PCB kalay kaplama

Bu solüsyonu daha önce yapmıştım, merak edenler için solüsyon bu haliyle çöp. 2 gün içerisinde tamamen oksitleniyor ve sarı bir tortuya dönüşüyor.

Bir de o videoda anlatılan metot ve malzemeler benim linkini verdiğim sayfada anlatılanlarla aynı değil. Aynı kapıya çıkıyor olabilir, onu bilemem, ama farklı hammadelerle hazırlanıyor iki solüsyon.

Bizim için önemli olan kriter, solüsyonun uzun ömürlü olması değil zaten. İhtiyaç kadar hazırlayıp kullanacağız. Önemli olan bu şekilde işe yaraması.
Hocam öyle de 1kg kalay klorür en ucuz dandik yerde 1200 lira olmuş, bu solüsyon değil floroborat ile yapılan solüsyonlar var mg chemicals'ın bileşimi de tiyoüre, kalay floroborat ve floroborik asitten oluşuyor, floroborik asit temin etmesi o kadar kolay değil belki ama hem alınacak sonuç daha iyi olur hem de daha hesaplı olur

30 sene kadar önce, pcb imalathanesinde görüştüm. Pota benzeri uygulama vardı. pcb iki merdane arasından geçiyor, fazla lehim sıyrılıyor. Acaba böyle mekanik düzenek daha kolay olmaz mı? Merdaneler sıcaktı galiba

Spray ile flux sıkıyoruz pcbyi potaya daldırıp hızlıca merdaneden geçiriyoruz?

Son düzenleme:
Hocam öyle de 1kg kalay klorür en ucuz dandik yerde 1200 lira olmuş, bu solüsyon değil floroborat ile yapılan solüsyonlar var mg chemicals'ın bileşimi de tiyoüre, kalay floroborat ve floroborik asitten oluşuyor, floroborik asit temin etmesi o kadar kolay değil belki ama hem alınacak sonuç daha iyi olur hem de daha hesaplı olur
1 kg çok fazla. 10-20 gram bile biter mi bilmiyorum. PCBler mikrogram seviyesinde kaplanmıyor mu? Mesele maliyetse alıp bölüşmek en uygunu.

Bu tarifi de ayrı bir konuda deneriz. Ama önce şu elimdekinin bir sonucunu alalım.

1 kg çok fazla. 10-20 gram bile biter mi bilmiyorum. PCBler mikrogram seviyesinde kaplanmıyor mu? Mesele maliyetse alıp bölüşmek en uygunu.
Sorun tam olarak bu değil, siz örnek olarak 1 litre solüsyon hazırladınız kaplama yapmak için, bu solüsyonun içine 10 miligram kalay koysanızda şüphesiz kaplama yapacaktır fakat istenilen hız ve kalite de değil, 1 litre solüsyon için 10 gram koyduğunuzu farz edelim o halde evet hem iyi bir hız hem de iyi bir kalite de kaplama beklenebilir ancak solüsyonun raf ömrü kısa olduğu için 10 gram kalay klorürün yüzde biri bile kullanalamayacak. Eğer forum'da yeterince fazla arkadaşın ihtiyacı varsa elimde geliştirdiğim bir formül var uygun fiyata solüsyon satabilirim ancak benim solüsyonun da raf ömrü ne kadar bilmiyorum, 1-2 ay dayanıyor ama test etmedim, test etmem lazım.

Sorun tam olarak bu değil, siz örnek olarak 1 litre solüsyon hazırladınız kaplama yapmak için, bu solüsyonun içine 10 miligram kalay koysanızda şüphesiz kaplama yapacaktır fakat istenilen hız ve kalite de değil, 1 litre solüsyon için 10 gram koyduğunuzu farz edelim o halde evet hem iyi bir hız hem de iyi bir kalite de kaplama beklenebilir ancak solüsyonun raf ömrü kısa olduğu için 10 gram kalay klorürün yüzde biri bile kullanalamayacak. Eğer forum'da yeterince fazla arkadaşın ihtiyacı varsa elimde geliştirdiğim bir formül var uygun fiyata solüsyon satabilirim ancak benim solüsyonun da raf ömrü ne kadar bilmiyorum, 1-2 ay dayanıyor ama test etmedim, test etmem lazım.
Doğrudur hızı ben de kestiremiyorum. Belki ısı vererek kaplatabiliriz (çıkan gazlara dikkat ederek!). Keşke biri düşük gramajdan başlayıp hız denemesi yapsa :rolleyes:

Daha once yazmistim. Arkadasim kalayi pulvarize edip kapliyordu.

Calisiyordu, basarili oldumu bilmiyorum. Bu isin yapildigi tekniklerden birisi buymus.
Sikintisi delik icinden erimis kalayi hizlica gecrmede zorlaniyordu.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back