Seri LED bağlarken akım sınırlama

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Kusura bakmayın benim kafa yine çalışmıyorda kararsız kaldım.
Her ledin sabit akım çekmesi için en başa 1 direnç yeterli miydi yoksa tek tek hepsine 1'er tane direnç mi atmalıyım?

seri led.png

Paralel bağlı olunca her birine direnç gerekir. Seri bağlı olduğunda bir tane yeterli olması lazım.

LED ler seri bağlı ise hepsinden aynı akım geçer. Tek direnç yeterli. Birden fazla direnç nasıl avantajlı olur? Dirençlerin her birinin gücü düşük ise gücü arttırmış olursun. İki tane aynı direnci seri bağlarsan, iki kat güce sahip bir direnç elde edersin.

377 ohm için 330 ve 47 ohm seri bağlayacağım. Toplam 4w olacak. Dahada birşey olmaz o zaman ledlere. :)

Kusura bakmayın benim kafa yine çalışmıyorda kararsız kaldım.
Her ledin sabit akım çekmesi için en başa 1 direnç yeterli miydi yoksa tek tek hepsine 1'er tane direnç mi atmalıyım?

24288 eklentisine bak
Oncelikle LED'lere kac Volt dusuyor, kac mA akim gerekiyor? Ilk devrede 10 seri LED var.
( 48 - ( 10xVled) ) / Direnc ile akim hesaplanacak.

Ikinci devre kullanilan LED'lere gore calismayabilir de. 20 tane LED var, beyaz LED ise 48 Volt yetmez. Ama kirmizi ise mesela yetecektir.

Kullandiginiz LED ne tipte? Ozelliklerini yazar misiniz? Mesela beyaz LED'ler 3.2V'ta calisiyor. 20 taneyi seri baglarsaniz 64V gerekecek. 10 tane iki grup yaparsanizda 32V ise yarayacak, 16V ise bos yere direnc uzerinde kaybolacak. Bu durumda 2x14 LED grubu yapmak gucun bos yere dirnc uzerinde harcanmasinin onune gecer bence.

LED.jpg

Son düzenleme:
365nm UVA LED.
3.1 Foward
50mA akım.
Toplam 45 adet.

Son düzenleme:
365nm UVA LED.
3.2 Foward
50mA akım.
Toplam 45 adet.
3x15 LED seklinde olmasi ideal. 15x3.1V = 46.5V'tan yararlanabiliyorsunuz. 48-46,5 = 1,5V'ta akim ayari icin dirence kaliyor. O voltajda 50mA icin 33 Ohm kullanabilirsiniz her LED sirasi icin bir tane. Ceyrek W yeterli.

Edit : Forward 'i degistirdiginiz icin degerleri yeniden duzenledim. Alinti ilk halinden kalmis. Bence akimi 50mA den dusuk tutun uzun omur icin. PCB icin mi kullanacaksiniz? Akimi 40mA e indirip uzakligi biraz azaltin mesela. 40mA icin 37 Ohm gerekiyor.

3x15LED.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back