Oluşturduğum Sinyal dogrumu kontrol edermisiniz

nt

Emekli
Dün gece biraz yazdım kod çalışıyor "yüzsüz hesap" makinesi ve "notwork" ağ tarayıcı gibi bunuda program haline getiricem
genel olarak sizden sinyal oluşturmanızı istiyor sonra bu sinyali efektler ekleyip analiz ediyor rms değerleri falan gibi bunu illaki yapan program ya da site vardır ama bu türkçe yani kod değil ama açıklamalar türkçe

1.bana bir kaç bilgi verirseniz daha sağlam ilerlerim örnek 60hz 3sn örnekleme hz 1 gurultu azaltma yok dedim ve bu cıktı bana bu şekilde bilgiler verirmisiniz programı denemek istiyorum
Ekran Görüntüsü - 2023-12-28 11-35-20.png

60hz3sn.png

Algoritmam
Sinyal Oluşturma: Kullanıcı, belirli frekansta, belirli bir süre boyunca sinyaller oluşturur
Efekt Uygulama: Sinyalin karesini almak, mutlak değerini almak, karekökünü almak veya Butterworth filtresi uygulamak gibi.(daha da ekliyeceğim)
Görselleştirme ve Analiz: Ayrıca, sinyaller üzerinde çeşitli analizler gerçekleştirebilir, istatistikleri hesaplayabilir, frekans spektrumunu inceleyebilir, spektrogramlar çıkarabilir ve daha pek çok analiz yapabilir.
Analiz Sonuçlarını Karşılaştırma:İki ses sinyali arasındaki korelasyonu ve benzer analizleri karşılaştırma olanağı sağlar.
Tepe Tespiti:Sinyal üzerinde tepe tespiti yapabilir ve bu tepe noktalarını görsel olarak belirtebilir.
Filtreleme:Butterworth filtresi kullanarak sinyalleri düzenleyebilir ve filtreleme işlemlerini görselleştirebilir.
Veri Yönetimi:Kullanıcı, oluşturulan veya analiz edilen sinyalleri kaydedebilir ve daha sonra programı kullanarak bu kaydedilmiş verileri yükleyebilir.

aynı anda iki sinyali karşılastırabilirsiniz ayrıca ama ben önce düzgün üretiyormu onu kontrol etmek istiyorum daha sonrabunu animasyon olarak ekleme falan gibi oynarız üzerinde

Son düzenleme:
Örnekleme hızını sinyal frekansından çok daha yüksek tutman lazım. Mesela 50 Hz sinyali 5000 Hz ile örnekle. Böylece sinyalin ekrana çizimini yaptığın zaman görüntü gerçek sinyale çok yakın olur.

• Beğen
Reactions: nt
buda animasyon hali video ekde

frequency = 200
time_step = 0.00000001
harmonics = 30

Ekler

• Ekran Kaydı - 28-12-2023 11:55:19.webm
    152.2 KB
Örnekleme hızını sinyal frekansından çok daha yüksek tutman lazım. Mesela 50 Hz sinyali 5000 Hz ile örnekle. Böylece sinyalin ekrana çizimini yaptığın zaman görüntü gerçek sinyale çok yakın olur.
5e 500 yaptım bilgisayara yüklenmemek için

Sinyal Ekle:
Frekans (Hz): 5
Süre (saniye) :5
Örnekleme Hızı (Hz): 500
Gürültü Faktörü (istemezsen 0):0
Sinyal başarıyla eklendi.

Ek analizi : Anlam: 4.5474735088646414e-17, Varyans: 0.5, RMS: 0.7071067811865476
5-5-500.png

Sinyal temiz olduğu için spektrumda 5 Hz de net bir çubuk görüyorsun, başka da frekans bileşeni yok. Şimdi gauss gürültü ekle. 5 Hz deki çubuğun durması lazım, ama spektrumun bütün frekanslarda yükselmesi lazım.

• Beğen
Değişik değerler dene işte :)

inş. hata yapmamışımdır kod baya uzun
Sinyal Oluşturma:[imath][/imath]
[imath]x(t) = sin(2 * pi * f * t) + n[/imath] , [imath]f[/imath] frekans, [imath]t[/imath] zaman, [imath]n[/imath] gürültü faktörü.

Efekt Uygulama:
Karesel Efekt: [imath]y(t) = x^2(t)[/imath]

Mutlak Değer Efekt:[imath] y(t) = |x(t)|[/imath]

Karekök Efekt: y(t) =[imath] sqrt(|x(t)|)[/imath]

Butterworth Filtreleri:[imath] H(s) = 1 / (1 + (s / ω_c)^(2n))[/imath], s Laplace değişkeni, ω_c kesme frekansı, n filtre düzeni.

Spektrogram Çizimi:
Spektrogram: [imath]Sxx(f, t) = F{x(τ) w(τ - t)}[/imath], Sxx spektrogram, x(t) sinyal, w(t) pencere fonksiyonu.

İstatistik Hesaplama:
Ortalama: mean = [imath](1 / N) * Σ_{i=1}^{N} x_i[/imath]

Varyans: variance = [imath](1 / N) * Σ_{i=1}^{N} (x_i - mean)^2[/imath]

RMS Değeri: rms =[imath] sqrt((1 / N) * Σ_{i=1}^{N} x_i^2)[/imath]

Periodogram Analizi:
[imath]Pxx(f) = |F{x(t)}|^2[/imath], Pxx periodogram, x(t) sinyal.

Korelasyon Analizi:
[imath]C(τ) = x_1(τ) * x_2(-τ)[/imath], C korelasyon fonksiyonu, x_1(t) ve x_2(t) sinyaller.

Tepe Tespiti:
Tepe Tespiti: peaks, _ = find_peaks(x(t))

Mutlak değerin spektrumu çok farklı çıkması lazımdı. Giderek azalan harmonikler olması gerekir.

• Beğen
diğer bir sorunum sinyallere uyğuladığım efektler
ilgili kodum bu :
Python:
    modified_signal = apply_effect(signal[1], input(f"Sinyal Efektleri {i} (Kare/abs/sqrt/Butterworth düşük geçiş/Butterworth yüksek geçiş/Butterworth band geçiş/istemiyorum): "), parameter=None)
sinyal ekliyorum başarılı şekilde :
Sinyal Ekle:
Frekans (Hz): 5
Süre (saniye) :5
Örnekleme Hızı (Hz): 5000
Gürültü Faktörü (istemezsen 0):2
Sinyal başarıyla eklendi.

Menü:
1. Sinyal Ekle
2. Sinyali yada Sinyalleri Görselleştirin ve Analiz Edin
3. Sinyal Kaydet
4. Sinyal Yükle
5. Çıkış
Birini seçin (1/2/3/4/5): 2
Gtk-Message: 15:12:59.459: Failed to load module "appmenu-gtk-module"(tam vaktinde sorun cıkardın linuxxxx)
Effect for Signal 1 (square/abs/sqrt/butterworth_lowpass/butterworth_highpass/butterworth_bandpass/none): 5
Figure_1.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back