Pcb tasarımı hakkında yardıma ihtiyacım var

Murqin

Yeni Üye
Macropad için pcb tasarlıyorum youtube'da gördüğüm bir projenin şematik dosyalarından bakaraktan tasarladım ve bu macropad'i midi sinyalleri iletmesi için kullanacağım.

Ek olarak pcb tasarımı bağlantıları freerouting eklentisiyle yaptım.

Şematik:

Ekran görüntüsü 2024-10-14 075011.png

Pcb ön katmanlar:

Ekran görüntüsü 2024-10-14 075125.png

Pcb arka katmanlar:

1728881559738.png

Pcb ön yüz:
1728881655977.png

Pcb Arka yüz:
1728881694079.png

Tam olarak nasıl bir yardım bekliyorsun bilmiyorum fakat Mounting Hole eklemen gerekli sabitlemek için.

PCB bağlantılarını birbirlerinden uzaklaştırabildiğin anda uzaklaştırman gerekli. İkinci görselde nano bağlantıları daha düzgün yapılabilir. Üst dörtlüye bağlanan pinler ile alt 4lüye bağlanan pinler yer değiştirilirse yollar arası boşluk sağlanabilir.

Güç hatlarının, sinyal hatlarından en az 1 boy kalın olmasını seviyorum pcbyi incelerken bana kolaylık sağlıyor.

Üstüne 3d yazıcıdan bir şey yapacağını düşünüyorum o yüzden diyot* bağlantılarını üst tarafa alabilirsin.

Klasik yöntem olarak boşta kalan yerleri GND yapabilirsin.

Son düzenleme:
Bir soru göremiyorum ama yaptığın çalışma ile ilgili yorum bekliyorsun herhalde. Bakır hatların bu kadar ince olmasına gerek yok bu PCB için, onları biraz kalınlaştırmakta fayda var. Bir de PCB nin geri kalan her yerindeki bakırı uzaklaştırmak da iyi fikir değil. Özellikle plaketi kendin basacaksan. Asit diğer bütün bakırı eritmek için daha uzun süre uğraşacak, bu arada da senin kalması gereken yolları da yan taraflarından gereksiz yere örseleyecek. "Copper pour" yap, sadece yolların geçeceği yerden biraz bakır eritilsin.

Bitmiş çalışmayı da ayrı bir konuda paylaşırsan başkalarına da örnek olur :tamam2:

Direkt olarak pcbyi pcb yapan bir firmaya yaptıracağım da önemli bir sorun var mı diye sormak için konu açmak istedim

Nano'nun +5v ve GND bağlantılarından şüphelendim. Şemadaki +5v bağlantıları ile Nanodaki +5v uyumsuz sanki.
Aynı şekilde GND lerde de uyumsuzluk var. Nano bağlantılarını aynı şemadaki gibi yapmanı tavsiye ederim.

Ayrıca besleme için bir soket bağlantısı göremedim. Nano'nun USB sinden mi besleyeceksin tüm devreyi?
Eğer öyle ise nano'nun maks çıkış akımı 500mA diye biliyorum. Bu akım sana yetecek mi onuda hesaplamalısın.

smd potlar çok ufak değil mi ? onları ancak ince saatçi tornavidası ile ayarlayabilirsin. eğer bir defa ayarlanıp bırakılacaksa sorun yok. ama sürekli kullanılacaksa daha ele gelen - pot kafası eklenebilecek bir ürün iyi olur.

smd potlar çok ufak değil mi ? onları ancak ince saatçi tornavidası ile ayarlayabilirsin. eğer bir defa ayarlanıp bırakılacaksa sorun yok. ama sürekli kullanılacaksa daha ele gelen - pot kafası eklenebilecek bir ürün iyi olur.
Direkt olarak potans kullanacağım da, sanırım şemaya uygun olan yuvayı eklememişim midi klavyelerde genelde bulunan velocity ayarlamalarını vs taklit etmek amacıyla.

malzemeler için bu siteyi kullanabilirsin yarı toptancı sayılır ve çeşit sayısı çok yüksek:

şu tip bir ürün olabilir:

Nano'nun +5v ve GND bağlantılarından şüphelendim. Şemadaki +5v bağlantıları ile Nanodaki +5v uyumsuz sanki.
Aynı şekilde GND lerde de uyumsuzluk var. Nano bağlantılarını aynı şemadaki gibi yapmanı tavsiye ederim.

Ayrıca besleme için bir soket bağlantısı göremedim. Nano'nun USB sinden mi besleyeceksin tüm devreyi?
Eğer öyle ise nano'nun maks çıkış akımı 500mA diye biliyorum. Bu akım sana yetecek mi onuda hesaplamalısın.
Bir nevi klavye gibi bir şey olacak sadece midi sinyalleri gönderecek ya da isteğe göre programlanabilecek arduinoda midi kütüphanesi varmış ondan faydalanmayı düşünüyorum, elimde fazladan 60 civarı mekanik klavye switch'i var midi klavye benzeri bir şey olacak.

Şu an tasarımdaki aralıkları mümkün olduğunca düşürüp ground için alternatif bir yöntem kullanacağım, arduinonun ground pinine fazla yüklenmek istemiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back