Samsung Note 4 ekran değişimi

Şimdi söktüm arkadaki bütün vidaları. Ama yerinden çıkan birşey yok. Yapışık gibi.

IMG_20210202_210013.jpg

Biraz "ikna" çalışmasıyla plastiklerden birisini söktüm belki altta civata çıkar diye. Plastik yerine yapıştırılmış durumda idi. Civata çıkmadı ama bazı sensörler var. Müdahale algılayıp artık çalışmayı kesebilir bu ...

IMG_20210202_211612.jpg

Yanlış hatırlamıyorsam, ekranı önden sökmen gerekiyor. Çok ince sentil veya pena gibi bir aparatla dikkatli bir şekilde ekranı söküyorsun. Penayı ekran ile telefon yan çıtası arasına sokup (pena ucu bir kaç mm içeri girmeli) tüm çıtayı dolanıyorsun. çıta ile ekran arasında orijinalinde silikon yapıştırıcı var bu sökmek için yapılıyor. Ekranın üst tarafını dolanırken çok dikkat etmen lazım flex kablolar var orada. Silikon kısmı ayırdıktan sonra alt taraftan başlayarak, hafif hafif kredi katı gibi birşey ile ekran ile telefon arasına giriyorsun. Burada çift taraflı bant ile ekran kasaya yapıştırılmış durumda. Yukarıya doğru giderken çok fazla zorlama ekranın flex kablosunun konnektörü var. Zarar verebilirsin. Ayrıca ekran son derece ince birşey cam onu sağlamlaştırıyor. Senin cam kırık olduğuna göre sökme sırasında ekran kolayca zarar görebilir.
Bende aynı telefondan var. Bendeki ekran komple bozuktu. Bende senin gibi ben yaparım neolacak dedim ve sonuç , kırık bir konnektör yırtık bir flex. sonunda yenisini alasım vardı telefonu attım :D

Yanlış hatırlamıyorsam, ekranı önden sökmen gerekiyor. Çok ince sentil veya pena gibi bir aparatla dikkatli bir şekilde ekranı söküyorsun. Penayı ekran ile telefon yan çıtası arasına sokup (pena ucu bir kaç mm içeri girmeli) tüm çıtayı dolanıyorsun. çıta ile ekran arasında orijinalinde silikon yapıştırıcı var bu sökmek için yapılıyor. Ekranın üst tarafını dolanırken çok dikkat etmen lazım flex kablolar var orada. Silikon kısmı ayırdıktan sonra alt taraftan başlayarak, hafif hafif kredi katı gibi birşey ile ekran ile telefon arasına giriyorsun. Burada çift taraflı bant ile ekran kasaya yapıştırılmış durumda. Yukarıya doğru giderken çok fazla zorlama ekranın flex kablosunun konnektörü var. Zarar verebilirsin. Ayrıca ekran son derece ince birşey cam onu sağlamlaştırıyor. Senin cam kırık olduğuna göre sökme sırasında ekran kolayca zarar görebilir.
Bende aynı telefondan var. Bendeki ekran komple bozuktu. Bende senin gibi ben yaparım neolacak dedim ve sonuç , kırık bir konnektör yırtık bir flex. sonunda yenisini alasım vardı telefonu attım :D

Sen herhalde zaten yeni telefon istiyordun, ama kendini ikna edemiyordun. Bir bahaneye ihtiyacın vardı :D

Çok dikkatli yapmalısın. İnternetteki söküm videoları yardımcı olur.

Söktüm. Sanırım alttaki ayna da çatlak. Ben çatlatmatım herhalde, sadece sökülen silikon sesi geldi, bir çıtırtı falan duymadım.

IMG_20210202_213553.jpg

IMG_20210202_213635.jpg

Evet haklısın. Belki de zorlarken ben kırdım. Şimdi çıkarırken biraz daha kırdım :mad:

Ama zaten LCD yi de silikonlamışlar alta. Hem de ortalardan bir yerden. Birşeyi sokunca kesin gidiyor. Samsung'da bu tamir edilmesin diye bir ekip ARGE çalışması yapmış adeta.

IMG_20210202_214955.jpg

IMG_20210202_215012.jpg

Artık hangi ekranın lazım olduğu kesinleşti en azından :katil1: Konnektörler tanıdık ama, o yüzden onları üzmeden çıkardım.

Artık hangi ekranın lazım olduğu kesinleşti en azından :katil1: Konnektörler tanıdık ama, o yüzden onları üzmeden çıkardım.
Neyse geçmiş olsun.:D. Videolara bir bak derim. Çünkü telefonu toplarken silikonlanan yerleri yenilemen gerekiyor. Şöyle bir sey kullanıyorlar.

Bu artık "Note 4 ekran nasıl tamir edilmez" konusu oldu ... Bu da gerekli :D

• Haha
Reactions: umk
Neyse geçmiş olsun.:D. Videolara bir bak derim. Çünkü telefonu toplarken silikonlanan yerleri yenilemen gerekiyor. Şöyle bir sey kullanıyorlar.
T8000 ve B7000 bende var. İçeriği yazmıyor ama rengi farklı olsa da bildiğimiz Bally gibi bir şey...

Bu artık "Note 4 ekran nasıl tamir edilmez" konusu oldu ... Bu da gerekli :D

Bir de şöyle bir söylem var bilmem ne kadar yerinde? "Bıyık büküle büküle kaytan, insan düzüle düzüle şeytan olur" derler :D

İşin içinde el alışkanlığı var. Camı doğru taraftan kaldıracaksın (Home butonu veya kulaklık tarafı, burada LCD yok), sonra da çelik tel ile çekeceksin herhalde. Neyse bir dahakine Note 4 camını kırdığım zaman en azından ne YAPMAMAK gerektiğini öğrenmiş oldum :)

İşin içinde el alışkanlığı var.

Rewa diye bir Çin markası bu işler için ekipman üretip, eğitim veriyor. Apple ağırlıklı çalışıyorlar ama süreç aynı. Türkiye'de bu işler yapılmaz iken ben Youtube kalalından takip ediyordum o kadar da eski. O çok dikkat ve el alışkanlığı isteyen işler bunlar. O yüzden yukarıda, bir telefoncudan yardım almak daha doğru olur derken telefondan yazdığım için bunu etraflı ifade edemedim... Açeydim gollarımı, etme deyeydim! :D

Yav zaten ona alet al, buna alet al, yer kalmadı çalışma odasında ...

Bütün musibet zaten PCB yapma isteği ile başladı bende. Bunun için CNC dönüşümü yapma niyetiyle önce MF70 mikro freze aldım. Baktım dönüşüm için bazı metal parçalar gerekiyor ve MF70 bu iş için küçük kalıyor, bir tane Optimum BF 16 mini freze aldım. BF 16 da rijitlik ve hassasiyet ile ilgili sorunlar yaşadım, BF 16 yı adam etmek için devasa üniversal freze ve torna aldım :mad: Şimdi universal freze ve tornada da bazı sorunlar görüyorum :cheeky5:

Timur Bey geçmiş olsun, 500 de 900 de isteyen var. Sizinkinde kamera mı var 3 soket neden anlamadım. Ayrıca edge sanırım hafif kıvrık, bu sebeple benzerlerinden fiyatı biraz daha tuzlu.

Yakın zamanda asus zenfone4 ekranımı çıtalı olarak değiştirdim, çıtasız ile farkı 20 tl. Piyasada 380 fiyat verdiler ben 180 yapmış oldum.

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back