Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Yalnız önce şundan bir emin olalım. Kısa devre derken multimetre ile "süreklilik" modunda mı test ediyorsun yoksa direnç kademesinde bizzat direncin 0 Ω gibi olduğunu mu görüyorsun?

Furkan KELEŞOĞLU

Kayıtlı Üye
O zana PQ41 ve RT8202A ile işimiz yok yav :) bobin o bağlantıyı kesti zaten.
Aynen abi zatne ilk ondan şühelenmiştik @Öğretmen27 sağolsun bobini devreden ayır dedi. ayırınca baktım mosfet sağlam.
Şuaan kısa devre +NB_CORE diye adlandırılan hatta. hattada mosfet var birde transistörde onları bulamadım. devre üzerinde. +NB_CORE başka bir yerede gitmiyor gördüğüm kadarıyla

taydin

Timur Aydın
Staff member
Süreklilik modunda buzzer kısmındayım abi.
:mad: Yapma Furkan. Buzzer ötünce yani kısa devre mi oluyor orası? O buzzer'lerin bir direnç sınırı vardır ve onun altında her değerde öter o! Mesela benim masa tipi multimetrede 30 Ω un altında ötüyor. 30 Ω kısa devre mi?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Zaten devreye bakarsan, sistem çalışırken o NB_CORE çıkışını 22 Ω luk bir direnç ile yüklüyor (PQ16 ya bak). yani çıkışta 22 Ω yük olacak sistem normal çalışırken, ve sen onu kısa devre kabul etmiş olacaksın.

uyesercan

Yönetici
Staff member
Genelde arızalar bir birine çok benzer oluyor. Bence işlemci etrafındaki mosfetlerini kontrol etmelisin, tabi bu durumda da şöyle sorunlar çıkacak karşına, işlemciyi besleyen mosfetlerin çıkışları bobin ile birbirine bağlı oluyor. Sende kısa devre arıyorsun aa bunların hepsi kısa devre olmuş dikeceksin ama aslında... Neyse zaten vazgeçmişsin.:D
Burayı atladın mı @Furkan KELEŞOĞLU ? İlk sayfada yazdım. -ama aslında kısa devre kademesinde ölçüm yaptığın için hatalı ölçüyor olursun- diye devam edecektim.

uyesercan

Yönetici
Staff member
Abi gördüm görmesine de bobin DC de düz tel gibi davranacağı için sıkıntı olacağını düşünemedim zaten. Kafasızlık işte abi. Düşünemedim :D

Gerçi işte yaptığım hata ohm kademesinde ölçmemek idi. öyle başlasak belki şimdi Bu mefta olan PC den buraya yazıyor olacaktım :(
Sağlık olsun, parça ihtiyacın varsa söktüğüm parçalar arasında olabilir varsa ben göndereyim. Zarar sadece parçalarda mı? Bobinin tipini (fotosunu) ve değerini yazar mısın?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hmm şimdi biraz daha baktım şemaya da, NB_CORE, "North Bridge" denen devasa bir entegre olması lazım, onun beslemesi. Ve oraya başka hiçbirşey bağlı değil. Sanki burada gidik olan o. U18 diye bakarsan o entegreyi bulabilirsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Kayıtlı Üye

Furkan KELEŞOĞLU

Kayıtlı Üye
Sağlık olsun, parça ihtiyacın varsa söktüğüm parçalar arasında olabilir varsa ben göndereyim. Zarar sadece parçalarda mı? Bobinin tipini (fotosunu) ve değerini yazar mısın?
Abi şuan kart mefta durumda. Konu başında hep beraber yüklenseydik. neyse artık bir tecrübemiz oldu böyle bir şeyi bir daha yaşayınca nasıl ilerleyeceğiz bunu bilmiş oldum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aynen abi bu işte şimdi bende baktım aynısı. hatta dijital mercek ile videoya cektimde yotubeye yükleyecektim sen link verince yüklemedim. 28 dolar bu diyelim bobin filanda söktük hatta kırdık gitti :D
Bobinin plastiği kırıldıysa önemli değil aslında. Hatta teli koptuysa onu da tekrar sarabiliriz. Ama ferrit çekirdeği gittiyse o zaman kesin meftah.