Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

Screenshot_7.png

ŞU işaretlediğim PQ41 mosfetinin 3-2-1 bacakları ile 4 haric tüm bacakları kısa devre de ötüyor. ya bu hattaki bir kondansatör gitmiş. yada bu mosfet bozuk diye düşünüyorum.

Ustam yaninda PL8 bobini var. Onun uclari gnd ile kisa devre oluyor anladigim kadariyla? PL bobinin bir ucunu kaldirip kisa devre nerede kaliyor ona bakmalisiniz.
Nerede kaliyorsa harici 1v verip biraz beklemeniz lazim cunku 1v isinma hemen olmuyor.2-3 dk kadar. Isinan yeri bulmaniz lazim.
Diger bahsettigim.bacaklarda gnd le kisa devre yok mu?
1v kisa devre var degil mi?

Kardeşim artık bobin yok :D çünkü cımbızla bobini cekerken biraz fazla asıldım ve koruması kırıldı bobin bildiğin gözüktü bende bobini cektim kopardım :D mosfette sıkıntı yokmuş sıkıntı bobinden sonraki kısımda .

1597 eklentisine bak
Iste sana demek istedegim buydu abi. Kartlarda ariza bulma yontemi bu sekilde isliyor. Bobinde cok hassas olmaz lazim yoksa bacak gidiyor. O bobin bulunur onemli degil abi.
Hersey sokulmus degil mi? Bios pili ram islemci hdd felan. Simdi 1v kisa devre olan yere voltaj ver abi akim 5a kalsin bir sey olmaz. Isinan yeri bul.

Iste sana demek istedegim buydu abi. Kartlarda ariza bulma yontemi bu sekilde isliyor. Bobinde cok hassas olmaz lazim yoksa bacak gidiyor. O bobin bulunur onemli degil abi.
Hersey sokulmus degil mi? Bios pili ram islemci hdd felan. Simdi 1v kisa devre olan yere voltaj ver abi akim 5a kalsin bir sey olmaz. Isinan yeri bul.

Dükkandan cağırdılar dükkana gidiyorum şimdi akşam 8 gibi gelirim. belkide daha erkende gelirim akşam devam edelim. Zaten beni bitiren yine benden olanlar. @taydin abinin fıkrası gibi :D Adama leptop tamir ediyorum işim var diyorum. gel müşterinin zebraları takılcak diyor. dırırım neyse gidiyorum ben görüşürüz akşama

@Öğretmen27 1 volt verdim güç kanyağınıda 5 ampere ayarladım. bobinden sonraki hatta verdim enerjiyi 0.27A cekiyor böyle normal ısınma filanda yok. 1-2 dk oldu sadece zannediyorum ekran kartının chipi (AMD) tatlı bir ısınma oldu 1-2 dk sonunda 0.28A de sabit akım cekmeye devam ediyor

Ustam her sey sokulmus mu? Islemci, ram hdd felan...
Bir de bahsettigim ayaklarla gnd arasi kisa devre yok sadece 1v mi kisa devre var?

Ustam her sey sokulmus mu? Islemci, ram hdd felan...
Bir de bahsettigim ayaklarla gnd arasi kisa devre yok sadece 1v mi kisa devre var?

BİOS PİLİ - HDD - RAMLER - İŞLEMCİ Bunlar sökülebiliyor ve hepsini söktüm sökülecek başka bir şey yok. multimetre kısa devre kontrolünde ötüyor ama 1 volt verince 0.28A de kalıyor. kısa devre olsa güç kaynağına yüklenmesi lazımdı. orada kısa devre yok multimetreyi yanıltan bir block vardı büyük ihtimal.

BİOS PİLİ - HDD - RAMLER - İŞLEMCİ Bunlar sökülebiliyor ve hepsini söktüm sökülecek başka bir şey yok. multimetre kısa devre kontrolünde ötüyor ama 1 volt verince 0.28A de kalıyor. kısa devre olsa güç kaynağına yüklenmesi lazımdı. orada kısa devre yok multimetreyi yanıltan bir block vardı büyük ihtimal.
Peki ustam. Bu sekilde her sey sokulmus halde start versene anakarta. Korumaya gececek mi?

1v devre uzerinde kisa devre gosterip anakarta start verildiginde 1v cikan anakrtta var cikmayip kisadevre olan anakartta var.

1v devre uzerinde kisa devre gosterip anakarta start verildiginde 1v cikan anakrtta var cikmayip kisadevre olan anakartta var.

İşte her neyse 1v biraz aştırdım 2 voltlara yaklaştıkca ekran chipseti ısınmaya başladı. Bende bilgisayar tamircisi değilim basit bir şey varsa yaparız diye giriştik oldu oldu ki bu olmuyor. bir şeyi söksen sökülmüyor nasıl bir kartsa 480 derecelik havya bile lehimi eritemiyor flux la girdim banamısın demiyor o yüzden zaten bobini kırdık. sıcak hava vericem etrafında bir sürü kondansatör var ilk önce kondansatörler lehimden ayrılcak başıma böyle bir şey geldi. bir tane Kablosuz video alıcısını böyle mahvetmiştim.

Ustam eger bahsettigimiz ayaklarda kisa devre kontrol yaptiysaniz ( cevabini alamadim) buralarda kisa devre yoksa ve her sey takiliyken laptop start almiyorsa islemci ve ramlarin denenmesi lazim.

İşte her neyse 1v biraz aştırdım 2 voltlara yaklaştıkca ekran chipseti ısınmaya başladı. Bende bilgisayar tamircisi değilim basit bir şey varsa yaparız diye giriştik oldu oldu ki bu olmuyor. bir şeyi söksen sökülmüyor nasıl bir kartsa 480 derecelik havya bile lehimi eritemiyor flux la girdim banamısın demiyor o yüzden zaten bobini kırdık. sıcak hava vericem etrafında bir sürü kondansatör var ilk önce kondansatörler lehimden ayrılcak başıma böyle bir şey geldi. bir tane Kablosuz video alıcısını böyle mahvetmiştim.
Evet ustam cok sikintili parca sokup takma cok pratik lazim. Ben de uzmani degilim.
1v asmayaydin keske. 2v civarinda elbette chipset isinir :D

Ustam eger bahsettigimiz ayaklarda kisa devre kontrol yaptiysaniz ( cevabini alamadim) buralarda kisa devre yoksa ve her sey takiliyken laptop start almiyorsa islemci ve ramlarin denenmesi lazim.

Hepsini denedim. valla bugün okadar yoğun bir gün yaşadım ki daha fazla bu laptop ile uğraşmıyacağım. Artık cöpe de giderse gitsin umrumda değil sıkıldım.

Bana ver BGA denemeleri yapayım :) En azından eğitime hizmet etmiş olsun.

Abi hangi gün uygunsun getireyim ? Hem sohpet muhappet ederiz. @uyesercan abi de uygunsa buluşma günü olur hem.
Bir şey daha sorayım madem leptop gitti bari ekranını kullanayım raspberry pi ye diyorum. acaba bunun soketini değiştirecek veya sürecek bir kart bulabilirmiyiz ? cöpünden biraz yararlanalım bari :D

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back