rüzgar enerjisi ve ısı elde etme

asicocuk34

Aktif Üye
rüzgar enerjisi kullanarak bir mekanizma düşünüyorum. rüzgar türbini döndüğünde oluşan hareket enerjisi ile havayı sıkıştırarak ısı elde etme ve oluşan ısıyı bir odaya yönlendirme.

Buna benzer bir proje varmı? buna verilen bir isim? örnek video filan.. Sizin fikriniz ne?

Sikismis havayi bir yere yonlendirip aniden serbest birakirsaniz orasi donar. Elektrik elde edip onunla isi pompasi olan bir klimayi calistirirsaniz hem nem dengesi hem de isil stabiliteyi saglarsiniz.

Havayı sıkıştırmak yerine klima sistemini rüzgar enerjisi ile döndürseniz çok daha kolay ısınırsınız.

Klima içinde kullanılan gazlar sıkıştırıldığında daha fazla ısı açığa çıkaracaktır.

Bunu bir ara bende düşünmüştüm ama bulunduğumz bölge çok rüzgar almadığı için proje fikirden dışarı çıkamadı.

Havayı sıkıştırmak yerine klima sistemini rüzgar enerjisi ile döndürseniz çok daha kolay ısınırsınız.

Klima içinde kullanılan gazlar sıkıştırıldığında daha fazla ısı açığa çıkaracaktır.

Bunu bir ara bende düşünmüştüm ama bulunduğumz bölge çok rüzgar almadığı için proje fikirden dışarı çıkamadı.
hazır bulmuşken sorayım.
R404 gaz ile hem ısıtma hem soğutma yapabilir miyiz?

Sikismis havayi bir yere yonlendirip aniden serbest birakirsaniz orasi donar. Elektrik elde edip onunla isi pompasi olan bir klimayi calistirirsaniz hem nem dengesi hem de isil stabiliteyi saglarsiniz.
bu durumda sıkışan hava ısınıyor ve havanın bulunduğu metalde ısıyı çekiyor. sonrasında havayı ısınan metaldan izole bir şekilde(plastik boru gibi birşeyle) dışarı atalım. ısınan metalde ısıyı depolayalım. nasıl olur?

Sıkışan hava ile sıcaklık elde etmenin verimi son derece düşük olur diye düşünüyorum. Bisiklet pompası ile bir lastiği şişir, ne kadar enerji harcıyarsun, pompa ne kadar ısınıyor?

peki rüzgar türbinine bağladığımız bir alternatörü direkt olarak bir rezistanssa bağladığımızda bir ısı elde edebiliyoruz. piyasada 1500-2500 watt gibi elektrik ısıtıcıları var. budurumda 1500-2500 watt gibi bir enerjiyi elde etmemiz gerektiği. sizce bu enerjiyi sağlayacak türbinin boyutu ne olur. piyasada satılan türbin ve alternatörlerden örnek verebilir misiniz? yardımlarınız için teşekkür ederim.

peki rüzgar türbinine bağladığımız bir alternatörü direkt olarak bir rezistanssa bağladığımızda bir ısı elde edebiliyoruz. piyasada 1500-2500 watt gibi elektrik ısıtıcıları var. budurumda 1500-2500 watt gibi bir enerjiyi elde etmemiz gerektiği. sizce bu enerjiyi sağlayacak türbinin boyutu ne olur. piyasada satılan türbin ve alternatörlerden örnek verebilir misiniz? yardımlarının teşekkür ederim.
direkt bağlamak doğru değil.
arada bir akü olursa asıl gücü akü şarjı için kullanıp akü dolunca akü ve alternatör birlikte sistemi besleyecek veya sadece akü besleyecek böylece yüksek verimlilik elde edebilirisiniz.

direkt bağlamak doğru değil.
arada bir akü olursa asıl gücü akü şarjı için kullanıp akü dolunca akü ve alternatör birlikte sistemi besleyecek veya sadece akü besleyecek böylece yüksek verimlilik elde edebilirisiniz.
teşekkür ederim. ben aslında az masraflı ve verimli bir sistem oluşturmak istiyorum. hesaplama, formül, sensör, fren gerektirmeyen

teşekkür ederim. ben aslında az masraflı ve verimli bir sistem oluşturmak istiyorum. hesaplama, formül, sensör, fren gerektirmeyen
bunlardan uzak durarak verim elde edebileceğin bir yol yok.

akü kullanmazssan olacakları söyleyeyim;
bizim max gücümüz 2000W olsun.
Sürekli +2000W üretecek bir alternatörün olmalı ve bu alternatörün devamlı 2000W üretecek devirde dönüyor olmasını sağlamalısın bunu bir rüzgar türbini değilde su akışıyla tahrik alarak üretim yaptığını düşünürsek sürekli bu gücü oluşturacak akışı sağlayacak şekilde debi oluşturmalısın. Rüzgar türbinlerinde bunu sağlamak için şanzıman kullanıyorlar araba şanzımanına çok benzer alternatörü hep tepe değerini üretecek hızda döndürsün diye hesaplayıp inceledikleri ve sonuca vardıkları düzeyde 10 farklı oranlı şanzıman dahi kullandıkları oluyor.

Diyelim akümüz var hiç rüzgar almasak bile elektriğimiz var %50 güçte döndüğünü varsayalım.
İhtiyaç olan gücün %50'sini akü %50sini alternatör sağlar.

Akü kullanarak hem konfor yaratmış hemde daha az tahrik olduğu durumlarda bile sistemi aktif tutmuş oluyoruz.
Basit akıllı inveterler var bu işi yapan yük bölüştürüyor alternatör ve akü arasında ama bunlar hep maliyet.

Hesaplama olmadan az masraflı ve verimli sistem işi biraz sıkıntılı bir söylem. Hesaplama yapmazsanız verimi masrafı bilemezsiniz, kurduktan sonra hüsran olabilir. Bölgenizin rüzgar karakteristiğini bulup ona göre türbin bakabilirsiniz. Türbine doğrudan resistansı bağlamak için gerilim değerlerinin de uyması gerekmekte, dahası araya bir devre koymaz isen rüzgar hızına bağlı olarak ısıtma gücü değişecek kontrolsüz bir ısıtıcı olacak. Sonuç olarak az ya da çok böyle bir şeye yatırım yapma niyetindeysen bence enine boyuna araştırmak gerekli.

bu durumda sıkışan hava ısınıyor ve havanın bulunduğu metalde ısıyı çekiyor. sonrasında havayı ısınan metaldan izole bir şekilde(plastik boru gibi birşeyle) dışarı atalım. ısınan metalde ısıyı depolayalım. nasıl olur?
Sikisan havanin isindigindan bu kadar emin misiniz? Elinizi bir kompresor tankina, tupgaza, olmadi basit bir deodorant kutusuna degdirin. Var mi sicaklik?

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back