Röle bağlantısını nasıl yaparım?

Urunun datasheet i ne bakmanizi , bir de Google dan rolelere neden diyot kullaniriz konusuna bakmanizi tavsiye ederim.
Merhaba, söylediğiniz gibi röleye diyot bağlanması konusu araştırdım. Müsaitseniz sizden ricam şu resim üzerinde hangi noktaya diyot bağlamalıyım çizerek gösterebilir misiniz? bir de diyotun türü ve bir özelliği varsa elektrikçiden hangi diyotu almam gerekli? Kusura bakmayın bu konularda bilgim yok, görerek yapabiliyorum anca.

1706783497309.png

Bir de sistem çalışıp fan dönmeye başlayınca şu mini ampulün yanmasını istiyorum, nasıl bağlayabilirim? ek hangi parçayı almam lazım, resim üzerinde yardımcı olur musunuz arkadaşlar
1706784138428.png

Merhaba, söylediğiniz gibi röleye diyot bağlanması konusu araştırdım. Müsaitseniz sizden ricam şu resim üzerinde hangi noktaya diyot bağlamalıyım çizerek gösterebilir misiniz? bir de diyotun türü ve bir özelliği varsa elektrikçiden hangi diyotu almam gerekli? Kusura bakmayın bu konularda bilgim yok, görerek yapabiliyorum anca.

29820 eklentisine bak

Bir de sistem çalışıp fan dönmeye başlayınca şu mini ampulün yanmasını istiyorum, nasıl bağlayabilirim? ek hangi parçayı almam lazım, resim üzerinde yardımcı olur musunuz arkadaşlar
29823 eklentisine bak
Sadece bu iş için mi elektroniğe bulaştın yoksa kendi çapında bir şeyler yapıp öğrenmeye mi çalışıyorsun?
Eğer amacın elektronik öğrenmekse, bir yandan da şema okuma, şema çizme gibi işleride öğren. Böylece sürekli resim üzerinde bir şeyler görme ihtiyacın kalkar ortadan. Şema çizmek için KiCad kullanabilirsin. Ücretsiz ve iyi bir programdır.

Elektroniğe yabancı kişilere fotoğraf üzerinde böyle bağlantılar kolay geliyor,elektronikçiler için ise şema daha kolay..bir program var,ismi dilimin ucunda ama hatırlayamadım..delikli deney seti üzerinde elemanların resmi ile birlikte bağlantıların yapıldığı..

Sadece bu iş için mi elektroniğe bulaştın yoksa kendi çapında bir şeyler yapıp öğrenmeye mi çalışıyorsun?
Eğer amacın elektronik öğrenmekse, bir yandan da şema okuma, şema çizme gibi işleride öğren. Böylece sürekli resim üzerinde bir şeyler görme ihtiyacın kalkar ortadan. Şema çizmek için KiCad kullanabilirsin. Ücretsiz ve iyi bir programdır.
ben sadece bu işi yapmaya çalışıyorum. tabi yaparken de bu işleri öğrenmeye çalışıyorum.

Tezgah üstüne cam su sebili koydum. Sebilin üstüne bir şamandıra sistemi yaptım, su dolunca şamandıra kalkıp devreyi kesiyor ve arıtıcıdan gelen su kesiliyor. Sistemin elektriğini tamamen sade ve düz mantık ile bağladım. Tabi üstteki şamandıraya adaptörden gelen 24V elektrik, bazen ark yapıp oradaki metalleri birbirine yapıştırıyor ve sebil taşıyordu. Röle ile artık böyle bir sorun olmayacağını umuyorum.

1706792063076.png
1706792084597.png

Son düzenleme:
Arka ve kontak yapışmasına çözüm olacağını sanmıyorum. Kısa zamanda yine aynı sorunla karşılaşırsın. Kontak akımı daha yüksek dayanıklı bir röle kullanmalısın.

Arka ve kontak yapışmasına çözüm olacağını sanmıyorum. Kısa zamanda yine aynı sorunla karşılaşırsın. Kontak akımı daha yüksek dayanıklı bir röle kullanmalısın.

akımı şu alet çekiyor. Şimdi multimetre ile ölçtüm 0.21A çekiyor. Ancak devre tamamlanırken kabloyu değdirip çektiğimde anlık 13-14 ampere kadar çıkıyor, sonra tekrar 0.21 ampere düşüyor.

1706795807874.png

Son düzenleme:
bu sefer de röle içerisinde mi yapışır diyorsunuz? daha yüksek akımlı bir röle almalıyım o halde. nasıl bir röle almamı tavsiye edersiniz?

Röle kontaklarından ne kadar akım geçiyor? Röle bobinine kaç volt uyguluyorsunuz?
röle kontaklarından 12 volt ve 0.21a akım geçecek. Ama röle olmadan anahtar kapanıp açılırken anlık 12-13ampere kadar çıkıyor, geri 0.21 ampere düşüyor.
sanırım röleyi sisteme ekleyip Diyotu da ekleyince akımın anlık fırlamasının önüne geçilmiş olacak. böylelikle bir sorun olmayacağını düşünüyorum. doğru muyum?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back