Röle bağlantısını nasıl yaparım?

suchasme

Üye
Arkadaşlar, Resimde gördüğünüz şekilde alttan 12V güç kablosu geliyor.

Ben bu sistemde soldaki anahtarı kullanarak sağdaki fanı açıp kapatmak istiyorum ancak soldaki anahtara doğrudan 12V ve akımı geçirmek istemiyorum. anahtardan sadece röleye fanı açıp kapatmasını sağlayacak sinyalin gitmesini istiyorum. bana röle ile yaparsın dediler, röleyi aldım ama bağlantıları anlayamadım.

Paintte altaki fotoğraf üzerinden çizip buraya atabilirseniz sevinirim. teşekkürler

(o anahtar yerine su seviye sensörü takacağım. açıp kapatacak sensör, sadece düşük sinyalle çalışmalı. doğrudan bağlantı ile direk 12v geçirirsem bozulabiliyor.)

röle.png

Rölenin üzerindeki yazılar okunacak şekilde fotoğrafını çekerseniz iyi olur.

@bolubeyi61
Röle olmadan, açma kapama görevini yapan anahtar şeklindeki sensöre doğrudan bağladığımda, sensörün devreyi tamamladığı noktada zamanla ark yapıp oraya yapışıyordu. sensör anahtar görevini yapamıyordu.

Röle ile anahtardan (sensörden) geçen elektirik çok küçük olacak ve bu gibi sorunla karşılaşmayacağım, doğru mudur hocam

Bir kişi istediği yerde konu açabilir arkadaşlar. Başka yerde konu açtı diye, veya burada konu açıp başka bir yere gitti diye kimseyi ayıramayız. Küsemeyiz, yok sayamayız.

Formumuz olabildiğince özgürlükçüdür. Bu tür nedenler ile kimseyi kısıtlamayız.
Bu forumun üyeleri istediği yerde istediği konuyu açmakta özgürdür. Aslında bu kişinin kendi özgürlüğüdür. Bizim bunu kısıtlama hakkımız yoktur.

Şahsen ben Admin olduğum halde gidip başka bir yerde de konu açabilirim. Eğer bu sebepten bana bu forumda kısıtlama uygulanırsa, bu forumu terkederim.

Aynı soru, 3-4 foruma aynı anda soruluyor.
Soran arkadaş konusunu takip etmediği
için; er-geç her forumda cevaplanıyor.

Ayrıca forumlar anında cevap verilecek
yer değil. Bilgisi olmayan, vakti olmayan var.
Ancak internet çöplüğünde istediğinizi anında
bulabilirsiniz...

Aynı soru, 3-4 foruma aynı anda soruluyor.
Soran arkadaş konusunu takip etmediği
için; er-geç her forumda cevaplanıyor.
Geçenlerde benim de exelde bir formülü acil çözmem gerekiyordu. Google da, youtube da bir sonuç bulamayınca girdim konu ile ilgili bir kaç foruma açtım konuyu ve hangisi önce dönderse mantığı ile hareket ettim. Bunun bende böyle olmasını istemem ama maalesef bazen gerektiği gibi davranmak zorundayız. Herkes önce kendini düşünür. Hangi foruma kaç konu açmış umursamaz. Önemli olan işinin görülmesidir.

Sen-ben, bazı kişiler daimi üyelerdir. Ama bazılarının hiç forum kültürü yoktur. Onlar sadece sorunlarını çözmek için foruma girerler ve cevaplarını aldıklarında çekip giderler. Taaki bir daha işi düşünceye kadar. Bu tarz kişileri de forumdan uzaklaştıramayız. Bizim forum olarak teknik konularda cevap vermeyi vadettiğimiz bir misyonumuz var. Eğer "biz sadece daimi üyelere cevap veriyoruz" diyip geri kalanları dışlarsak bir süre sonra 3-5 kişi birbirimize düşer, forumu da kapatır gideriz.

Cevabını alıp almadıklarını bilmiyoruz işte.
Vatandaş, oldu-olmadı gibi de geri dönüş
yapmıyor.

Ben aynı konuyu aynı forumda ya da farklı forumlarda birden fazla kere açılmasına oldukça gıcık oluyorum, nezaketsizlik ve emeğe saygısızlık olarak görüp ve böyle yapanlara yardım edesim gelmiyor. Eğer ki aynı foruma açılmışsa forum çöplük oluyor. Başka başka forumlara açılmışsa diyelim ki burada çözüme kavuşmuş bir konu başka forumda da açıldığında oradaki forumda konunun çözüldüğünden habersiz birileri vakit ayırıp emek sarf edecek. Bu emek de boş vere verilmiş olacak. Ben olayı saygısızlık olarak yorumluyorum ve böyle yapanlara yardım etmiyorum.

Forum olarak bizim amacımız gençleri hobi çalışmaları yapmaya teşvik etmek, teknik bilgi seviyelerini yükseltip ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak. O açıdan benim düşüncem, bilgiyi nereden alırsa alsın, yeter ki bir yerden alsın. Ama bu konuda herkesin görüşü de en az benimkisi kadar geçerli.

Ben aynı konuyu aynı forumda ya da farklı forumlarda birden fazla kere açılmasına oldukça gıcık oluyorum, nezaketsizlik ve emeğe saygısızlık olarak görüp ve böyle yapanlara yardım edesim gelmiyor. Eğer ki aynı foruma açılmışsa forum çöplük oluyor. Başka başka forumlara açılmışsa diyelim ki burada çözüme kavuşmuş bir konu başka forumda da açıldığında oradaki forumda konunun çözüldüğünden habersiz birileri vakit ayırıp emek sarf edecek. Bu emek de boş vere verilmiş olacak. Ben olayı saygısızlık olarak yorumluyorum ve böyle yapanlara yardım etmiyorum.
siz yardım ettiniz. teşekkür ettim mi. ettim. diğer forumda açtığım konuda sizin gibi resim üzerinden göstererek yardım eden olmadı. Resim üzerinden göstermemiş olmasaydınız yine yapamayacaktım.

çözümü bu forumda yardımınız sayesinde buldum.

bunun neresinde emeğe saygısızlık var

Şimdi diğer forumda da cevap veren olsaydı onun emeğine yazık olacaktı. Adamın emeğine yazık değil mi? Anlamıyorsunuz. Sadece işinizin görülüp görülmeyeceği ile ilgileniyorsunuz.

Bence cevap alınamadığı için birden fazla yere konu açılması çok yanlış değil. Bu konudaki fikirlere katılıyorum.
Ancak @bolubeyi61 'e de katıldığım şöyle bir şey var:

Birde fazla yerde konu açıldı. Sonra bir tanesinden tatmin edici bir yanıt alındıysa, konu sahibinin diğer konu açtığı yerlere de bu yanıtı referans da göstererek yazmasında büyük fayda var. Böylece hem bilginin yayılması kolaylaşacak, hem de diğer yerlerdeki kişilerin vakitlerini gereksiz alınmamış olacak. Ancak, nasıl olsa benim işim çözüldü gerisini boşver deyip, diğer forumlardaki konuları öksüz bırakıyorsa, o zaman sadece kendisine hizmet etmiş/ettirmiş olur.

Bazen aynı forumda üç dört ayrı başlık ve konu aynı..
insanın başı döner..
başka forumda açıp açmamakta herkes özgür..
forumlar arası federasyon falan kurulursa o zaman sınırı geçenleri yakalayıp cezalandıracaksın.. :)

siz yardım ettiniz. teşekkür ettim mi. ettim. diğer forumda açtığım konuda sizin gibi resim üzerinden göstererek yardım eden olmadı. Resim üzerinden göstermemiş olmasaydınız yine yapamayacaktım.

çözümü bu forumda yardımınız sayesinde buldum.

bunun neresinde emeğe saygısızlık var

A ve B forumunda aynı konuyu açıp, B forumu hızlı davranıp cevaplandığında A forumundaki konu giriş mesajını silen bi üye forum kültürüne sahip değildir.
bu bi saygısızlık mıdır?
evet.
kime göre?
federallere göre... :cool:

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back