PROSKİT TE-5305B vs KORAD KA3005P hangisini almalı? => ( KORAD KA3005D ALINDI )

Aşağıdaki linkte bulabilirsin

KA3005D'ın şeması var mı paylaşabilir misiniz :) Merakımı cezbetti, fiyat gerçekten iyiymiş ayrıca.

Çok teşekkürler :)

3005P Modeli ay sonu ya da yılbaşından sonra gelecekmiş, beklesem mi yoksa 3005D yi mi alsam bilemedim ne dersiniz?

Zamlar da o zaman gelir muhtemelen. Stoklara zamlı girer :)

Buradaki arkadaşlar, güç kaynağını işlerinde kullanıyorlar. Siz simetrik bir güç kaynağı yapın. Bozulursa da kendiniz tamir edebilirsiniz.
Forumda Güç kaynağından İstediğiniz özellikler nelerdir ve bu özellikleri kapsayan bir güç kaynağı isteğinizi yazın. Tasarım, Parça ve montajda yardımcı olacaklardır.

Buradaki arkadaşlar, güç kaynağını işlerinde kullanıyorlar. Siz simetrik bir güç kaynağı yapın. Bozulursa da kendiniz tamir edebilirsiniz.
Forumda Güç kaynağından İstediğiniz özellikler nelerdir ve bu özellikleri kapsayan bir güç kaynağı isteğinizi yazın. Tasarım, Parça ve montajda yardımcı olacaklardır.
bunuda yaparım, elimde hiç güç kaynağı yok, KA3005 gibi bir tane bulunsun istiyorum.

O zaman oyalanma hemen 3005D yi al. 3005P ile sorunsuz seri paralel bağlarsın.

@taydin korad ın içindeki trafoyu 150 w kadar büyük göremedim.Acaba gerçekten 30 volt altında 5 amper veriyormu?

Ben elimdeki En büyüğü 100 watt muhtelif trafolarda denedim. AC çıkışı istenilen amperi veriyor, ama voltaj düşüyordu. 100w 25 volt toroidal trafo bile 4 amperi vermek için AC çıkışı 4.5 volt aşağı düştü.

Not:Sakın deneyen olmasın. Güzelim makinayı yakarsınız???

Beş dakikadır çalışıyor :) Elektronik yükteki voltajın düşük göründüğüne bakma, o kabloda düşen voltaj. Doğrudan güç kaynağında gerçekten 30 V var.

DSC00152.JPG

DSC00153.JPG

10 dakika oldu ve gayet keyifli çalışıyor

FLIR0077.jpg

FLIR0078.jpg

Zaten lineer güç kaynağı zorlayan maksimum voltaj değildir. Minimum voltajdır. 3.3V da 5 amper ciddi sıcaklık artışı olur. Şimdi 3.3V yaptım çıkışı ve gene 5 A çekiyor, fan hızı arttı.

Zaten lineer güç kaynağı zorlayan maksimum voltaj değildir. Minimum voltajdır. 3.3V da 5 amper ciddi sıcaklık artışı olur. Şimdi 3.3V yaptım çıkışı ve gene 5 A çekiyor, fan hızı arttı.
Hocam peki bu korad ların trafo sekonderi altın mı kaplı? Biz güç kaynağı yaparken nerede hata yapıyoruz?
Yukarıda açık açık yazdım. 15 watt 30 watt ve 100 watt trafolarda denedim. AC sekonder çıkışlarını ölçüyorum. Trafo'nun standart watına göre yük bağlayarak amper alıyorum.
Yani sizin yaptığınız birinci durum ama çıplak tarafo . %15 voltaj düşümü var.

Hocam peki bu korad ların trafo sekonderi altın mı kaplı? Biz güç kaynağı yaparken nerede hata yapıyoruz?
Yukarıda açık açık yazdım. 15 watt 30 watt ve 100 watt trafolarda denedim. AC sekonder çıkışlarını ölçüyorum. Trafo'nun standart watına göre yük bağlayarak amper alıyorum.
Yani sizin yaptığınız birinci durum ama çıplak tarafo . %15 voltaj düşümü var.
Sorunuzun yaniti trafonuzda. Ureticiniz ne kadar dogru bilgi veriyor size? 100W denilen trafonun sekonderi mi 100W yoksa primer gucu mu? Verimliligi ne kadar? Kullandiginiz trafonun nuve ve bakir kayiplari ne kadar? Primeri 100W olan ve %90 verimli calisan bir trafo 25V'ta kac Amper akim verebilir mesela?

Sorunuzun yaniti trafonuzda. Ureticiniz ne kadar dogru bilgi veriyor size? 100W denilen trafonun sekonderi mi 100W yoksa primer gucu mu? Verimliligi ne kadar? Kullandiginiz trafonun nuve ve bakir kayiplari ne kadar? Primeri 100W olan ve %90 verimli calisan bir trafo 25V'ta kac Amper akim verebilir mesela?
Bence Hepsi öyle. Dedim bir de Alman firması deneyelim, hilesi hurdası olmaz. Amazon üzerinden aldığım toroidal trafo da yine aynı çıktı.Gerek yok uzatmaya.Kıyıda köşede bekleyen adaptör tipi açık trafonuz hiç mi yok?
Takın fişe. AC sekonder çıkış voltunu ölçün.
40w a kadar olana 10 ohm yük direnci
Daha wattlı olana (örnk100w) 5 ohm yük direnci bağlayın.
Voltaj nerdeyse 3te 2 sine düşüyor bendekilerde.

Bence Hepsi öyle. Dedim bir de Alman firması deneyelim, hilesi hurdası olmaz. Amazon üzerinden aldığım toroidal trafo da yine aynı çıktı.Gerek yok uzatmaya.Kıyıda köşede bekleyen adaptör tipi açık trafonuz hiç mi yok?
Takın fişe. AC sekonder çıkış voltunu ölçün.
40w a kadar olana 10 ohm yük direnci
Daha wattlı olana (örnk100w) 5 ohm yük direnci bağlayın.
Voltaj nerdeyse 3te 2 sine düşüyor bendekilerde.
Fakat burada siz bir trafo almiyorsunuz, hazir bitmis bir urun aliyorsunuz. O da size ben cikista 150W guc verebilirim diyor. Ama urunun icinde 150W'lik trafo kullanildi demiyor. Belki de 200W trafo kulalndi hem kayiplari hem uzun kullanimda isinma payini goz onune alarak. Konuyu bu sekilde ele almak gerek. Mesela yine projenizde 8A akim gerekli. Siz buraya katalog degeri 8A olan Mosfet mi takiyorsunuz? Takmiyorsunuzdur sanirim.

Fakat burada siz bir trafo almiyorsunuz, hazir bitmis bir urun aliyorsunuz. O da size ben cikista 150W guc verebilirim diyor. Ama urunun icinde 150W'lik trafo kullanildi demiyor. Belki de 200W trafo kulalndi hem kayiplari hem uzun kullanimda isinma payini goz onune alarak. Konuyu bu sekilde ele almak gerek. Mesela yine projenizde 8A akim gerekli. Siz buraya katalog degeri 8A olan Mosfet mi takiyorsunuz? Takmiyorsunuzdur sanirim.
KoRad içindeki trafo gördüğüm kadarıyla 100 watt bile değil. İşte buna şaşırdım. Ha ben 2-3 ay değil, nerdeyse 2 yıldan bu yana, arkadaşlar da gördüğüm her güç kaynağı veya trafoda rica edip deniyorum. @taydin beni şaşırttı.

Bendekilere Bildiğiniz 10 ohmluk taş direnç yük olarak bağlıyorum. Bu kadar olmaz.Yüksüz 18 volt, yükte oluyor 13küsür. Volt.
30 watt trafo bu. Yani neredeyse üçte ikisine kadar voltaj düşüyor.
SİZLER DE DENEYİN.
KORAD marka değilse görürsünüz.

KoRad içindeki trafo gördüğüm kadarıyla 100 watt bile değil. İşte buna şaşırdım. Ha ben 2-3 ay değil, nerdeyse 2 yıldan bu yana, arkadaşlar da gördüğüm her güç kaynağı veya trafoda rica edip deniyorum. @taydin beni şaşırttı.

Bendekilere Bildiğiniz 10 ohmluk taş direnç yük olarak bağlıyorum. Bu kadar olmaz.Yüksüz 18 volt, yükte oluyor 13küsür. Volt.
30 watt trafo bu. Yani neredeyse üçte ikisine kadar voltaj düşüyor.
SİZLER DE DENEYİN.
KORAD marka değilse görürsünüz.
Bana hicte oyle kucuk gorunmedi bunun trafosu.

Forum istatistikleri

Konular
5,913
Üyeler
2,501
Son üye
oguz0606

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back