Sebekede 3.harmonigin (150Hz) istenmemesinin sebebi.

Mikro Step

Kıdemli Üye
50Hz sebekeden 3. harmonik olan 150Hz bilesenli akimlarin akmasi istenmez.

Sebeke 3 fazi dengeli yuklerle yuklendi ise notur hattindan akim cekilmez. Bu durum Ia+Ib+Ic=In=0 olarak gosterilebilir.

Eger faz akimlari uzerine 150Hz lik 3. harmonik binerse bu durumda ia+ib+ic toplami sifirdan farkli olur ve harmonik genliklerine bagli olarak notur hattindan tehlikeli boyutlarda akimlar akmaya baslayabilir.

Cebrik ispat yerine grafik ispat yapalim.

Asagidaki grafikte 50Hz akimlarin uzerine 3. harmonik binmistir.

1702283995193.png

Asagidaki grafikte ise 3 faz akiminin toplami mor grafik olarak cizilmistir.

2.jpg

Son düzenleme:
Bu seviyede harmonik olunca kendini sistemde çok bariz belli eder herhalde. Fazlara ayrı ayrı bakınca artık sıfır geçiş sayısı yarı yarıya azalmış, yani frekans yarıya düşmüş. 3 fazlı motor yarı devirle çalışır, Nötr hattında düşen gerilim nedeniyle de nötr'e göre faz voltajları 230V un epey altına iner.

Böyle bir harmoniğe ne sebep olur? Mesela yakında çalışan çok güçlü tristörlü bir kıyıcı olabilir mi?

Sifir gecis sayilarinda azalma yok. Kirmizi grafik sifiri ilk 0 da kesiyor. Sonra pi de bunu 3.18 olarak yatak eksende 3 noktasi civarinda gorebiliriz.

Ayni sekilde 3. sifir gecisi 2pi de 6.28 bunu da yatak eksen de 6 noktasi civarinda goruyoruz.

Kitaplarda 3. harmonik olusumuna daha cok dogrultucularin neden oldugu yaziyor.

Ama bu ezbere bir bilgi.

O zaman bir diger tartisma basligimizin adi Yarim/Tam dalga dogrultmada elde edilen sinyalin Fourier acilimi olsun.

Bakalim gercekten de dogrultma islemi 3. harmonige neden oluyor mu?

Son düzenleme:

[math]y=\frac{1}{\pi}+\frac{1}{2}sin(\theta) -\frac{2}{3\pi}cos(2\theta)-\frac{2}{15\pi}cos(4\theta)-\frac{2}{35\pi}cos(6\theta)-\frac{2}{63\pi}cos(8\theta)[/math]
Gorulecegi uzere ne 3. harmonik ne de diger tek harmonikler var.

Bu durumda kiyicilara bakilabilir. Fakat temel suclu sature olan transformatorler.

Forum istatistikleri

Konular
5,890
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back