PROSKİT TE-5305B vs KORAD KA3005P hangisini almalı? => ( KORAD KA3005D ALINDI )

Adam tüm kutuyu avuç içinde tutuyor.
KoRad bu 150w net gücü, bence de 80w karkas ile veriyor gibi.
Korad 3005P'nin boyutlari 260.00mm x 156.00mm x 110.00mm imis. Ekran goruntusune gore trafo en az 10 cm olmali. UPS'ten soktugum 1KVA ( 700W olmali herhalde ) trafoya baktim. 12cm boyutunda. Bu trafo 150W'tan cok daha fazladir. 250W veriyor dahi olabilir.

3.3V ve 5A modunda 2 saat gibi çalıştı ve arkadaki hava akışı hala ılık idi. Bunun termal tasarımı çok iyi.

Korad 3005P'nin boyutlari 260.00mm x 156.00mm x 110.00mm imis. Ekran goruntusune gore trafo en az 10 cm olmali. UPS'ten soktugum 1KVA ( 700W olmali herhalde ) trafoya baktim. 12cm boyutunda. Bu trafo 150W'tan cok daha fazladir. 250W veriyor dahi olabilir.
Haklısınız dır. Videodaki adam kutuyu ön panele bağlantıları bakımından acımasız eleştirmiş.
Bende ana kapasitörü zayıf buldum.Ripple bakımından düşük ESR oluşması için 4 - 6 tane paralel olmalıydı.
Maalesef aynı hataya Ben de düştüm.

Bendekilere Bildiğiniz 10 ohmluk taş direnç yük olarak bağlıyorum. Bu kadar olmaz.Yüksüz 18 volt, yükte oluyor 13küsür. Volt.
30 watt trafo bu. Yani neredeyse üçte ikisine kadar voltaj düşüyor.
SİZLER DE DENEYİN.
KORAD marka değilse görürsünüz.

Trafonun açıklanan nominal gücü, sekonder sargıdan alınabilecek güçtür. Yani 100 VA lık bir transformatörün sekonderinden 10 A çekersen, sekonderde 10 V olacağı garanti ediliyor. İç dirençteki I2R kayıplarından dolayı voltaj düşümü olur. O yüzden sekonderin boştaki voltajı biraz daha yüksek tutulur.

Bir de şu var: Trafonun gücünü öyle görsel olarak da net olarak söyleyemezsin. Orada kullanılan sacın gauss'u da önemli. Yüksek gauss'lu saç kullanılmışsa, o trafo daha fazla güç verebilir.

Bir de şu var: Trafonun gücünü öyle görsel olarak da net olarak söyleyemezsin. Orada kullanılan sacın gauss'u da önemli. Yüksek gauss'lu saç kullanılmışsa, o trafo daha fazla güç verebilir.
Tabii gorsel olarak kesin bir yargiya varilamaz ama @TRON oldukca kucuk oldugunu, 100W lik gibi gorundugunu soyleyince merak ettim ne kadar acaba bu diye. Pekte oyle tahmin ettigim gibi mini minnak bir sey degilmis. Bayagi 10cm boyutunda kafam kadar olmasa da yumrugumdan cok daha buyuk bir seymis.

Saclara özellikle baktım. İnce olduğu dikkatimi çekti. Genel olarak trafo görünümü Fena sayılmaz.
@taydin Hatırlıyorsanız, benim bench-lab imalatım vardı. Sorun trafoydu ondan sonra Alman (amazon'dan ithal ettim) toroid trafo ile bir tane mini güç kaynağı yaptım ve onda da aynı sorun (voltaj bayılması) çıktı.

Yüklü yüksüz voltaj değişimini trafonun voltaj regulasyon parametresinden bulabilirsiniz. Tahmin edilebileceği üzere ideal trafoda %0, gerçekte tabiki bu değer imkansız. Trafoların çoğunda kullanılan sacın max B değeri aynıdır, ancak tasarımcı tasarlarken farklı bir B de çalışmayı seçebilir, e o zaman neden çeşit çeşit sac var derseniz loss ile alakalı bir farklılık var. Hatta isimlendirmeleri de böyle yapılıyordu diye hatırlıyorum sacların, işte şu frekans da (sanıyorum ki 1.7T de düşünülüyordu) kilosunda şu kadar watt hysteresis loss oluşur şeklinde. Sacların ince ince stacklenmesinin sebebi ise eddy loss u düşürmek.

Kondansator degeri hakikaten kucuk gorundu gozume. 6800 uF 100 Hz- 5A de kabaca 7.5 - 8V falan bir dalgalanma yapar. ( Kafadan salladim ama boyle cikmasi lazim ) Kac Volt ki bunun trafo cikisi. 30V'u stabil vermesi icin tam yukte min 40V falan olmasi gerek sanirim.

ondan sonra Alman (amazon'dan ithal ettim) toroid trafo ile bir tane mini güç kaynağı yaptım ve onda da aynı sorun (voltaj bayılması) çıktı.

Orada dikkat etmen lazım yalnız. Trafonun sekonderi mi bayıldı, yoksa güç kaynağının çıkışı mı? Eğer aşırı ripple'dan dolayı regülatör girişi fazla düştüyse, çıkış voltajı bayılır. Ve bu durum, trafo çıkışı bayılmadığı halde meydana gelir.

Devre şemalarını çıktı alıp inceledim. Bir kısım eksiklikler var ama hiç yoktan iyidir, en azından neyi nasıl yapmışlar görebiliyoruz.
Sadece aklıma hoş gelen 595 entegresi ile 11bit DAC yapmak için ne direnç kullanmışlar :) Ama totalde bakınca bedava DAC.

5A'i teoride 2mA ile, 30V'u ise 15mV ile ayarlayabiliyorsunuz.

Trafosunun sargılarından kaç volt çıkıyor, ölçebilecek var mı acaba?

Devre şemalarını çıktı alıp inceledim. Bir kısım eksiklikler var ama hiç yoktan iyidir, en azından neyi nasıl yapmışlar görebiliyoruz.
Sadece aklıma hoş gelen 595 entegresi ile 11bit DAC yapmak için ne direnç kullanmışlar :) Ama totalde bakınca bedava DAC.

5A'i teoride 2mA ile, 30V'u ise 15mV ile ayarlayabiliyorsunuz.

Trafosunun sargılarından kaç volt çıkıyor, ölçebilecek var mı acaba?
@semih_s

KORAD KA3005D elime geçti bugün.
Malzeme kalitesi beklentimden daha iyi çıktı, sağlam bir izlenim bıraktı bende, beğendim.

Maksimum ayarlanabilir değerler 31 Volt ve 5.1 Amper e kadar olabiliyor.

Cihazı açıp kapayınca voltaj patlaması vs ( spike ) vs görmedim şimdiye kadar,
İlk ölçümlerimi yaptım sonuçlar fotoğraflardaki gibi çıktı.

Cihazın tüm fonksiyonlarının olması gibi çalıştığını test etmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

WhatsApp Image 2023-12-13 at 12.40.13.jpeg

WhatsApp Image 2023-12-13 at 12.40.12.jpeg

Son düzenleme:
Hocam en zorlayici test cikis gerilimi en yuksekken, cikisi kisa devre edip surekli uzun sure calistirmaktir. 1 saate yakin calisiyorsa sorun olmaz. Bunu yaparsaniz enniyi test sonucunu elde edeceksiniz.

• Beğen
Reactions: nt
Hocam en zorlayici test cikis gerilimi en yuksekken, cikisi kisa devre edip surekli uzun sure calistirmaktir. 1 saate yakin calisiyorsa sorun olmaz. Bunu yaparsaniz enniyi test sonucunu elde edeceksiniz.
Tavsiye etmiyorum. Gereksiz yere zorlamamak lazım. Kim bilir ne zaman 30v 5A yada 1v 5A'e uzun süreli ihtiyacı olacak da makineyi zorlayacak. Durduk yere test yapacağım diye makinenin ömründen de çalmamak lazım. Normal şartlar altında gayet iyi çalışıyor.

Tavsiye etmiyorum. Gereksiz yere zorlamamak lazım. Kim bilir ne zaman 30v 5A yada 1v 5A'e uzun süreli ihtiyacı olacak da makineyi zorlayacak. Durduk yere test yapacağım diye makinenin ömründen de çalmamak lazım. Normal şartlar altında gayet iyi çalışıyor.
Katiliyorum. Bu otomobili 1. viteste 100 Km hiz ile kac saat kullanabiirim gibi bir deneme olur anca. Adi ustunde laboratuvar guc kaynagi. Ar-ge yaparken ya da tamir icin kullaniliyor sonucta. Bitmis bir urunde 7/24 calisacak guc kaynagi degil. Oyle bir urununuz varsa da bunun icin ozellestirilmis bir guc kaynagi kullanirsiniz.

Çıkış gerilimi en düşük akım en yüksek iken çok fazla enerji ısı olarak atılır ve cihaz en çok bu koşulda zorlanır.
En yüksek volt zaten trfonun seconderindeki AC nin DC'ye çevirildikten sonraki voltajına oldukça yakın olduğu için dönüşüm kaybı çok daha az.

Bu testte amaçlanan bence anlaşılmadığı için gereksiz bulunuyor. Bu testte kademeli trafo kullanan yapılar kademe geçişini yapamaz ise inanılmaz ısı üretir. Burada thermal olarak cihazı zorlamak amaçlanıyor. Tabi yine de gerek var mı konusu herkesin kendi görüşü gibi. Ama bence böyle bir güç kaynağının üzerinde yazan specleri tamamen sağlayacak şekilde çalışması gerekiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back