Polarize Led Ring

volta

Kıdemli Üye
Elimde halihazırda aşağıdaki 72 ledli led ring var. Fakat bunda özellikle bazı kartlarda ciddi parlama sıkıntısı var. Mesela robotistandan aldığım mavi renkli smd lehimleme pratik kartı çok fazla parlıyor. Rahatsız edecek kadar parlıyor. Eğer led halkayı lensten çıkarıp kenardan açılı bir şekilde tutarsam sorun kalmıyor. Tabii bunu yapabilmek için led ringi tutacak akrobat bir standa ihtiyacım var. Bunu bulmak zor gibi. Kendim yapmam gerekecek muhtemelen. Başka bir çözüm ise polarize led halkalar satılıyor. Nette tr alışveriş sitelerinde bulamadım. Aliexpressteyse oldukça pahalı bu led halkalar. Bazen bu ürünleri satan yerler olsa da ya google aramasında karşımıza çıkmıyor yada netten değil sadece mağazadan satış yapan yerlerde bulunabiliyor. Acaba siz polarize led halka bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Bendeki led halka. 72 ledli olanı.

Bunlarda aliexpressteki polarize led halkalar.

Bendeki led halkayla fazla parlama yapan pcb.

Yav şimdi senin bu mesajını okuyunca benim de bu problemden muzdarip olduğumu farkettim :katil2: Mikroskop altında entegreleri okumak zor oluyordu, ama biraz kartı yan yatırarak falan çözüyordum. Burada asıl çözüm, farklı bir LED aydınlatma kullanmaktan çok, polarizing filter denen filtrelerden kullanmak. Mevcut LED aydınlatmanın önüne koyuyorsun bu filtreyi ve iş bitiyor. Şimdi benim de bu filtreden acil edinmem lazım. Ne güzel problemin farkında değildim, şimdi masraf çıkardın bana :)

Arizali buyuk LCD ekranli bir cihaziniz varsa ekrandan soyabilirsiniz.

Hmm videonun tamamını seyredince gerek olmadığı anlaşılıyor. Bir el feneri ile veya kartın açısını değiştirerek sorun gayet rahat çözülebiliyor. Farkında olmadan doğru çözümü uyguluyormuşum zaten :katil2:

Hmm videonun tamamını seyredince gerek olmadığı anlaşılıyor. Bir el feneri ile veya kartın açısını değiştirerek sorun gayet rahat çözülebiliyor. Farkında olmadan doğru çözümü uyguluyormuşum zaten :katil2:
Ya zaten polarize led ringler de benzer birşey yapıyor. Ringin üzerinde açı ayrı var onunla gelen ışığın açısını değiştiriyorsun. Bu filtre olayını bende düşündüm. 1000 TL'den başlıyor, uygun çapta alırsan led ringin ortasındaki boşluğa oturuyor ama bu seferde lens led ringin tam ortasından hafifçe geçtiği için sorun olabilir. 1000 TL'yi riske etmek istemedim. Belki filtreyi aşağıda sabit tutacak bir aparat kullanılabilir.

Dave'in videoda, eğer ışık kaynağı polarize ise, o zaman polarize lens işe yarıyor diyor. Dolayısıyla polarize ışık kaynağı alarak, kendini polarize lens alma yükümlülüğü altına sokuyorsun :) Onun yerine normal ışık kullan ve bir el feneri ile yandan aydınlat, parlama sorunu ortadan kalkar diyor.

Dave'in videoda, eğer ışık kaynağı polarize ise, o zaman polarize lens işe yarıyor diyor. Dolayısıyla polarize ışık kaynağı alarak, kendini polarize lens alma yükümlülüğü altına sokuyorsun :) Onun yerine normal ışık kullan ve bir el feneri ile yandan aydınlat, parlama sorunu ortadan kalkar diyor.
Evet zaten led ringi yan taraftan açılı tutunca parlama sorunu ortadan kalkıyor. İşte bu led ringi tutabilecek bir akrobat stand tarzı birşey olsa al sana polarize ışık ve lens :) . Şimdi aşağıdaki ürünü sipariş ettim. Bu sorunumu çözebilir diye umuyorum. Oynar başlıklı manyetik tabanlı led ışık.

led.jpg

Bir ay kadar önce bu konu benimde aklımdaydı. Sıcaklardan salona taşınınca kaldı öyle. Bu lamba işi çözerse bende bir tane alayım.

Lensi led ring ile kullanmanın birde şöyle sıkıntısı oluyor. Odak ayarı yaparken led ringde dönüyor. Eğer bu led lamba sorunu çözerse bu açıdan da iyi olacak.

Evet zaten led ringi yan taraftan açılı tutunca parlama sorunu ortadan kalkıyor. İşte bu led ringi tutabilecek bir akrobat stand tarzı birşey olsa al sana polarize ışık ve lens :) . Şimdi aşağıdaki ürünü sipariş ettim. Bu sorunumu çözebilir diye umuyorum. Oynar başlıklı manyetik tabanlı led ışık.

24952 eklentisine bak
Bugün geldi kısaca denedim. İşe yaradı. Kafası hareket ettirilebildiği için ışığın açısı ayarlanabiliyor ve gereksiz parlamalar engelleniyor. Kuvvetli bir ışığı var 10W cob led kullanmışlar.Tabandaki mıknatıs gayet güçlü, iyi yapışıyor metal yüzeye. Olumsuz yönlerine gelince ışığın şiddeti ayalanamıyor. Sanırım bu bir potansiyometre ile halledilebilir. Bir de ledin dışındaki alüminyum kısım, dikine çizgili gibi olan kısım, çok ısınıyor gibi. Ben 5 dk bile çalıştırmadım neredeyse hissedilir dercede ısındı, tabii el yakacak kıvama gelmedi ama uzun süreli çalıştırıldığında o kıvama gelebilir gibi bir izlenim oluşturdu bende. Ama bu normal birşeydir belki. Sonuç olarak bence alınabilir bir ürün.

photo_2023-08-07_19-26-01.jpg

photo_2023-08-07_19-26-03.jpg

@volta video fotoğraf paylaşman mümkün mü?

Kullanmadigim bir el feneri vardi, tek 18650 pilli olanlardan. Onun onune telefondan soktugum filmi yapistirdim. Parlamayi biraz engelledi gibi. Bir de 4000 Kelvinlik sari E27 ampul vardi, onunla denedim. O da parlamiyor PCB'lerde.

Edit : Mesaji girdigimde aklima gunes gozlugu geldi. Gunes gozlugu takip denedim feneri tutarken. O da parlamayi engelliyor. :cool:

@volta video fotoğraf paylaşman mümkün mü?
akrobat-led1.jpg

akrobat-led2.jpg

Bunlar da led ring ile çekilmiş olanlar. Aradaki farkı anlamanız açısından. Ayrıca bunlar biraz kısılmış led ring altında çekilmiş fotoğraflar. Sonuna kadar açınca ışık patlaması gibi oluyor, hiçbir şey gözükmüyor. Buradaki lehim pedleri veya elektrolitik kapasitör yüzeyi gibi parlak yüzeylerde led ring ciddi sıkıntı.

led-ring1.jpg

led-ring-2.jpg

led-ring-3.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back