Ölümcül elektrik çarpılmalarında insanı öldüren akımdır/gerilimdir

Mesela çok yüksek voltaj ile çok düşük akım birlikte düşünelim, birde yine aynı watt değerine gelecek şekilde düşük voltaj ile yüksek akım düşünelim. İkisi de aynı etkiyi mi gösterir? Bu bize voltaj ve akımın etkisi hakkında bir fikir verebilir belki.

Son düzenleme:
Mesela çok yüksek voltaj ile çok düşük akım birlikte düşünelim, birde yine aynı watt değerine gelecek şekilde düşük voltaj ile yüksek akım düşünelim. İkisi de aynı etkiyi mi gösterir? Bu bize volatj ve akımın etkisi hakkında bir fikir verebilir belki.
Düşük voltajda yüksek akım olma olasılığı maalesef yok ohm kanunu bunu kabul etmez (Kaldı ki vücud direnci ohmik direnç de değil bir empedans) :)

Empedans olamaz. Empedansda isin icine R, L, C girer.

Vucut elektrolit icerdigi icin elektrodlar yanyana degil de vucudun karsit yuzeylerine bagliysa ohm hesabi yapilamaz.

insan teni yaklasik 50v tan sonra carpilmaya basliyor, lakin bu daha dusuk voltajdada vucuttan akim gecmiyor demek degil, ama voltaj olmadanda hisstettirecek derecede carpma mumkun degil, yani yumurta mi tavuktan tavuk mu yumurtadan cikar tartismasindan oteye gitmiyor, insan vucudunudan akim gecirdiginde bir voltaj induklenseidi sadece akimin carptigina bir nebze olsun inanabilirdim.

İnsan deneyinin mümkün olmayacağı bir ortamdayız. Konuşmaların bir yere varması mümkün değil. Doğrulanamayan bilgi çerçevesinde olacaktır. Yani test edemeyeceğimiz bir konu, tekrar tekrar her zeminde konuşuyor.

Arkadaş elektrikten uzak durun, çarpıyor işte... :D

Empedans olamaz. Empedansda isin icine R, L, C girer.

Vucut elektrolit icerdigi icin elektrodlar yanyana degil de vucudun karsit yuzeylerine bagliysa ohm hesabi yapilamaz.

Sayfa 5 akım şeklinin ve frekansın etkisi konu başlığını okuyunuz. Bilmeden araştırmadan yorum yapmayınız. Dünya üzerinde Saf ohmik, saf endüktif ve saf kapasitif yük YOKTUR saf yük olayı sadece teorik bir bilgidir. HER YÜK BİR EMPEDANSTIR !

Saygılar...

Seker kardesim, asagiya alintiladigim mesaj sana aittir.

Düşük voltajda yüksek akım olma olasılığı maalesef yok ohm kanunu bunu kabul etmez (Kaldı ki vücud direnci ohmik direnç de değil bir empedans) :)

Yani vucut direnci ohmik direnc de degil bir empedans demissin.

Ben de ne yazdim? Empedans olamaz empedansda isin icine R, L, C girer.

Muhendismissin ama gene atarlanirsin diye korktum aciklama ihtiyaci duydum, bir yukun AC voltaj altinda cektigi akim, gerilimle ayni fazda olmuyorsa empedansdan bahsederiz.

Empedansin da bas sorumlusu L ve C dir. Eger omik bilesene L ve C dahil oluyorsa empedansdan sozedebiliriz.

Fakat sadece saf omik bir yuke empedans demende de sakinca yok. Bu durumda L ve C sifir demektir.

Ama ona da itiraz eden sensin. Ne demissin vucud direnci ohmik direnc degil empedans demissin. Yani ustu kapali L ve C var demissin.

Ha kivirmak istersen yolun acik. Ben empedans derken non lineer empedansdan bahsettim diyebilirsin. O zaman anlarim.

Sakin ol.

Seker kardesim, asagiya alintiladigim mesaj sana aittir.

Yani vucut direnci ohmik direnc de degil bir empedans demissin.

Ben de ne yazdim? Empedans olamaz empedansda isin icine R, L, C girer.

Muhendismissin ama gene atarlanirsin diye korktum aciklama ihtiyaci duydum, bir yukun AC voltaj altinda cektigi akim, gerilimle ayni fazda olmuyorsa empedansdan bahsederiz.

Empedansin da bas sorumlusu L ve C dir. Eger omik bilesene L ve C dahil oluyorsa empedansdan sozedebiliriz.

Fakat sadece saf omik bir yuke empedans demende de sakinca yok. Bu durumda L ve C sifir demektir.

Ama ona da itiraz eden sensin. Ne demissin vucud direnci ohmik direnc degil empedans demissin. Yani ustu kapali L ve C var demissin.

Ha kivirmak istersen yolun acik. Ben empedans derken non lineer empedansdan bahsettim diyebilirsin. O zaman anlarim.

Sakin ol.

SAF OHMİK YÜK YOKTUR !
SAF ENDÜKTİF YÜK YOKTUR !
SAF KAPASİTİF YÜK YOKTUR !

BUNLARIN ALAYI TEORİK BİLGİDİR. HER YÜK EMPEDANSTIR ! BUNLAR ELEKTRİĞİN TEMEL BİLGİLERİDİR !
vücudZ.jpg

BİR ZAHMET IEC TS 60479-1 STANDARTINI OKUYUNUZ. TEMEL ELEKTRİK BİLGİLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİNİZ !

Kimse saf enduktans saf kapasitans saf resistif yuk vardir demedi ki.

Konunun saflikla alakasi yok.

Haa eger ki saf omik bir yuk olamaz bu yukun illaki telden ucu vardir. Bu tel parcasi enduktans gibi davranir ayrica bu iki tel kendi aralarinda kapasitor gibi davranir dolayisi ile omik dedigimiz direnc aslinda bir empedansdir bunu diyorsan dogru diyorsun. Amma velakin bu kadar safsizligin neden olacagi empedansin gorunur hale gelmesi oyle 50 Hz'de 100Hz de olacak seyler degil.

Kimse saf enduktans saf kapasitans saf resistif yuk vardir demedi ki.

Konunun saflikla alakasi yok.

Haa eger ki saf omik bir yuk olamaz bu yukun illaki telden ucu vardir. Bu tel parcasi enduktans gibi davranir ayrica bu iki tel kendi aralarinda kapasitor gibi davranir dolayisi ile omik dedigimiz direnc aslinda bir empedansdir bunu diyorsan dogru diyorsun. Amma velakin bu kadar safsizligin neden olacagi empedansin gorunur hale gelmesi oyle 50 Hz'de 100Hz de olacak seyler degil.
Saf olmayan yük empedanstır yavru aslan. Buda ekstra bilgi sana. Bütün yükler empedanstır ve nonlineer dir. Anlayacağın şekilde tarif ettim.
Empedans nedir konusunu iyi çalışman gerekiyor.

Hah soyle yola gel. Nonlineerligi telafuz etki bu adam isi biliyormus diyelim.

Soruyu böyle sorunca insanı öldüren kurşun mudur açılan delik midir gibi oluyor. Bence akım ve gerilim birbirine bağıl olduğundan herhangi birine nedendir demek diğerini yanlış yapmaz.

Gerilim olmasa o akım oluşmayacak. Akımın büyüklüğü ise gerilime ve dirence (ya da empedansa) bağlı.

İnsan vucudunu saf bir çözelti yada direnç gibi düşünemeyiz .

Çok yüksek voltaj deydiği yerde kömürleşme yapacaktır ve elektronlar bu yolu izleyecektir belki de kalbe hiç dokunmayacak. 220v göre binlerce kat amper insan vucudundan geçmesine rağmen çarpılan kişi yanıklarla kurtulabilir çünkü hayati bir organa isabet etmeden tüm amper deri yüzeyinden akabilir.

Hatta bir çivici katil vardı yuksek voltaja kapılmış aylarca hastanede kalmış , hastaneden çıktıktan sonra insanları kafasına çivi çakarak öldürüyordu , demek hafif beyni de yanmış.

Basit bir direnç olarak görmekten bahsetmiyoruz zaten. Nasıl görürsek görelim aynı bağıllık yine geçerli.

Ayrıca DC ya da düşük frekansta bir akımın birçok yoldan paralel akacağını düşünüyorum. Akımın belirli bir tercihe yoğunlaşması için voltajdan ziyade frekans önemli.

Yüksek frekanstaki akımlar daha belirgin bir yol izliyorlar. Şurada bir deney (simülasyon) görebilirsiniz.

Hocam şöyle düşünelim nasıl bir transistöre dayanabileceğinden fazla voltaj/amper verirsek oradaki molekül yapı bozulup kısa devre oluyorsa insan vucüdunda da aynı şey oluyor oradaki moleküller ısı iyonlaşma vs nedeniyle tam kısa devre yapıyor , yani yüksek voltaja kapılmış birisi orayı kısa devre yapıyor, vududundan yüzlerce amper geçiyor etleri yanıyor ama adam yaşıyor çünkü dış deri ilk kez kısa devre oluyor. Ölen insanların çoğu yanma yüzünden ölüyor, haberlerde çok görmüşsünüzdür bunu.

220v kapılan insan ise ya kalp atımında problem oluyor yada kaburgalardaki kaslar kitleniyor nefes alamıyor. 220v vücütta çok az bir yanık oluşturuyor yada hiç. Yani 220v da vücüttan geçen miliamper hasar vermiyor hayati kasları ve sinir sistemini kitliyor.

Açıkcası ben hiç duymadım bu tür örnekler.
Söylediğinize göre yüksek gerilime kapılıp da yaşayan insanların oranının şebeke gerilimine kapılıp yaşayanlardan fazla olması gerekir diye anlıyorum. İlginç bir tez. Hızlıca bir araştırdım ancak pek bir kanıt bulamadım. Varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bundan ayrı olarak aslında durum değişmiyor. Yanıkla da ölse, kalp kriziyle de durum değişmiyor. Burada öldüren akım mı voltaj mı konusunu tartışıyoruz ve benim fikrim bu ikisi kurşun ile tabanca, yılan ile zehir gibi birbirine bağlı olan, ayrı olarak düşünemeyeceğimiz ve ayrı olarak ortaya çıkamayan parçalar. Hangisi suçlu, hangisi masum demeye gerek yok.

Yüksek voltaj konusunu araştırırken benzer fikirde şöyle eğlenceli bir videoya da denk geldim :)

Elektrik çarpılmalarından sonra vücutta elektroliz başlıyor eskiler tuzlu su içirilmesini tavsiye ederdi. Çarpılan kişiye 1 hafta geçmeden kefeni yırttın demezlerdi çünkü organlardaki tahribat ve fonksiyon kaybı zamanla artmakta 1 hafta 10 gün sonra çarpılan kişi ölebilmekteydi. Bir akrabamın sağ kolunda elinden omzuna kadar damarlarındaki kan kurumuş pul biber gibi olmuştu ameliyat üzerine ameliyat oldu.
Konuyla ilgili sürekli başrol akımdır diye ısrar etmemin sebebi;
Trakyalı mehmet ustam vardı adam bir eline fazı bir eline nötr kablosunu alır çarpılmazdı(elleri kaplunbağa derisi gibi nasırlıydı) hatta bir keresinde bir eline bir fazı diğer eline diğer faz kablosunu aldı ölçü aletiyle elinde tuttuğu kablonun bakırlarından ölçüm yaptığımda 380v'u görüyordum. Bir insan 50v ile çarpılıp ölebilirken başka bir insanı 380v sadece gıdıklıyordu. Özetle gerilim ve direnç değişkendir esas olan akım, akımın ilerleyiş yolu ve etki süresidir. Bu yazdıklarım hep alçak gerilim için yüksek gerilimde sonuç ya ölümle yada ağır yaralanmayla sonuçlanıyor. (Nadiren hafif yaralı atlatan ustalarıma da şahit oldum.)

Son düzenleme:
korunmayan ya da doğru korunmayan bazı devrelerdeki toprak hatası veya faz-nötr kısa devresinde çok yüksek akımlar oluşabilir. 220 V yakmaz, kavurmaz, patlatmaz yaklaşımları hiç gerçekçi değil.

korunmayan ya da doğru korunmayan bazı devrelerdeki toprak hatası veya faz-nötr kısa devresinde çok yüksek akımlar oluşabilir. 220 V yakmaz, kavurmaz, patlatmaz yaklaşımları hiç gerçekçi değil.
Siz 220v diyorsunuz ben 380v ölçtüm diyorum. Ustamın elleri ayakları nasırlıydı hiç etkilenmiyor musun diye soruyordum çok hafif gıdıklıyor diyordu. Ben bunu bizzat yaşadım.

Yanlış anlaşıldı vucutdan geçen amper watt/s olarak kıyasladığımızda belki onbin kat daha fazla güç geçmesine rağmen ölmeyen insanlar var,
mesela çivici katil :) .

Daha yeni haberlerde vardı iki çocuk og direğe demir çubuk uzatıyordu birisi öldü birisi kurtarılmıştı , ayaklarından dev ark çıkmıştı en azından ayakları çok kötü yanmıştır.

Ben küçükken bizzat sahit oldum mahallede direkte çalışma yapan bir abimiz anlık 220v elektirk çapmasıyla ölmüştü, bir eli demir direkte diğer eli kabloda adamda anlık bir hereketlenme oldu sonra direkte asılı kaldı hemen öldü 220 v adam ölürmez olur mu hiç .

Daha kötüsü elektrik çarpması sonucu kalbi durmayan , eliyle 220v bir cihazı tutarken elektirk çarpıyor ama bırakamıyor çünkü elektrik el kasının daha da sıkı tutmasına neden oluyor, solunum kesiliyor ve boğularak ölüyor dakikalarca acı çekiyor , ölümün en acılısı.

Forum istatistikleri

Konular
5,842
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back