Röle bağlantısını nasıl yaparım?

Akımı çeken alet 12V 0.2A çekiyor.
Adaptörüm 12V 1.2A veriyor.

Şu anda devrede röle vs. hiç bir şey yok. Düz anahtarlama yolu ile çalışıyor.
Alttaki resimlerde ve videoda gördüğünüz şekilde devreyi tamamladığımda, alet sabit 0.2A amper çekiyor. Ancak devreyi tamamlarken kabloyu değdirip çekip oynattığımda, akım anlık olarak fırlıyor. Adaptör 1.2A verdiği halde, nasıl olur da amper 16-17-18 lere fırlayabilir ki? Bunun sebebi nedir, çözemez miyim? Bu sebepten ötürü yüksek ampere dayanan röle mi almam gerekiyor?

@bolubeyi61

1706819641458.png

adaptör.png

Yapacak olduğum sistem:
valfröle.png

Son düzenleme:
Adaptör 1.2A amperlik ve Valf 0.2A amper çekiyor.
rölesiz, düz olarak kabloyu değdirip çekerek anahtarladığımda, multimetrede amper anlık 18 lere fırlıyor. (üstte attığım videoda görülüyor)
@Mehmet.b beyin dediği gibi, valfin eksi ve artı uçlarına diyot eklediğimde bu anlık amper patlamalarının önüne geçmiş olur muyum?
bu sisteme kaç amperlik röle almam gerekli? 16A amperlik röle gereksiz fazla değil mi? @bolubeyi61 resim üzerinde valf için diyotların yerlerini gösterebilir misiniz zahmet olmazsa

Diyodun çizgili tarafı valf bobinin pozitif ucuna, çizgisiz tarafı bobinin negatif tarafına gelecek şekilde bağlamalısın. Uzun ömürlü olsun, çabuk bozulmasın istiyorsan kontak akımı yüksek bir röle kullanmalısın. Bozuldukça değişirim diyorsan 10 amperlik o gösterdiğin tipte olan rölelerden kullanabilirsin. Onların 5 amper kontak akımı olanlardan kullanmıştım 3 amperde bozuldular. Kalitesizler.

videodaki gibi kısa süreli tetiklemelerle valfe zulüm edilecekse SSR de tercih edilebilir.

@bolubeyi61 hocam sizin yazdığınız diyot "1n4148" 100V 500mA özelliğinde.
mesela akım 0.5A üzerinde geldiğinde ne olur? 0.5A değil de 1A geldi diyelim. Diyot bunun sadece 0.5 amperini mi geçirir yoksa bozulur mu?

"1N4007 Diyot 1000V 1A" kullansam nasıl olur?

O ölçü aletine fazla güvenme. Başlangıçta bobinler yüksek akım çeker lakin bu aletle güvenilir ölçüm alınmaz.

Kontak yapışmasını önlemek için güçlü bir röle veya SSR kullanmanda fayda var.

Orada kullanılan diyot sizin röleniz ya da valfiniz çalışır durumdayken devreye girmez. Valf ya da röle çalışırken devreniz çalışmasına bir etkisi yoktur. Röle ya da valf gibi içinde bobin bulunan malzemeler çalışırken uçlarına uygulanan gerilim kesildiğinde bir öncekinin ters yönünde ters voltaj üretilmesine neden olur. Bu ters voltaj da devrede kullanılan diğer malzemelerin bozulmasına neden olabilir. Röle kontaklarının ya da valfin korunmasına bir katkısı yoktur. Sizin yaptığınız devreye takılsa da olur takılmasa da olur. Bu ters gerilimden mevcut sistemde korunması gereken bir parça olmadığı için devrenin çalışmasına ya da çalışmamasına bir etkisi olmayacaktır. Bu arada 1n4148 diyodu 1n4007 diyoduna nazaran çok daha çabuk tepki verir. Bu nedenle 1n4148 varken 1n4007 kullanmak uygun olmaz.

Son düzenleme:
Orada kullanılan diyot sizin röleniz ya da valfiniz çalışır durumdayken devreye girmez. Valf ya da röle çalışırken devreniz çalışmasına bir etkisi yoktur. Röle ya da valf gibi içinde bobin bulunan malzemeler çalışırken uçlarına uygulanan gerilim kesildiğinde bir öncekinin ters yönünde ters voltaj üretilmesine neden olur. Bu ters voltaj da devrede kullanılan diğer malzemelerin bozulmasına neden olabilir. Röle kontaklarının ya da valfin korunmasına bir katkısı yoktur. Sizin yaptığınız devreye takılsa da olur takılmasa da olur. Bu ters gerilimden mevcut sistemde korunması gereken bir parça olmadığı için devrenin çalışmasına ya da çalışmamasına bir etkisi olmayacaktır. Bu arada 1n4148 diyodu 1n4007 diyoduna nazaran çok daha çabuk tepki verir. Bu nedenle 1n4148 varken 1n4007 kullanmak uygun olmaz.

https://www.hepsiburada.com/diyotlab-24volt-16amper-seffaf-tek-kontak-role-8-pin-pm-HB00000NAQYN

https://www.hepsiburada.com/ustun-mini-role-seffaf-24v-5p-40a-87a-5-terminalli-pm-HBC00005EJZBE

@bolubeyi61 şu iki röleden birini alacağım,

2. attığım 24V 40A diyor, şekli ve yapısı farklı. bu röleyi sizin yaptığınız çizimlerdeki bağlantılara uyarlayabilir miyim? yoksa 1. linktekini mi alayım

edit: 2. linkteki 40 amperlik olanı aldım @bolubeyi61

Son düzenleme:
Konuya hakim değilim. Baştan okuyup anlamam çok uzun sürer.
Sadece son mesaja istinaden yazacağım.
Ben olsam 16 amper yerine 40 amper olanı tercih ederdim.
Soldaki resimde bacak bağlantılarını göstermiş.
85 ve 86 ya 24v besleme giriyorsun. Koruma diyodunuda yukarıdaki resimdeki gibi bağlıyorsun. Katot + kutuba, Anot - kutuba gelecek şekilde.
30 Numaralı bacak Common, yani ortak bacak. iletmek istediğin sinyal/voltaj neyse oraya bağlıyorsun.
Eğer Röleye 24v vermediğinde 30 numaralı ortak uçtaki sinyal/voltaj iletilsin istiyorsan devrenin devamını "87a" bacağına bağlıyorsun, "87" numaralı bacağı boş bırakıyorsun.
Yok ben 24v verdikten sonra röle iletime geçsin istiyorum diyorsan, o zaman devrenin devamını "87" numaralı bacağa bağlıyorsun ve "87a" numaralı bacağı boş bırakıyorsun.
Sağdaki resimde de bacak numaraları yazıyor zaten.

Ekran görüntüsü 2024-02-04 005333.png
Ekran görüntüsü 2024-02-04 005352.png

Röle elime ulaştı. Rica etsem önceki resimdeki röle üzerindeki çizimleri, altta attığım resimdeki röle üzerine uyarlayabilir misiniz. valfe çıkışlarına ekleyeceğim diyotları da koyabilir misiniz

@bolubeyi61

newww.png

Son düzenleme:
@bolubeyi61 hocam her şeyi bağladım güzel çalışıyor ancak gösterilen yere led ampulü bağlayınca direnç aşırı ısınıyor, çekmesem patlayacak nerdeyse. neden olabilir?

1707340134138.png

Aynı dirençten bir tane daha seri
bağlayın.
"Gustav Kirchhoff" amca ile tanışmalısınız artık.

Son düzenleme:
iki direnci seri bağlayınca aşırı ısınmadı. Elimdeki tüm dirençleri ekteki resimde attım. hangi renkteki direnci kullanmak en uygundur? @Mehmet.b

1707342081338.png

Benim blogda renklere göre direnç değerini
hesaplayan bir uygulama var.
Direncin değerinden daha çok, üzerinde
harcanabilecek gücü hesaplamalısınız.
2K ile 4.7K arasında bir değer olabilir.
Ancak, tek direncin üzerinde harcanacak
en fazla gücün 1/4W veya daha az olmasını
sağlamalısınız. Zira elinizdeki dirençler hep
1/4W.

İşaretlediğim direnci kullanabilirsin. O da ısınırsa aynı direncin (2,2k) 1/2 Watt olanını kullanabilirsin.

Ekler

• 1707342081338.png
    1707342081338.png
    4.9 MB · Görüntüleme: 19

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back