucu diğer elimize parmağımıza battı..
ne olur acaba..biraz abarttım galiba..:)

bi zamanlar biri sormuştu 220V öldürür mi diye, öldürür demiştim.
ardından kablo tamiri yaparken kabloyu dişleriyle sıyırmak için ağzına aldığını ve çarpıldığını anlattı.
niye ölmediğini beni üzerimden sorguluyordu :bilmem1:

Kendimizi topraktan elektriksel olarak izole edelim.

Gogsumuze iki elektrod yapistiralim fakat bunlar cok yakin olsun. Voltaj verelim ve carpilalim.
Iki elektrod arasinda yanik olusur. Fakat olmeyiz.

Simdi elektrodlardan birisini gogsumuze digerini tam karsisinda sirtimiza yapistiralim. Gene ayni voltajla carpilalim.
Muhtemelen kalbimiz duracaktir.

Bu durumda olum, ancak akimin kalp uzerinden akmasi ile aciklanabilir.

Hat gerilimi farklı arıza anında üzerinize düşecek gerilim farklıdır, vücud direnci, temas direnci farklıdır bu nedenle tek gerçek olan üzerinizden akan akımdır. 23 sene önce mehmet ustam vardı elleri ayakları kaplumbağa derisi gibi nasırlıydı bir eline fazı bir eline nötrü alırdı çarpılmazdı hatta bir eline bir fazı diğer eline diğer fazı alırdı 380v yine de çarpılmazdı hafif gıdıklıyor derdi ölçü aletiyle tuttuğu kabloların bakırlarından multimetre ile ölçer 380v'u görür hayret ederdim. Özetle elektriksel ölümlerde başrol akımındır ve o akıma maruz kalınan süredir yani enerjidir. Akmın mertebesi, süresi ve yolu da sonucu belirler.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back