Servo Motor Harici Güç Kaynağından Besleme

Aynı anda dönecekse motorlar çalışmaz 1117 kaldırmaz o kadar servoyu
1117 ile işi yok. Adaptörden ikişer uç çıkaracak. Bir takım jack'a, diğer takım servolara gidecek. Yani yük sadece adaptöre binecek. 2A yeter diye düşünüyorum.

Jack girişine baglarsam o ucu bozmadan nasıl servoyu besleyeceğim? Bilmediğim için özür dilerim
Bunun için özür dilemene gerek yok. İstediğin kadar soru sorup öğrenebilirsin. Forum bunun için var.

Adaptörün ucunu biraz kablo payı bırakarak kes.
Adaptör kablosunun iki ucu olacak. Artı ve eksiyi tesbit et.
İkş tane kablo artı ucuna, iki tane kablo eksi ucuna lehimle birleştir.
Şimdi iki tane artı, iki tane eksi ucun oldu.
Bir tane artıya ve eksiye adaptörün kestiğin ucunu geri lehimle. Bu ucu arduinoya takacaksın.
Diğer kalan boştaki artı ve eksi uç ile de servoları besleyeceksin.

Telefondan anca bu kadar oluyor :)
Screenshot_20220424-183508.jpg

Bunun için özür dilemene gerek yok. İstediğin kadar soru sorup öğrenebilirsin. Forum bunun için var.

Bir tane artıya ve eksiye adaptörün kestiğin ucunu geri lehimle. Bu ucu arduinoya takacaksın.

16927 eklentisine bak
elektronikten nefret ediyorum keşke ankarada yapabilecek birisi olsa

16927 eklentisine bak
şimdi yarın yapacağım şeyi yazıyorum dediğinizle aynı sanırım sorun yaşamam. 5v 2amper adaptör alıp ucunu açacağım - ucunu arduinoya jumper kablo ile diretk takacağım kalan - ve + ucunu servolara ortak vereceğim değil mi?

Eğer o adaptörle sadece servoları besleyeceksen doğru. Ama arduinoyuda aynı adaptörle besleyeceksen yukarıda çizdiğim resme bak.

Eğer o adaptörle sadece servoları besleyeceksen doğru. Ama arduinoyuda aynı adaptörle besleyeceksen yukarıda çizdiğim resme bak.
Bir tne voltaj ayarlanabilir adaptör buldum 12va kadar çıkıyor. Bunu da dediğiniz gibi mi yapmalıyım ? Sadece jack girişinden beslesem olmaz mı bir de hangi voltaj değerinde sabit durmalı?

Bir tne voltaj ayarlanabilir adaptör buldum 12va kadar çıkıyor. Bunu da dediğiniz gibi mi yapmalıyım ? Sadece jack girişinden beslesem olmaz mı bir de hangi voltaj değerinde sabit durmalı?
9 volta ayarla. Jack girişine tak. Ama bu şekilde arduinonun 5v pininden sadece 1 tane servo çalıştırabilirsin. O da sürekli yetersiz akımdan cııızzzttt diye ses çıkarır.

9 volta ayarla. Jack girişine tak. Ama bu şekilde arduinonun 5v pininden sadece 1 tane servo çalıştırabilirsin. O da sürekli yetersiz akımdan cııızzzttt diye ses çıkarır.
yükte değilse motor 1117 sorunsuz döndürür 1 taneyi
2. göremez ama 1117

4 tane için dediğinizi mi yapmalıyım
Evet ama orada da şöyle bir sıkıntı doğuyor:
SG-90 Servo motorlar yanlış hatırlamıyorsam max 5v ile çalışıyor. Adaptörü 5v ayarla öyle dene.

Dediğinize elimin alışması için düşük voltlu bir adaptörde denedim izlediğim yollar
jack girişinde biraz yer kalacak şekilde jack girişini koparttım
sonra adaptörün ucunu açıp +ve- yi ikiye böldüm
iki yarım zıt kutupları birleştirip geri jacke gönderdim (turuncu işaretli yer)
geri kalan + ve - işaretlediğim yeri de servoların 5v ve gnd hattına baglarsam olay çözülecek mi?

Ekler

• IMG_20220428_005541.jpg
    IMG_20220428_005541.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 94
Dediğinize elimin alışması için düşük voltlu bir adaptörde denedim izlediğim yollar
jack girişinde biraz yer kalacak şekilde jack girişini koparttım
sonra adaptörün ucunu açıp +ve- yi ikiye böldüm
iki yarım zıt kutupları birleştirip geri jacke gönderdim (turuncu işaretli yer)
geri kalan + ve - işaretlediğim yeri de servoların 5v ve gnd hattına baglarsam olay çözülecek mi?
Aynen öyle. Bu şekilde çalışır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back