PWM to DAC LC filter

Peak2Peak

Aktif Üye
Stm32'den PWM ile sağladığım bilgiyi analog bir veriye dönüştürüp başka bir cihazın adcsi ile okutmak istiyorum.
RC ile yapabiliyorum LC filter ile daha iyi olduğu okudum.Similasyonlarda bir çok kez denedim ama PWM sinyali LC filter ile RCde olduğu gibi analog gibi bir çıktı alamıyorum.Bunu nasıl yapabilirim ya da böyle bir şey yok mu ? RLC mi yapmam gerekiyor?SMPS güç kaynaklarının yaptığı da aynı sistem ama onda oluyor.Diode olmadığı için mi diye düşünürek onu da denedim bir türlü sonuç alamadım.
A-simple-low-pass-L-C-filter-to-filter-out-higher-order-harmonics-of-PWM.png

lc ile yapıldığını duymamıştım.

LC'de salınım çok fazla oluyor ödeviniz değilse üstüne gitmenizi tavsiye etmem.

Benim zamanında ödevimdi bu ama tam olarak analog voltaj çıkışı değil kare giriş tam sinüs çıkıştı

LC filtre RC ye göre daha iyi olur. Ama LC de bobin enerji biriktirdiği için çıkışını yüklemen lazım. Eğer yüklemezsen çıkış voltajı girişten fazla olabilir (boost converter elde etmiş olursun :D )

LC filtre RC ye göre daha iyi olur. Ama LC de bobin enerji biriktirdiği için çıkışını yüklemen lazım. Eğer yüklemezsen çıkış voltajı girişten fazla olabilir (boost converter elde etmiş olursun :D )
1kHz 5V giriş.
Boşta
10volt sinüs çıkış alıyordum.
hiçbir harici anahtarlama elemanı yoktu sadece 555

sin.png

Bir örnek üzerinden gidelim. Giriş frekansı 250 kHz, duty cycle %75. LC filtrenin çıkışını 1 k direnç ile yüklüyorum. LC durumunda (yeşil) ripple çok daha düşük.

1654421815727.png

Yalnız şunu da belirteyim. Uygun komponent değerleri kullanıldıktan sonra hem LC hem de RC ile çıkışta son derece düşük ripple değerine sahip voltaj elde etmek mümkün. Ama bunu elde etmek için oldukça yüksek komponent değerleri kullanmak gerekir. Bunu yapınca da değişimlere tepki çok yavaş olur. O yüzden dikkat etmen lazım, senin asıl amacın ne? Çıkışta yeterince düşük ripple değerine sahip voltaj elde etmek mi, yoksa değişen bir sensör verisini takip etmek mi? Muhtemelen ikincisi.

Eğer sensör verisi çok hızlı değişiyorsa, muhtemelen filtreleme şansın olmayacak zaten. Bu durumda doğrudan PWM sinyali ile çalışman lazım. Örnekleme yapıp ortalama değerini yazılımda hesaplaman lazım.

Yalnız şunu da belirteyim. Uygun komponent değerleri kullanıldıktan sonra hem LC hem de RC ile çıkışta son derece düşük ripple değerine sahip voltaj elde etmek mümkün. Ama bunu elde etmek için oldukça yüksek komponent değerleri kullanmak gerekir. Bunu yapınca da değişimlere tepki çok yavaş olur. O yüzden dikkat etmen lazım, senin asıl amacın ne? Çıkışta yeterince düşük ripple değerine sahip voltaj elde etmek mi, yoksa değişen bir sensör verisini takip etmek mi? Muhtemelen ikincisi.

Eğer sensör verisi çok hızlı değişiyorsa, muhtemelen filtreleme şansın olmayacak zaten. Bu durumda doğrudan PWM sinyali ile çalışman lazım. Örnekleme yapıp ortalama değerini yazılımda hesaplaman lazım.
Hocamınız tavsiyesi üzerinde LC ile araştırıyorum.Hız ve ripple önemli değil.
ADC'nin iç direnci yüksek olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden paralel bir direnç atmak zorundayım galiba.
ama bu da enerji harcıyor.RC den daha az enerji harcadığını düşünmüştüm.
Buck Converterları yüklemesem istenilen voltajı göremez miyim yani

Son düzenleme:
hayalet olanı görürsün.

smps devrelerin çıkışınıda watlı bir direnç olur onu devreden ayırıp baktığında 2 katı voltaj görebilirsin hatta daha fazlası.

12 volt 5 amper bir smps'in çıkışındaki watlı direnci ayırdığımda 12 volt olması gereken çıkış 40 volt olmuştu

Pratikte kullanmadım ama kapasitans multiplier gibi devreler kullanılabilir mi? Çok güç çekilmeyecekse tabi.

hayalet olanı görürsün.

smps devrelerin çıkışınıda watlı bir direnç olur onu devreden ayırıp baktığında 2 katı voltaj görebilirsin hatta daha fazlası.

12 volt 5 amper bir smps'in çıkışındaki watlı direnci ayırdığımda 12 volt olması gereken çıkış 40 volt olmuştu
bunda watlı bir direnç göremedim ama trimpotu çıkardığımda gerilim artması mı lazım.

bunda watlı bir direnç göremedim ama trimpotu çıkardığımda gerilim artması mı lazım.
bu bir step down.

ve bahsettiğim smps devre(ac220 girşin doğrultulduğu +300volt gerilim ile yüksek frekansda trafonun sürüldüğü şekildir)
örn; telefon,bilgisayar adaptörleri
televizyon beslemesi.

sekonder tarafında oluşan hayalet voltajın önüne geçmek için sen çıkışa yük bağlamadığın durumlarda boşta kalmasın diye watlı bir direnç koyulur

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,034
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back