Probların temas kalitesini arttırmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir UNI-T 203 pens ampermetre var atölyede duruyor. 15 senedir. Ve ancak birkaç kere kullanılmıştır. Bugün lazım oldu ama baktım probların temas kalitesi kötü. Direnç ölçüyorum, sürekli değişen çok yüksek değerler görüyorum. Eve getirdim, Belco araba cilası ile uçları bir güzel polisajını yaptım. Yani probu sabit bir yere bağlayıp ayakkabı boyacılarının ayakkabıyı parlatması işlemi gibi parlattım. Sonra da multimetre soketlerine Würth kontakt sprey sıktım. Şu anda istikrarlı bir şekilde 0.2 veya altı direnç ölçüyorum ... Burada Belco'nun avantajı, yüzeydeki oksit ve kir tabakasını uzaklaştırırken, probun kaplamasına minimal zarar veriyor.

Direnç kademesinde sorunsuz çalışıyor artık, ama süreklilik kademesi tuhaf çalışıyor. Probları biririne değdiriyorum, ötüyor, ama direnç 10 Ω veya daha büyük bir değerden başlayıp sonunda 0.2 Ω a iniyor. Geçen süre de 10 saniye gibi. Daha önce kullandım mı hatırlamıyor ama kullanmamışımdır herhalde, sadece akım ölçmüşümdir. Acaba sadece bendeki cihazda mı bu problem yoksa genel birşey mi?

Yaziyi okumadan videoya bakim dedim, biraz daha bekleseydin - (eksi) ye gidecek diye bakiyorum abi
:gulus2:

Unit de degilde baska markalarda da boyle bir sey gormustum. Hemen hemen ayni sekilde dusuyor, sonra kaliyor bir yerde. Hakkaten de 10 sn suruyordu. Bence normal bu tur cihazlar icin. Bir daha denk gelirsem cok kaliteli problarla bir deneyecem, problarin oksitlenmesinden yapiyor olabilir diye supheleniyorum.

Bir UNI-T 203 pens ampermetre var atölyede duruyor. 15 senedir. Ve ancak birkaç kere kullanılmıştır. Bugün lazım oldu ama baktım probların temas kalitesi kötü. Direnç ölçüyorum, sürekli değişen çok yüksek değerler görüyorum. Eve getirdim, Belco araba cilası ile uçları bir güzel polisajını yaptım. Yani probu sabit bir yere bağlayıp ayakkabı boyacılarının ayakkabıyı parlatması işlemi gibi parlattım. Sonra da multimetre soketlerine Würth kontakt sprey sıktım. Şu anda istikrarlı bir şekilde 0.2 veya altı direnç ölçüyorum ... Burada Belco'nun avantajı, yüzeydeki oksit ve kir tabakasını uzaklaştırırken, probun kaplamasına minimal zarar veriyor.

Direnç kademesinde sorunsuz çalışıyor artık, ama süreklilik kademesi tuhaf çalışıyor. Probları biririne değdiriyorum, ötüyor, ama direnç 10 Ω veya daha büyük bir değerden başlayıp sonunda 0.2 Ω a iniyor. Geçen süre de 10 saniye gibi. Daha önce kullandım mı hatırlamıyor ama kullanmamışımdır herhalde, sadece akım ölçmüşümdir. Acaba sadece bendeki cihazda mı bu problem yoksa genel birşey mi?

36080 eklentisine bak
Pazartesi bendekini test edip yazayım size. Ama hatırladığım kadarıyla böyle çalışıyordu. Kelvin prob kullanmayan ölçüm cihazlarında 1 ohm altına pek güvenmemek lazım Hocam. Direnç ölçüm kademesinde relative ölçüm seçeneği de vardı sanki.

1 litrresinde 0.4 gram altın varmış:gulus1:

İşe yarar mı acaba? Eğer 1 nanometre falan kaplarsa probları birbirine sürttüğün anda gider :D Onun yerine elektrolizle kendimiz altın kaplasak daha mantıklı olur. Al 1g altın sarraftan, uygun çözelti ve güç kaynağı ile hallet.

İşe yarar mı acaba? Eğer 1 nanometre falan kaplarsa probları birbirine sürttüğün anda gider :D Onun yerine elektrolizle kendimiz altın kaplasak daha mantıklı olur. Al 1g altın sarraftan, uygun çözelti ve güç kaynağı ile hallet.
takılarda 0.5 ile 1 mikron arası kaplama oluyormuş. bunlar insan bedeninde metalden metale pek sürtmüyor ama yine de dayanımı fena değil gibi. bu bilgiden de tek kat kaplamanın yarım mikron civarı olduğunu tahmin ediyorum.
prob için birkaç mikron olsa yeterli sanki.

Son düzenleme:
Bende aynı ölçü aleti var. Direnç ve devamlılık testinde aşağıdaki gibi davranıyor.

Kendi problarını bulamadım. Sende de aynısından olduğu için probe master ile denedim.

Altın suyunun tozu:
167€ gramı.
Altının gramı 82€
Bileşiğin yarısı altın, 164€ luk altınla 167€ luk altın suyu tozu satıyorlar. Stok eritiyorlar, şu an aşırı ucuz.

İllaki yapıcam dersen yapımı:

En kaliteli ölçü aleti bile zurna modunda aynı davranışı sergiliyor. Maksat kısa devre bulmak, direnç değerini hassas göstermek değil.

Isportacilar altin suyu diye minicik bir sisede sivi satarlardi. Metal parayi vs bu sivi ile ovalayinca altin gorunumune kavusurdu.
Fakat bir sure sonra altindan eser kalmazdi.

Isportacinin sattigi uyduruktur fakat gene de elektriksiz kaplama cok ince bir kaplamadir ve hassas isler icin kullanilir. Prob kaplama gibi kaba isler elektrikle kaplama gerekir.

süreklik test kademesi ile diyot test kademesinin ses (buzzer) tepkisi aynı mı?

Diyot kademesinde hiç ses yok :) Ve kısa devre edince de sıfıra ulaşması birkaç saniye sürüyor. Herhalde bu aletten beklentilerimizi buna göre gözden geçireceğiz, süreklilik ve diyot kademesinin yanına, üzerinde "X" olan bir etiket yapıştıracağız :katil2:

formula 1 yarış arabalarından bahsedildiği bi yazıda sürat %30 lastikler, %30 motor, %40'da aerodinamikle ilişkilendiriliyordu.

bu süreklilik testinde de sadece propları dikkate almak yeterli olmayabilir.

böyle bir hız varken unit işkence gibi.

Tamam onda hız iyi ama, gene problar kullanılmıyorsa veya ortam rutubetli ise, o problar da aynı sorunu geliştiriyor. Benim Keysight U1282A yı çok nadir kullanıyorum (sinyal jeneratörünün yanında eşantiyon gelmişti, lazım olduğu için almamıştım). Bunda da prob teması kötüleşmiş, pasta cila istiyor :)

Diyot kademesinde hiç ses yok :) Ve kısa devre edince de sıfıra ulaşması birkaç saniye sürüyor. Herhalde bu aletten beklentilerimizi buna göre gözden geçireceğiz, süreklilik ve diyot kademesinin yanına, üzerinde "X" olan bir etiket yapıştıracağız :katil2:

diyot kademesinde buzzer ve ekran toparlar diye düşündüm, yanılmışım.

diyot kademesinde buzzer ve ekran toparlar diye düşündüm, yanılmışım.

Ohm kademesi çok hızlı. Probların bakımı yapıldıktan sonra anında sıfıra iniyor.

Benim UNI-T 195DS süper hızlı. Bütün kademeleri böyle. Açık ara farkla elimdeki en hızlı multimetre. Bunun da prob bakımlarını yaptım.

UNI-T 195DS de bir de trifaze faz sırası belirleme özelliği var. Akşam denemek için götüreceğim atölyeye.

Brymen probları altın kaplı. Ben UT 195DS ye altın kaplı prob takarsam gene Brymen'den hızlı ölçüyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back