Piyasadaki Son Model Dandik Led Trafolar

Merhaba, bugün çok ucuza çin malı 2. El bir 5A 12v led trafosu aldım. Maximum 2A çekeceğim için yeterli dedim. Boştayken cızırtı sesi geliyor.100 200mA çekerken ses artıyor. Şöyle 500mA üzerine çıkınca ses tamamen kesiliyor neden olduğunu ben anlamadım. Kasayı açtim, pcb altında bir bölgede yüzeysel pas tozu vardı temizledim ve bölgedeki lehimleri tazeledim. Birde birşey farkettim, toprak bağladığımız klemensin yolu pcb üzerinde hiçbiryere gitmiyor, vida vs ile de kasaya bağlanmıyor. Bir kablo vs ile alüminyum şaseye toprak taşımalı mıyım?
31318 eklentisine bak
31319 eklentisine bak
Ben de merak ettim ve araştırınca şöyle bir videoya denk geldim. Bu tür smpslerde gürültünün nedenleri ve azaltılmasınn yollarını anlatıyor.

Sesin kaynağına göre farklı önerilerde bulunmuş. Videodan benim çıkarımım, sendeki smps'in geri besleme döngüsünden dolayı gürültüye sebep olabileceği. Bu geri besleme sorununa kondansatörlerin bozulmaya başlaması da sebep olabilir. PCB'nin kararmaya başlaması uzun süre yüksek akımda çalıştırıldığına işaret ediyor, çıkış kondansatörleri özelliğini yitirmiş olabilir. Elinde emsalleri varsa çabucak deneyebilirsin. Düşük esr olsa daha iyi olur herhalde.

Bir arkadaşım endüstriye analog bir devre yaptı. Evde çalıştırıyor problem yok. Sonra sahadan patır patır arıza gelmeye başladı. Adam ucuz diye 24V 10A bu led sürücülerden bağlamış. Ne filtre var ne bir şey. Zaten o devreden 10A çekilsin dişinizi kırarsınız o şekilde.

Maalesef ülkede bunların getirilmesi yasaklanmıyor başka şeyler yasaklanıyor...

Son düzenleme:
Ben de merak ettim ve araştırınca şöyle bir videoya denk geldim. Bu tür smpslerde gürültünün nedenleri ve azaltılmasınn yollarını anlatıyor.

Sesin kaynağına göre farklı önerilerde bulunmuş. Videodan benim çıkarımım, sendeki smps'in geri besleme döngüsünden dolayı gürültüye sebep olabileceği. Bu geri besleme sorununa kondansatörlerin bozulmaya başlaması da sebep olabilir. PCB'nin kararmaya başlaması uzun süre yüksek akımda çalıştırıldığına işaret ediyor, çıkış kondansatörleri özelliğini yitirmiş olabilir. Elinde emsalleri varsa çabucak deneyebilirsin. Düşük esr olsa daha iyi olur herhalde.

Teşekkürler hocam şimdi kondansatörleri ölçtüm. çıkış kondansatörleri dıştan çok düzgün olmasına rağmen değerleri şaşmış, onları yarın değiştireceğim.

Vidanın denk geldiği yerdeki boyayı biraz kazı. Lehim ile kabart. Vidayı takınca şaseye toprak taşımış olursun.
Evet hocam pcb yi çıkarınca o aklıma geldi ama baktım oraya cıvata atmamışlar, kasada perçim somun yok onun hizasında. 2 cıvata ile tutuyor. Hatta kasa ile pcb arasındaki izolasyon plastikte o bölgede yuvarlak kesim yapılmış. Demekki maliyetten kısmak için koymamışlar.

Güzel bir video. Ama süre tutsun diye midir nedir, her akımı ayrı ayrı, virgülden sonraki sıfırlar dahil klavyeden girmek nedir, kahretti beni. Git 100 mA hanesine, sonra da çevir şu tekerleği yav :cheeky5:

Screenshot_2024-04-12-15-00-50-054_com.facebook.katana-edit.jpg

@Gokrtl konu üzerinden vakit geçmiş ama sen bu tip smpsleri sürekli kullanıyorsun.

Yukardaki smpslerden 30A dan 250A ya kadar mevcut. Hem de üzerinde yazanı hatta daha fazlasını verir. Fiyat olarak da uygunlar. Bazıları sesli bazıları sessiz çalışıyor. Sessiz çalışanları genellikle belirtiyorlar

Güzel bir video. Ama süre tutsun diye midir nedir, her akımı ayrı ayrı, virgülden sonraki sıfırlar dahil klavyeden girmek nedir, kahretti beni. Git 100 mA hanesine, sonra da çevir şu tekerleği yav :cheeky5:
Birkaç gün önce denk geldi, izlemiştim. Cidden fena sinir bozucu. :kizgin3:

32648 eklentisine bak

@Gokrtl konu üzerinden vakit geçmiş ama sen bu tip smpsleri sürekli kullanıyorsun.

Yukardaki smpslerden 30A dan 250A ya kadar mevcut. Hem de üzerinde yazanı hatta daha fazlasını verir. Fiyat olarak da uygunlar. Bazıları sesli bazıları sessiz çalışıyor. Sessiz çalışanları genellikle belirtiyorlar
Ben bilindik markalardan led trafosu alıyorum, işimi görüyor hocam. Bizimkiler 700tl vermez trafoya. Genelde yeni alınan cihazlar üzerinde geliyor bu dandik trafolar. Bende bozulunca kalitelisi ile değişiyorum. 200-300tl ye çözüyorum işi.

İthalat yaparken malı çekebilmek için, ürün basit bir vida dahi olsa TSE'ye gönderilip standartlara uygunluğunun testi istenebiliyor. İthalat yapmaya kalkarsanız kanunlar, memurlar, talepler sizi kanser edebilir.

Peki üzerinde EMI filtresi bile olmayıp, vaadinin ancak 1/10 unu karşılayabilen, hiçbir standarda uymayan, hiçbir belgesi olmayan bu çöp ürünler nasıl oluyor da gümrükten geçirilebiliyor?

Son düzenleme:
Elimde iki tane LED sürücü vardı ama nereye koyduğumu hiç bilmiyorum. Bulmam lazım :)

Ama videoda kullanılan test metodolojisi ile ilgili birşey kafama takıldı. Elektronik yük, ayarlanan akımı çekecek şekilde kendi direncini ayarlayacaktır. Ama üzerinde bir LED nin forward voltajı olmayacaktır. O yüzden bu test, tam olarak led sürücünün çalışma şartlarını canlandırmıyor, yanıltabilir.

Kesin bilmiyor bu, cevirince pata pata dusecegini, yoksa milleti delirtmek icin yapiyorsa eyvah :katil1:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back