PCB kalay kaplama

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu videodaki sihir gibi pcb kalay kaplamayı yapan kimyasal nedir :dusun1:

Last edited by a moderator:
Mg Chemicals Liquid Tin olabilir.

Bunun Türkiye'ye sokulabileceğini hiç sanmıyorum. Kendimiz bir şekilde yapmamız lazım.

Screenshot from 2024-02-05 21-14-56.png

O zaman kalay klorür, tiyoürü, bir de saf su gerekiyor bize. Hepsi türkiye'de bulunabiliyor. Zamanı gelince bunu deneyeceğim.
Eger oluyorsa cok rahat edilir. Ince hatlarin oldugu PCB'leri lehimle kaplamak cok zahmetli. Sonrasinda tek tek hatlari kontrol etmek gerekiyor mikroskopla. Yapilacak is degil.

Asıl korozyon önleme açısından istiyorum ben bunu. Yoksa PCB birkaç gün kalsın, leş gibi koyu kahverengi renge dönüşüyor. Ondan sonra da ne lehim tutuyor, nede multimetre ile dokununca doğru dürüst temas ediyor.

bunu aslında konuşmuştuk. netpcb diye bir firma yapıyordu. başka bir üreticisi de vardı hatta ama görüştüğümde artık yapmadıklarını söylediler.

şu ilan güncel duruyor bahsettiğim artık üretmeyen firma buydu:
ALDOZ Kimya AR-GE Ltd. Şti.Tel : 0 506 993 43 23

bunu aslında konuşmuştuk. netpcb diye bir firma yapıyordu. başka bir üreticisi de vardı hatta ama görüştüğümde artık yapmadıklarını söylediler.

şu ilan güncel duruyor bahsettiğim artık üretmeyen firma buydu:
Evet varmış.

Screenshot from 2024-02-05 22-11-52.png

şurada da yapım tarifi var:

Asıl korozyon önleme açısından istiyorum ben bunu. Yoksa PCB birkaç gün kalsın, leş gibi koyu kahverengi renge dönüşüyor. Ondan sonra da ne lehim tutuyor, nede multimetre ile dokununca doğru dürüst temas ediyor.
ben kucuk pcb lerde lehim emici tel ve flux ile yollari dolasiyorum, cok kosa surede ince bir lehim tabakasiyla kaplaniyor, bu kimyasallar biraz riskli bence, birde cam recinesi ve alkol ile yapilan flux benzeri bir sivi var lehim isi bittikten sonra tum bakir yuzeyi bununla kapliyorum ve kuruduktan sonra boya gibi oluyor yillarca korozyon olmadan muhafaza edilebiliyor, tekrar lehim yapmak istediginde de hicbir noktayi kazimadan dogrudan lehim yapabiliyorsun.

O zaman kalay klorür, tiyoürü, bir de saf su gerekiyor bize. Hepsi türkiye'de bulunabiliyor. Zamanı gelince bunu deneyeceğim.
Kati halde de varmis. Boyle alip depolamak daha kolay olur sanki.

okuduğum yazıda tiyoüre hakkında çpk dikkatli olmak gerektiğini yazıyordu. bu yüzden ben o işlere hiç girişmedim. net pcb'yi veya diğer üreticiyi arayıp elinde hazır ürün var mı sormak daha pratik olmaz mı ?

Kati halde de varmis. Boyle alip depolamak daha kolay olur sanki.

Zaten katı halde almak lazım. Anladığım kadarıyla kristal olarak sınırsız saklanabiliyor. Hazırlanan çözeltinin ise bir kullanım ömrü var ve oldukça kısa.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back