Şeffaf baskı ile ışık?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Staff member
Katılım
1 Mayıs 2020
Mesajlar
3,941
Kart üzerindeki led ışıklarını kutu dışına taşımak için şeffaf plastikler kullanılıyor. Bir örneğini aşağıya ekledim. Projemde bu şekilde 20mm mesafe için ışıkları bu şekilde taşımak istiyorum. Ancak kapak aç kapa sırasında bu çubuklar hemen ya kırılacak yada yerinden çıkacaktır. Bunları bir arada tutmak için 3d ile bir aparat basmak aklıma ilk gelen şey oldu. Sonra madem bir aparat basılacak komple şeffaf baskı alsam acaba led ışığını bu baskıdan taşıyabilir miyim sorusu aklıma takıldı. Böyle bir şey deneyen var mı? Şeffaf baskı led ışığını taşıyabilir mi yoksa katmanlı yapıdan dolayı ışık dağılır mı?

Dikd%C3%B6rtgen%20Led%20%C3%87ubu%C4%9Fu
 
Denemedim ama şeffaf baskıları incelediğimde katman yapısı ışığın içinden geçerken kırılmasına neden olacağını düşünüyorum.

%100 doluluk ile basilsa da iki katman arasında oluşacak katmandaki kirilim ışık iletkenligini bozabilir.

Test için bir tane basıp denemekte fayda var.
 
Led ışığını 3d baskı ile taşımak yerine ışığın birbirine karışmasını engelleyecek klavuz basmak daha kolay olabilir. Plastik parça 2-3 boyunda olur ve kapakta yapışık olur. Basılan klavuz ise ledlerin birbirine karışmasını engelleyerek ışığı şeffaf parçaya iletir.
 
Şeffaf filament çok güzel bir çıktı vermiyor ama SLA yazıcı ve şeffaf reçine güzel olur.

Geçenlerde beyaz reçine ile bir difüzör basmıştım. Gayet güzel dağıttı neopixel halka ışığını. İhtiyaca göre şeffaf-beyaz karışımı yapılabilir.
 

Ekler

  • difüzör.mp4
    3.5 MB
Back
Top