Psikolog motor

Ekipmanın tam olsa da motor sakat geliyor bana. Trafikte fark edilmesi zor. Sıkışma tehliken var.

Türkiye şartlarında büyük araçtan şaşmamak lazım diye düşünüyorum.

Ekipmanın tam olsa da motor sakat geliyor bana. Trafikte fark edilmesi zor. Sıkışma tehliken var.

Türkiye şartlarında büyük araçtan şaşmamak lazım diye düşünüyorum.
Kesinlikle dogru, ancak dogru egitim ile bu mumkun olabilir. Yoksa motor tehlikeli degil, kullanicilar cok tehlikeli. Herkes senin gibi dusunse abi her araca rahat rahat binilir.

Ama sevda var ve surmek isteniyorsa, yazlari gunes dogmadan 40 dakika once sokaga cikip gunesten 40 dakika sonra eve gelinebilir. her yer bom bos :gulus2:

iki tekerlekliden uzak durcan derler.
ceviz kadar taş çıksa önüne, devirir atarsın kendini yan tarafa. birde kamyon altına girme riskide var tabiki.
yol kenarı bariyerler de kuşbaşı yapmaya bahane arıyor zaten. lastik patlasa zaten sakat iş.
Giderken hızına göre irice bir böcek-kuş sana doğru hızla gelse çarpsa, sert yumruk etkisi yapabilir.
Bir depo benzin üstünde tabutta gidiliyor gibide hissettirebilir.
sakat iş, bedavaya bin diye alıp verseler yine binmem. pek akıl işi gibi gelmiyor bana.
sosyal hayatdan uzaklaştırıyor. yolda giderken dert dedikodu dinleyip hayat dersin eksik kalabiliyor.
sohbet muhabbet etmek mümkün olmuyor. koruması ayrı dert çalınma riski fazla. açık hava şartlarına maruz kaldığında yıpranması fazla.
yamurda ıslak zeminde sakat iş. uzar gider.

Evet biraz bakis acisana gore degisir ancak mesela bir Enduro motor ile dag lara cikmak, arkadaslarinla trafigin olmadigi yerde surmek vs de baya eylenceli.

Motorun hissiyatı başka bir şeyde yok bence de . Koşar gibi hissediyorsun, kıvrıla kıvrıla giderken :) . 125CC 2 zamanlı bir motorum vardı, Bir kazam olmadı ama bir keresinde arabayla yola çıkarken gelen motorcuyu fark etmeden yolunu kestim. O zaman anladım insanların motorcuların yolunu pushtluk için kesmediklerini, fark edilmiyor motorcu çoğu zaman. Fark edilenler de bedduasını alıyor milletin :) .

Hatta ben motor surme olayini beyin sporuna benzetirim. Motor hata affetmez, karin toklugu olmayacak, vucut rahat, akil acik olacak. Sonra baslayacan her seyi gorup ongormeye, hayata bakis acin degismezse ben bir sey bilmiyorum. Gerci bunu duzgun yapamaz isen hayatta kalma olasiliginida cok azaltiyorsun.

Yoksa motor, aldin ustune bindin, gittin bir sey degil.

Motor surenlerin Alzaymir a yakalanma olasiligi diye bir sey var mi acaba :gulus2:

Hatta ben motor surme olayini beyin sporuna benzetirim. Motor hata affetmez, karin toklugu olmayacak, vucut rahat, akil acik olacak. Sonra baslayacan her seyi gorup ongormeye, hayata bakis acin degismezse ben bir sey bilmiyorum. Gerci bunu duzgun yapamaz isen hayatta kalma olasiliginida cok azaltiyorsun.

Yoksa motor, aldin ustune bindin, gittin bir sey degil.

Motor surenlerin Alzaymir a yakalanma olasiligi diye bir sey var mi acaba :gulus2:
Hakan bey vallahi haklısınız.Ben motora binmeye başlayınca sanki ruhum gençleşiyor.Gerçi ilk bindigim anda bildigim tüm duaları saymaya başlıyorum.zira biliyorumki bu işin pardonu yok;selavat getirmeye bile fırsatım olmayacak.Yaşattıgı özgürlük hissi beni cezbediyor.İstanbul içerisinde bir yere gidecegim zaman trafik varmış yokmuş beni ilgilendirmiyor.Hele otopark derdi olmaması başka bir güzelligi.Eminönü meydanının ortasına park edip istedigin gibi gezebiliyorsun.
Ben yinede bu şeytan icadını :) gençlere pek tavsiye etmiyorum.Malum adı üstünde "delikanlı" Kanları deli akıyor.
Ben hala uzun menzilli bir sürüşe ve cc yükseltmeye (motorum 250cc) cesaret edemedim.İnşallah oda olur bir gün.

Umarim istediklerinizi yaparsiniz, buyuk motorlar daha kolay surulur derler. Ama iste teknolojiyi de takip etmek gerekir belki de.

Ama cok enteresan bir konuyu aklima getirdiniz. Ben mesela yelken kanat la ucmayi cok isterdim. Ancak etrafta ogretici kimse bulamadim, ya da diyelim kaliteli kisiler. Yoksa bu kendi basina yapilacak bir sey olsa simdiye atlardim o is e.

Motor surme bence egitimle olabilecek bir sey. Ama duyduklarimiz ya da insanlarin motor surerek yaptiklari cahil hareketler. Tek teker nedir? Sirk mi yollar? Hizli giden araclarin arasina makas atmak nedir? Yagmurda drift yapmaya calismak nedir? Kasksiz artci tasimak nedir? Tas a benzer kask alip takmak nedir? Arabalarin aynasina vurma nedir ya? Guvenlik seridinde 90 km hiz nedir? Kask icinden kafayi cevirip insanlara bakmak nedir? el kol hareketi nedir?

Bunlar hepsi egitimsizlikten. Yoksa genc olmus, yasli olmus farketmez. Motor cok guvenli bir aractir, kendi kendine bile duz durabiliyor. :gulus2:

Kesinlikle oyle, Risk kontrol edilebilir bir sey dir. Kontrol edemeyecegini dusundugun anda her seyi birakip Risk i "sifir" a getirdigini sanirsin. Risk almayi biraktiginda kazanacaklarindan kayip yasarsin. yasadigin bu kaybinda farkinda olmayacaksan sorun yok. Omur boyu da olmamalisin cunku kaybini farkettigin anda pisman olmaya baslarsin.

Olmeden once insan yaptiklarina degil, yapamadiklarina pisman olurmus. Yelken kanat is i benim icin pismanlik durumunda bekliyor. :gulus2:

Risk zaten risk tir, nasil kontrol edebilirsin diyecek arkadaslarima;

Ucaklar tehlikeli gibi gozukse de bilimsel arastirmalar en guvenli arac olarak gosteriyor. Ucmayi bilmeyen bir insanin Risk i ile bu isi ogrenmis bir adamin Risk inin ayni olmasini beklemek ne kadar dogru.

Risk elbette oalcak, evinde otururken deprem olmayacaginin garantisi nasil olabilir? Ev e girmemek Risk i "sifir" a indirmek midir? Yoksa adam gibi insaat yapmayi ogrenmemek mi Risk i artirir?

O zaman elektriğe çarpılıp ölme riskiniz var elektroniği de bırakın :dusun2:
300 mA. yangın koruması, 30 mA. hayat koruması, hızlı atan sigorta çeşitleri, topraklaması, yalıtım trafosu, güvenlik eldiveni, kontrol kalemi, avometresi.... vesairesi var. Elektrik öldürmek istemeyebilirde, illa ölecem diyenede ne yapsın. Mesleği elektrik-elektronik olmayanların, elektrikten ölüm sayısı da daha fazla olabilir?
Ayrıca elektrikle alakası ilgisi olmayan, elektriğe ihtiyacı olmayan da yoktur. Herkes elektrikle bir şekilde muhatabdır. Tabiki Amish mensubu değilse.

Amish ler beni cagirsa giderim :gulus2: ciddiyim

300 mA. yangın koruması, 30 mA. hayat koruması, hızlı atan sigorta çeşitleri, topraklaması, yalıtım trafosu, güvenlik eldiveni, kontrol kalemi, avometresi.... vesairesi var. Elektrik öldürmek istemeyebilirde, illa ölecem diyenede ne yapsın. Mesleği elektrik-elektronik olmayanların, elektrikten ölüm sayısı da daha fazla olabilir?
Ayrıca elektrikle alakası ilgisi olmayan, elektriğe ihtiyacı olmayan da yoktur. Herkes elektrikle bir şekilde muhatabdır. Tabiki Amish mensubu değilse.
Ben elektriği aranızda hayat kurtarıcı olarak kullanan biriyim ve burada bunu deneyimleyen kimsenin olduğunu sanmıyorum.Ben burada elektriği değil ön yargılarınızı eleştiriyorum.

Ayrıca bir çok araçla kaza yapan kişiyi gözlemleme şansı buldum.Aynı zamanda profesyonel olarak motorsiklet kullanan biriyim.Benim işim sürekli azraille.Üzerinde kıyafetleri olan bir motorsikletlinin 170 km/sa hız ile yaptığı kazadan sadece L1 kırığı ile kurtulduğuna ve aynı kazanın olduğu gün bir otomobilin 110 km/sa civarında hız ile yaptığı kaza sonrası multitravma geçiren bir çok kişinin hayatını kaybettiğine de şahit oldum.

Burda ne ile uğraşırsınız uğraşın güvenlik önlemlerini aldığınız takdirde bir sorun yaşamazsınız.
Motorsiklet her halükarda diğer araçlardan güvenlidir.Almadığınız önlemlerin sorumlusu motorsiklet veya başka bir araç değildir.Bunu birebir deneyimlemiş ve görmüş bir acil hekimi olarak burada yazıyorum.

"Motorsiklet her halükarda diğer araçlardan güvenlidir." katılmıyorum.
Altı üstü 2 tekerlekli araç işte, ne kadar güvenlik önlemi alınabilir ki?
Tavsiye niteliğinde birşeyler işte;
1. Hız yapma 2. kask tak 3. büyük araçların kör noktasına sokulma 4. Emniyet kemeri takma... 5. Kaza anında düşmeyide becerip cenin pozisyonunu al... 6. Masrafa gerek yok, takla bariyeri ekstradan takılır... 7. şeridinden efendice giden binek otomobil türünden araçlar, yan şeritlere doğru yanaşıp sana ortadan yol açmıyorlarsa,
bas kornaya çek aragazı, efendi olmayı onlara öğret, sana yol inşa etmeleri onların asli görevlerinden... 8. köşeden bucakdan yolunu bulup illada ilerlemelisin, trene bakar gibi bekleyecek olsan ne anlamı varki, sen otomobil sürmüyorsunki, boşuna 2 tekerlekliyi kullanma ozaman, hakkını veremiyon sen bu işin, git otomabil al abi, motor senin neyineki... 9. Devletin işi neki yol kenarındaki bariyerleride komple değiştirmeliler vergisini parasını ben ödüyom onların.... ben olmasam maaş bile alamazlar... hem para vercem hemde kuşbaşı etcekler beni yok öyle.
Çok binene bazen birşeyler olabiliyor, iyi kafası olduğu kesin. ne kafası "MOTOKAFASI". belkide beyinde fazla uyandırmamak gereken bir yeri kaşıyor olabilir, mesleğimizde değilki şimdi bilsek-anlasak burayı.
Allah dan şükrediyorum taksisini çıkarmadılar bunların. "MOTOTAKSİ" Daha havalısı "MOTAKSİ" Asıl ihaleyi o zaman tam alırdık.
Ne ihalesi "BEYAZ IŞIĞA KAVUŞMA İHALESİ"

Abi insanlarin motosiklet kullanmayi bilmediklerini, daha dogrusu, insanlarin arac kullanmayi bilmediklerini , bilmedikleri icinde bilenlerin bunu kullanmamalari gerektigini soylesen, kesinlikle bu fikrine katilirim. :ok1: Cunku bilsende bir seyi kontrol edemiyor olursun. hakli olursun.

Ancak trafikte gercekten cok duzgun arac kullananlar var, hepsinin elelrinden operim. EE digerlerinide yakalayip ceza kessinler, adam donel kavsak nedir bilmiyor. Yaya gecidinde yol veriyorum diye bana kiziyor. Kes cezxalarini , niye kesmiyorsun, bunlar nasil ogrenecek arac kullanmayi. Bilmediklerinden senin gibi bir suru kisi trafige cikmaya korkuyor. Haklilar.

Ama kamu haksiz, koymussun kurali isletsene kardesim, kessene cezani, ben insanlarla birlikte arac kullanmak istiyorum.

"Motorsiklet her halükarda diğer araçlardan güvenlidir." katılmıyorum.
Altı üstü 2 tekerlekli araç işte, ne kadar güvenlik önlemi alınabilir ki?
Tavsiye niteliğinde birşeyler işte;
1. Hız yapma 2. kask tak 3. büyük araçların kör noktasına sokulma 4. Emniyet kemeri takma... 5. Kaza anında düşmeyide becerip cenin pozisyonunu al... 6. Masrafa gerek yok, takla bariyeri ekstradan takılır... 7. şeridinden efendice giden binek otomobil türünden araçlar, yan şeritlere doğru yanaşıp sana ortadan yol açmıyorlarsa,
bas kornaya çek aragazı, efendi olmayı onlara öğret, sana yol inşa etmeleri onların asli görevlerinden... 8. köşeden bucakdan yolunu bulup illada ilerlemelisin, trene bakar gibi bekleyecek olsan ne anlamı varki, sen otomobil sürmüyorsunki, boşuna 2 tekerlekliyi kullanma ozaman, hakkını veremiyon sen bu işin, git otomabil al abi, motor senin neyineki... 9. Devletin işi neki yol kenarındaki bariyerleride komple değiştirmeliler vergisini parasını ben ödüyom onların.... ben olmasam maaş bile alamazlar... hem para vercem hemde kuşbaşı etcekler beni yok öyle.
Çok binene bazen birşeyler olabiliyor, iyi kafası olduğu kesin. ne kafası "MOTOKAFASI". belkide beyinde fazla uyandırmamak gereken bir yeri kaşıyor olabilir, mesleğimizde değilki şimdi bilsek-anlasak burayı.
Allah dan şükrediyorum taksisini çıkarmadılar bunların. "MOTOTAKSİ" Daha havalısı "MOTAKSİ" Asıl ihaleyi o zaman tam alırdık.
Ne ihalesi "BEYAZ IŞIĞA KAVUŞMA İHALESİ"
Burada maksadın "ÜZÜM" yemek değil "BAĞCIYI DÖVMEK" olduğu çok belli.
Nasılsa doktor dövmekle de gurur duyan bir milletiz.Bende bu devletin vatandaşıyım, bende motor kullanıyorum ve bende vergi veriyorum.Ben elbette ki devletten bariyerle ilgili talepte bulunabilirim.Bu devletin tek vatandaşı siz değilsiniz.
Burada şunu söylemek gerekirse motorsikleti o şekilde kullanan insanlar arabaya binince farklı davranmıyorlar.Burada suç ne arabanın ne de motorsikletin.

Motorsiklet konusuna dönecek olursak hayat sizin elalem ne der diye yaşamanız değildir.Risk alınmayan bir hayat bana göre hayat değildir.Risk=Yaşamaktır.O yüzden efendi bir şekilde kurallara uyduğunuz ve önlemlerinizi aldığınız sürece hiç bir aracı kullanmaktan korkmayın.
Konuyla ilgili olarak youtubedan Zafer Akçay abimizin hem eleştiri hemde öz eleştirilerinin olduğu videoları izleyerek kendinize bir nebze olsun birşeyler katabilirsiniz.

Ben de o videolari izledikten sonra bile yaya olurken bakmadigim seylere bakmaya basladigimi farketmistim. Linki de birakalim, cok ta eylencelidir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,512
Üyeler
2,677
Son üye
PortlineMakina

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back