Osiloskop Tavsiyesi

Hantek miydi Intrustar mıydı onun yazılımını bu forum adam etti. Triggerı bile adam gibi çalışmıyordu yıllarca. Masaüstü skoplarda bu kadar büyük hatalar olmuyor.

Hantek miydi Intrustar mıydı onun yazılımını bu forum adam etti. Triggerı bile adam gibi çalışmıyordu yıllarca. Masaüstü skoplarda bu kadar büyük hatalar olmuyor.

Evet İnstrustar'ın birkaç bug'ını çözdürdük. Ama açık kaynak desteği iyi değil İnstrustar'ın. Hantek'inki çok iyi.

Hatta şu sayfadaki açıklamadan, firmware bile yazıldığı anlaşılıyor Hantek 6022BE için!

Acaba bende hantek'e mi transfer olsam?
Kullanmadığım için instrustar ile kıyaslayamıyorum. Daha mı iyi olur, daha mı kötü olur bilemedim.

Acaba bende hantek'e mi transfer olsam?
Kullanmadığım için instrustar ile kıyaslayamıyorum. Daha mı iyi olur, daha mı kötü olur bilemedim.

Senin için güncelleme Hantek DSO2D10 olur. Bir sonraki level bu. Ama USB Hantek ile USB Instrustar artıları ve eksileri olsa da aynı kategoride cihazlar.

Senin için güncelleme Hantek DSO2D10 olur. Bir sonraki level bu. Ama USB Hantek ile USB Instrustar artıları ve eksileri olsa da aynı kategoride cihazlar.
Abi masaüstünü Siglent alacağım. Hedefimde o var. Bunu merak ettiğim çin değiştirsem mi dedim. Gerekirse satar üstüne 2-3 ekler hanteki alırım ama "midyada pirince giderken evdeki bulgurdan olmayayım" istiyorum. Mesela instrustarda hiç bir zaman tam kare dalga göremiyorum. Prob kalibrasyonuda yapsam köşelerde yamukluklar oluyor. Ayrıca pil dahi ölçsem hep bir dalgalanma var. Acaba bu tarz şeyler Hantekte de var mı, onu merak ediyorum.

Masaüstü alınca USByi sat gitsin. Hem de Siglent diyorsun.

Mesela instrustarda hiç bir zaman tam kare dalga göremiyorum. Prob kalibrasyonuda yapsam köşelerde yamukluklar oluyor. Ayrıca pil dahi ölçsem hep bir dalgalanma var
İnanmayız konu aç görelim :p Veya Siglenti al sonra konuşalım.

Kare dalgayı köşeli görmek kolay değil. Probu 10x yapman lazım ve osiloskop bant genişliğinden en az 5-10 kat düşük frekansta bir kare dalga kullanman lazım.

Pilde dalgalanma olmamalı. Ölçerken probu ve krokodili sıkıca pile bastırman veya pil yuvası kullanman lazım.

Masaüstü alınca USByi sat gitsin. Hem de Siglent diyorsun.

İnanmayız konu aç görelim :p Veya Siglenti al sonra konuşalım.

Kare dalgayı köşeli görmek kolay değil. Probu 10x yapman lazım ve osiloskop bant genişliğinden en az 5-10 kat düşük frekansta bir kare dalga kullanman lazım.

Pilde dalgalanma olmamalı. Ölçerken probu ve krokodili sıkıca pile bastırman veya pil yuvası kullanman lazım.
Hem Aixun'un borcunun bitmesini bekliyorum hemde Siglentin 12bit versiyonunun çıkmasını bekliyorum. O yüzden senide biraz bekleteceğim. :katil2:

Instrustar ile ilgili daha önce konuşup Normal bir cihaz olmadığı, PC tabanlı olduğu ve USB ile beslendiği için bu kadarcık hataların olmasını normal karşılamıştık. 1X 10X vs. ilk aldığım zaman bayağı kurcalamıştık. Timur abide de vardı. Birlikte bakmıştık.

12 bit süper bir şey. Yayla gibi dikey çözünürlük.

Bence Siglenti kullanınca çok kolay anlayacaksın aletin nasıl çalıştığını.

Mesela bu Hantek 6022BE osiloskobu aldık diyelim. Bunu kullanarak dataheetlerdeki aşğıdaki tipteki grafikleri çizdirebiliyor muyuz? Aşağıdaki grafik bir transistör datasheetinden alınma.

Screenshot from 2024-02-29 22-18-19.png

Datasheet grafikleri genelde SMU denen cihazlarla çıkartılıyor. Bir SMU, içerisinde yüksek çözünürlüklü bir multimetre ve yüksek çözünürlüklü bir kaynak, gene yüksek çözünürlüklü bir elektronik yük barındırır. Bütün bu işlevler de bir program ile gerçek zamanlı kontrol edilebilir.

Mesela elinde iki tane SMU varsa, bir MOSFET'in bütün parametrelerini ve grafiklerini karakterize edersin.

Datasheet grafikleri genelde SMU denen cihazlarla çıkartılıyor. Bir SMU, içerisinde yüksek çözünürlüklü bir multimetre ve yüksek çözünürlüklü bir kaynak, gene yüksek çözünürlüklü bir elektronik yük barındırır. Bütün bu işlevler de bir program ile gerçek zamanlı kontrol edilebilir.

Mesela elinde iki tane SMU varsa, bir MOSFET'in bütün parametrelerini ve grafiklerini karakterize edersin.
Peki bu curve tracerlar ile çizilen grafiklerin bu bahsettiğimiz grafiklerle alakası var mı yoksa o başka birşeyi mi ölçüyor?

Eskiden curve tracer denen cihazlarla yapılırdı bu işler. Ama artık çok daha iyi sistemler var.

1709235640863.png

Eskiden curve tracer denen cihazlarla yapılırdı bu işler. Ama artık çok daha iyi sistemler var.

31267 eklentisine bak
Şöyle bir curve tracer ve Hantek 6022BE osiloskop ile bu iş yapılabilir mi ?

Onu bilmiyorum ama yarı iletkenler için iyi yorumlar yapılan Peak Electronic DCA75 - Atlas DCA Pro var.

1709236634690.png

Onu bilmiyorum ama yarı iletkenler için iyi yorumlar yapılan Peak Electronic DCA75 - Atlas DCA Pro var.

31269 eklentisine bak
Hocam bu tur cihazlar asla TEK576 nın yerini tutamaz 576 NIN 1500 V a kadar Transistor ve 10A ve daha otesine uzanan bir olcme kapasitesine yaklasamaz dolayısıyla biz hala bu cihazı kullanmaktayız her ne kadar eski olsada.

Hocam bu tur cihazlar asla TEK576 nın yerini tutamaz 576 NIN 1500 V a kadar Transistor ve 10A ve daha otesine uzanan bir olcme kapasitesine yaklasamaz dolayısıyla biz hala bu cihazı kullanmaktayız her ne kadar eski olsada.
Her ne kadar iyi bir cihaz olsa da 100.000TL biraz abartılı bir fiyat herlade bu kadar eski bir cihaz için.

1500 volt 10 A guc mosfetlerini olcebilen cihaz bırakında biraz pahalı olsun.

Ebay'de adam 1500 dolara satıyor. Doların tamamen kontrolden çıktığı Türkiye'de adam 3300 dolara satıyor :D
Ebay'de adam 1500 dolara satıyor. Doların tamamen kontrolden çıktığı Türkiye'de adam 3300 dolara satıyor :D
2.El cihazlar ozel izinle Turkiyeye getiriliyor Yol Parası 550 USD +Gumruk 700Usd +ıvır zıvır 500USD toplam 1750 USD ye maloluyor+cihaz: toplam 3250USD eder.
Ayrıca ebay deki cihazın akım komutatoru kırık arızalımı belli degil.Burada bahsi gecen adam 2 sene garantili satıyor.

2.El cihazlar ozel izinle Turkiyeye getiriliyor Yol Parası 550 USD +Gumruk 700Usd +ıvır zıvır 500USD toplam 1750 USD ye maloluyor+cihaz: toplam 3250USD eder.
Ayrıca ebay deki cihazın akım komutatoru kırık arızalımı belli degil.Burada bahsi gecen adam 2 sene garantili satıyor.

Ayrıca ebay deki cihazın TR olcumu icin gereken test fixture de yaklasık harici olarak tedariki 800USD

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back