RD6012 kutu tasarımı

Sercan

--
Çin'den aldığım RD6012 DC-DC çeviricim için NVVV S-800-65 SMPS güç kaynağım da geldi. SMPS fan devresi çok saçma sapan çalışsa da (RD6012 kapalıyken bile çalışıyor) genel olarak çok memnunum.

Temmuz Ağustos aylarında, kargo ve vergiler dahil 500 TL çeviriciye 400 TL de smps güç kaynağına ödedim. Yani bu hali ile 900TL ödemiş oldum. Bunları alırken kutusunu da alsaydım yaklaşık 400 TL daha ödemem gerekiyordu. Bende boş bir kutuya SMPS parası vermek istemediğim için almadım. Şimdi bu boş kasalar her şey dahil 600TL civarında satılıyor... o_O

Neyse konumuza dönelim, ben bu cihaz için ön tarafta açma kapatma tuşu olan, belki USB 5V (bağımsız) besleme soketleri de olan bir kutu yapmak istiyorum.

Mesela 3D çizimini yapıp lazer ile alüminyum kestirsem ya da CNC ile mi yapılır hiçbir fikrim yok. Ekonomik malzeme ve yöntem önerilerinizi bekliyorum.

RD-RD6012-RD6012W-USB-WiFi-DC-DC-gerilim-ak-m-ad-m-a-a-g-kayna.jpg_960x960.jpg

6674b428-ad0e-4872-92b2-6f32f2b21a0e.ef9ec10a325c0d7498af89de46c291ba.jpg

SMPS sığmıyor ama cihaz ölçülerinde 3d yapabilirsin.

3D yazıcıdan sadece ön paneli, arka paneli filan basabilirim. Bana komple kutu lazım. Yanları senin simülasyon cihazında yaptığın gibi lazer kesim yaptırsam kaça mal olur acaba?

3D yazıcıdan sadece ön paneli, arka paneli filan basabilirim. Bana komple kutu lazım. Yanları senin simülasyon cihazında yaptığın gibi lazer kesim yaptırsam kaça mal olur acaba?
Adamına göre çok değişiyor o ya. Normalde çizimini ve malzemesini götürürsen 50 liralık iş. Ama derdini anlatabilmen lazım :)

Çok çeşit var. İyice göz gezdir.

Mr yamyam ın anfi kutuları hoşuma gitmişti. Paylaştığı resimde altınkaya karton kutusunu gördüm. Siteyi defalarca incelemiş olmama rağmen hangi kutu olduğunu ilk bakışta anlayamamıştım.

@uyesercan bir şey soracağım. Bunlar resimde göründüğü gibi dimi? Yani orjinal kasaları var sen sadece ikisini bir arada tutacak kasa istiyorsun.
Eğer öyleyse kolay yav. pleksiden 6 parça ebat belirleyip alıcan. Ön panele cihaz için dikdörtgen açtırıcan. Arkaya da power girişi açtırıcan.
Bitti gitti. Yani iki parçan işlem görecek. Onlarda çok basit işlem. en son 6 parçayı yapıştırıcan.

İlk resimde gördüğün doğru da ikincisi güç kaynağının değil bunun için hazır satılan kutunun ebatları. Ama söylediğin doğru bağımsız cihaz, kutu bunları bir arada tutacak. SMPS de aşağıdaki gibi:

1601920878630.png

@Endorfin35+ bu kutulara baktım da benim ölçülere uyan DT-550 modeli var o da kartal otomasyonda 410 TL. Çok pahalı yahu. O fiyata bunlara özel yapılan kutuyu almadım...

Zaten ilk planım sadece 500 TL harcayıp WiFi ve pil şarj özelliği olan RD6012'yi almaktı. Sonradan elimdeki smps'lere uğraşmak istemeyip tam performans için kendi smps'sini de alınca işler değişti. Şimdi düşünüyorum da 1500 TL'ye 2 adet Korad Ka3005d filan alsam, 5 amperde kalırdı ama ama onu da simetrik bağlama imkanım olurdu.

Ben kutu fiyatında 100-150TL'yi geçmemeyi hedefliyorum. Böylece toplamda 1000TL'ye 60 Volt 12 Amper ayarlı bir güç kaynağı edinmiş olacağım.

Bahsettiğiniz alternatif seçeneklere bakıyorum da hazır ya da işçilik olan çözümlerde fiyat hedefim mümkün gibi durmuyor. Sanki iş başa düşecek 2-3mm alüminyum plakayı kesip, 3D yazıcıdan destek alarak yapmak gerekecek.

@Endorfin35+ bu kutulara baktım da benim ölçülere uyan DT-550 modeli var o da kartal otomasyonda 410 TL. Çok pahalı yahu. O fiyata bunlara özel yapılan kutuyu almadım...

Zaten ilk planım sadece 500 TL harcayıp WiFi ve pil şarj özelliği olan RD6012'yi almaktı. Sonradan elimdeki smps'lere uğraşmak istemeyip tam performans için kendi smps'sini de alınca işler değişti. Şimdi düşünüyorum da 1500 TL'ye 2 adet Korad Ka3005d filan alsam, 5 amperde kalırdı ama ama onu da simetrik bağlama imkanım olurdu.

Ben kutu fiyatında 100-150TL'yi geçmemeyi hedefliyorum. Böylece toplamda 1000TL'ye 60 Volt 12 Amper ayarlı bir güç kaynağı edinmiş olacağım.

Bahsettiğiniz alternatif seçeneklere bakıyorum da hazır ya da işçilik olan çözümlerde fiyat hedefim mümkün gibi durmuyor. Sanki iş başa düşecek 2-3mm alüminyum plakayı kesip, 3D yazıcıdan destek alarak yapmak gerekecek.
Yani pleksi bile ucuz değil artık. 100-150tl ye zor iş.

Pleksi olmasa alüminyum yaparım. Aşağıdaki hazır ölçüler ama gene de kesmem gerekecek o nedenle sanayide tek parça daha ucuzunu bulabilirim. Zaten ön paneli 3D yazdırırım. Geri kalan yan ve arka kesimi eksi usul el yordamı ile keserek yaparım.

Bunların da sanki yüksekliği uymaz. Bir de o kadar eskide kaldılar ki uzun zamandır hurdada bile görmüyorum bunlardan. :D

Yangın çıkartacak kadar ısınmıyor ama insan tedirgin oluyor, ince suntadan yapsam nasıl olur acaba?

Sana bir fikir daha,

Bunun gibi bir şey al. 3d print veya alu parça ile kutuyu büyült/modifiye et...

O zaman benim oyum 2mm alu levhadan yana..

Maket bıçağı ile cizik atarsan alu güzel katlanır. İki yüzeyde aynı yere çizik atarsan bir iki ileri geri bükme ile çok güzel kırılır. (Kesmek için)

Sanayide bir abkant cıya gidersen sana saçdan istediğin ebatta kutuyu hem keser hem de büker. Ama işte böyle ufak işlere burun kıvırmayacak bir yer bulman lazım :)

Forum istatistikleri

Konular
6,731
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back