Ses sistemi tavsiyesi ( ev için çok kanallı sinema sistemi )

serkan_48

Kıdemli Üye
Arkadaşlar merhabalar.

Evde kullanım için bir ses sistemi almayı düşünüyorum. Alımı ikinci el almak peşindeyim. Sıfır ürünler bana biraz pahalı geliyor.

Bu noktada markalarda takıldım. Amacım sesi çok kanallı filmleri izleyebilmek. Ve stereo olarak ta müzik için kullanmak.

Piyasada bir sürü marka var. Sony pioneer technics yamaha denon harman kardon v.s. gidiyor.

Kullanıp memnun kaldığınız yada şu ürün olsa iyi olur dediğiniz bir ürün var mı?

En önemli kriterlerden biri cihazda mümkünse hdmi girişi olmalı. Çünkü ses kaynağım bilgisayar olacak onda da optik çıkış yok. Ve en az 1 adet optik giriş olmalı.

Öneriniz varmı hangi marka yada model olabilir?

Benim düşüncem set üstü bir cihaz ve kule tipi hoparlörler.

Hoparlörler konusunda da bir çok sorum var aslında.

Örnek cihaz resmi temsili. Bu tür cihaz kullanan varmı aramızda?

images (11).jpeg

Genelde BAS hoparlör kabini içinde bulunur Anfi devresi. Zira en yüksek güç harcamasını ve en büyük hacim ona ait.
Bende Creative war ama 20 yıllık neredeyse. Sıkıntısız kullanıyorum.

20 yılda teknoloji başka yere gelmişse benim takip alanımda değil.
Ancak garip hoparlürler gözüme çarpmıştı bir aralar. Kule tipi yer kaplamayan garip tasarımlar.
Bobin yada Piezzo membran kullanılmıyor gibiydi.
Daha ziyade bir metal ızgaraya folyo tutturulmuş gibi bişeydi.
Tam olarak nasıl ses çıkardığını anlayamadım.

Şimdi aradım ama bulamadım öyle bişey.

1- Amacınız sadece ses yükseltmesi (amfi) yapmak mı yoksa kaynağa göre video + ses alıcısı AVR (audio video receiver) mi lazım?
2- Sadece müzik amaçlı mı kullanacaksınız? Yoksa TV izlerken de mi kullanacasınız?
3- TV izlerken de kullanacaksanız TVnizde ARC (Audio Return Channel), eARC özelliği var mı?
4- TV izlerken de kullanacaksanız TV kanallarını TV üzerinde mi ayarlıyorsunuz, yoksa harici bir box mı var?
5- 5+1, 7+1, 11+1 gibi çok boyutlu ses teknolojileri istiyor musunuz? Yoksa sadece stereo müzik amaçlı mı?
6- Spotify gibi müzik yayıncıları ile entegre bir sistem lazım mı?

Evde Marantz SR7013 merkezli 11+1 bir sistem kullanıyorum (TV (Netflix, Amazon), HTPC, Online müzik, PLEX ...). Bir çok soru var aklıma gelen. Şimdilik bunları yazdım. Cevaplara göre yönlendirebilirim.

1- Amacınız sadece ses yükseltmesi (amfi) yapmak mı yoksa kaynağa göre video + ses alıcısı AVR (audio video receiver) mi lazım?
2- Sadece müzik amaçlı mı kullanacaksınız? Yoksa TV izlerken de mi kullanacasınız?
3- TV izlerken de kullanacaksanız TVnizde ARC (Audio Return Channel), eARC özelliği var mı?
4- TV izlerken de kullanacaksanız TV kanallarını TV üzerinde mi ayarlıyorsunuz, yoksa harici bir box mı var?
5- 5+1, 7+1, 11+1 gibi çok boyutlu ses teknolojileri istiyor musunuz? Yoksa sadece stereo müzik amaçlı mı?
6- Spotify gibi müzik yayıncıları ile entegre bir sistem lazım mı?

Evde Marantz SR7013 merkezli 11+1 bir sistem kullanıyorum (TV (Netflix, Amazon), HTPC, Online müzik, PLEX ...). Bir çok soru var aklıma gelen. Şimdilik bunları yazdım. Cevaplara göre yönlendirebilirim.

1- amacım video ve ses alıcısı olarak kullanmak istiyorum. Hdmi olmasını istememin nedeni bu. Video ve ses kaynağım çoğunlukla bilgisayar olacak ama bilgisayarımın da optik çıkışı yok. Bu nedenle hdmi girişi olsa iyi olur. Sonra görüntüyü hdmi çikişindan tv ye vereceğim.

2- Hem müzik hem tv izleme amacım var.

3- tv 13 yıllık eski bir model. Şu an tv kurulu değil. Arc özelliği varmı diye modeline baktım göremedim öyle bir özellik. Tv min modeli lg 42lm640s

4- şu an harici bir kutu üzerinden alıyorum. Next kanky model cihazdan alıyorum.

5- film izlerken en az 5+1 istiyorum. Asıl amacımda bu. Yoksa böyle büyük bir cihaz almam. Almışken de stereo müzik te dinlerim. Sadece stereo için daha küçük yada dahili ampli bir model seçerdim. Amacım 5+1 de dinlemek içinden kendi dekoderi olmalı.

6- Spotify ve benzeri müzik yayını dinleme gibi bir düşüncem yok.

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Pioneer çok yaygın kullanılan bir marka. sahibinden.com da bazı modellerin özelliklerine baktım gayet güzel. Örnek cihaz

Bu cihazda ARC yok ama dijital girişler var.

Evet abi bu noktada bende benzer ürünleri araştırdım.

Siz olsanız aşağıdaki markaları alım sırasına göre sıralarmısınız hangisini alırdınız yada hangisini almazsınız?

1- pioneer
2- sony
3- technics
4- yamaha
5- denon
6- harman kardon
7- marantz

Tam hatırlamıyorum ya denon yada harman kardon un internette aradığım ilanlarda ikinci el ürünlerinde hdmi portu çalışmayan ürünü çoktu.

Elektrostatik yada kapasitif hoparlor diye geciyor. Cok yuksek voltaja maruz kapasitor plakalarina kuvet etkir. Bu prensibi kullaniyor.

Bobin yada Piezzo membran kullanılmıyor gibiydi.
Daha ziyade bir metal ızgaraya folyo tutturulmuş gibi bişeydi.
Tam olarak nasıl ses çıkardığını anlayamadım.

5- film izlerken en az 5+1 istiyorum. Asıl amacımda bu. Yoksa böyle büyük bir cihaz almam. Almışken de stereo müzik te dinlerim. Sadece stereo için daha küçük yada dahili ampli bir model seçerdim. Amacım 5+1 de dinlemek içinden kendi dekoderi olmalı.
Hem sinema hem kaliteli müzik oldumu o iş biraz sıkıntı oluyor. Bütçeyi bir hayli arttırmak gerekir sanırım.

Kaliteli müzik için kaliteli bir stereo amfi ve kaliteli hoparlörler gerekli, oturma düzeni ve odanın akustik yapısı bile etkiliyor. Beklentinize de bağlı tabi biraz.

Son düzenleme:
Evet abi bu noktada bende benzer ürünleri araştırdım.

Siz olsanız aşağıdaki markaları alım sırasına göre sıralarmısınız hangisini alırdınız yada hangisini almazsınız?

1- pioneer
2- sony
3- technics
4- yamaha
5- denon
6- harman kardon
7- marantz

Tam hatırlamıyorum ya denon yada harman kardon un internette aradığım ilanlarda ikinci el ürünlerinde hdmi portu çalışmayan ürünü çoktu.

Sony dışında hepsini düşünürüm özelliklerine veya fiyatına göre. Sony almam çünkü bütün ürünlerinde kendi özel entegrelerini kullanıyor, arıza olursa ne datasheet var nede piyasada bulunabilecek yedek parça.

Bence receiver'i uygun fiyatlı birşey al, ama front left, center, front right ve subwoofer için iyi para ayır. Kalite en çok orada belirleyici oluyor.

Marantz bu konuda çok iyi. Denon ise yan markası. Bir alt segmente hitap ediyor.

Yamaha Onkyo ve Türkiye'de çok yaygın.

Yabancı 2 tane forum sitesi var bu konuda. Ben projeksiyon ve AV receiver alırken çok faydalanmıştım.

Ben önce Denon AVR-X2200 almıştım. Sonra sırasıyla Marantz SR7011 ve SR7013 ile değiştirdim.
Hepsi çok güzel cihazlar. Şu anda çok memnunum ve değiştirmeyi düşünmüyorum.

Eğer amaç sadece ses olsaydı ya da TVde ARC olsaydı, soundbar da tavsiye edebilirdim. TVnizi video receiver gibi kullanıp, TV ses çıkışını soundar ile yükseltebilirdiniz. ATMOS vb standartları destekleyen çok iyi soundbar ürünleri çıkmaya başladı.

Ancak daha geleneksel bir düzenek için AVR receiver tavsiye ederim. AVR receiver video ve ses girişleri olan ve bunlar arasında anahtarlama yapıp çıkıtan herhangi birisini ses (hoparlörlerden) ve video (HDMI çıkışından) alabildiğiniz ürünler. Böylece uydu alıcısı, PC, DVD oynatıcı, dijitürk gibi kutular gibi bir çok cihazı AVR receiver üzerindeki girişlere takıyorsunuz. HDMI çıkışını da TVnize takıyorsunuz. Ne seyredeceğinizi AVR receiver üzerinden seçiyorsunuz. TV'de görüntüsünü izlerken, hoparlörlerden de sesini alıyorsunuz, tabi yükseltilmiş vve işlenmiş (3D, 5+1, 7+1, 11+1) olarak.

Mevcut ürünleri çok tanımıyorum. Söylediğim gibi bende alıcı olarak SR7013 var. 9+2+1 hoparlör düzeneği ile kullanıyorum. 7 hoparlör yerde, 4 hoparlör tavanda.
Bu şu demek:
. - 9 tane hoparlörü kendisi sürüyor (önler, orta, arkalar, yanlar, tavan ön oparlörler)
. - 2 tane hoparlörü için line out çıkışı veriyor, ayrı bir amfi ile sürüyorum (tavan arka hoparlörler).
. - 1 tane subwoofer için line out veriyor, aktif subwoofer kullanıyorum.

Ben sistemi son 6-7 yılda yenilemedim. O yüzden güncel cihazlara hakim değilim. Ancak seçim yapmak için aklıma gelen kriterleri yazayım.

1- Dolby Surround, DTS gibi kodlamaları çözebilmek (bunlar 5+1, 7+1 ses standartları), eğer kaynak 2 ya da 3 kanallı ise bunları ses işleme ile 5+1, 7+1'e çevirebilmek.

2- Dolby ATMOS ve DTS-X tavan hoparlörlerini de içeren 3 boyutlu bir ses kodlama sistemi. Tavan hoparlörleri kullanırsanız gerçekten çok başarılı. Ancak her zaman ATMOS ya da DTS-X içerik bulmak kolay olmuyor. Çoğu cihaz Dolby Surround ya da DTS içeriği de ses işleme ile 3D haline getirebiliyor. Stüdyoda ATMOS kodlanmış içerik kadar başarılı olmasa da iş görüyor.

3- Çevrimiçi müzik sistemleri ile entegrasyon. Benim cihaz Spotify ve Tidal için kendi üzerinde yazılım barındırıyor. Bu sayede Spotify (Premium) ya da Tidal (kayıpsız kalitede yayın yapıyor) hesabınız ile yüksek kaliteli çevrimiçi müzik dinleyebiliyorsunuz. Telefondan ya da bilgisayardan Bluetooth ile amfiye göndermeye göre çok fark var. Mesela, SR7013'e yükseltmemin tek sebebi Tidal eklenmiş olmasıyd.

4- Odaya ve hoparlörlere göre otomatik kalibrasyon. Bu çok güzel bir özellik. Tüm hoparlörleri yerleştirdikten sonra cihazla gelen mikrofonu kullanarak kalibrasyon yapıyorsunuz ve her hoparlörü tek tek test edip, gönderdiği test sinyaline hoparlörün frekans tepkisini, odadaki ses yansımalarını, rezonansları vb ölçüp kendisi hoparlör bazında ses gecikmesi, kesme frekansı ve equalizer ayarlarını yapıyor. Böylece kulağınızla ve elle yapamayacağınız hassaslıka bi rkalibrasyon sunuyor. Sonra bunun üzerinde oynayabiliyorsunuz.

5- Ses temizliği. Markanın en fazla etkisi olan yer burası. Cihazda kullanılan güç ünitesinden amfinin her bir parçasına kadar mühendislik burada ortaya çıkıyor. Biraz da kişisel keyif meselesi. Benim en çok Marantz hoşuma gitti. Elektronik müzik için Denon sanırım daha keyifli olabilir.

6- Çıkış gücü. Genellikle düşük seste dinliyorum. Burada, kalite kriterim ses yüksekliğinden ziyade, çok kısık seste bile her ayrıntıyı temiz bir şekilde duyabilmek ve ayırt edebilmek. Özellikle geceleri bu önemli oluyor. Cihazın son sesi önemli değil ancak güçlü cihaz orta seslerde de düşük harmonik bozulma yaptığından iyi oluyor.

7- Ses işleme becerisi. Her cihaz ses işleme metodlarıyla çeşitli ortam efektleri oluşturabiliyor. Ben gerçek hayattakine yakın sesi tercih ediyorum. bu yüzden benim için konser salonu efekti önemli değil. Ancak sesin kanal sayısını yüseltirken çeşitli yan sesler eklememesi (artifact) önemli.

8- Görüntü standartlarına destek. HDMI 2.0, 4K, 8K, Dolby Vision, HDR gibi görüntü standartlarına destek duruma göre gerekli olabiliyor.

9- Destek. Marantz (Denon), Sony, Onkyo ülkemizde yaygın cihazlar. Servis ve destek bulmak mümkün.

10- Fiyat. Burası çok göreceli. Ve, maalesef ülkemizde bu cihazlar x2, x3 fiyatlarla satılıyor. Sebeplerini tekrar konuşmaya gerek yok.

11- Çoklu çıkış. Cihazlar genellikle 1 çıkış sunuyor. Bazı cihazlarda biden fazla çıkış desteği var. Projeksiyon, TV gibi ayrı çıkış cihazları için ayrı ayarlara ihtiyacınız varsa faydalı olabilir.

12- Amfi kriteri değil ama @taydin ın da belirttiği gibi hoparlör seçimi de en az amfi kadar önemli. Hoparlöre göre ayar (gecikme, equilizer) ayarı da gündüz/gece kadar fark ettiriyor. Sisteminizde bu özelik olöasa da çeşitli bilgisayar yazılımları ve uygulamalar aracılığı ile bu ayarları yapmak çok faydalı. Bunun için özel satılan kalibrasyon versi ile gelen mikrofonlar da var.

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Cihaz konusunda az çok kafamda şekillendi.

Bu işin söylediğiniz şekilde birde hoparlör kısmı var. Ona da bakacağım.

Harman Kardon, JBL, Boose gibi üst düzey firmaların ses sistemlerini kullananların deneyimlerini bir araştır.

Ses teknolojilerinde ileri seviyede kendi kendini ayarlama özellikli cihazlar işine gelebilir. Evde sesin en iyi şekilde çıkması için mühendis çağırıp tek tek konum ayarlatma, gecikmeleri ayarlatma, dalga kesişim yerlerinde oluşacak ek gürültüleri yok etme gibi bir sürü ayarla uğraşmamak için mikrofonlu, ortak çalışma özellikli bir hoparlör tercih etmek isteyebilirsin. En düşük ses seviyesinde bile net seçilebilen ses ayrımları elde etmekte usta firmaları tercih et. İster bir adet ister 20 adet hoparlörü eşleştirebileceğin, yani istediğinde gücünü katlayabileceğin bir sistem mi yoksa sabit bir kerelik bir sistem mi diye sor kendine. Eski yapı vs yeni yapı.

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Cihaz konusunda az çok kafamda şekillendi.

Bu işin söylediğiniz şekilde birde hoparlör kısmı var. Ona da bakacağım.
Tavsiyem alacağın cihazı ve hoparlörü ekolayzeri veya ses efektleri kapalı durumdayken en sevdiğin şarkı eşliğinde önceden bir dinleyip test etmen, kulağında hoş bir izlenim veriyorsa, tüm enstrümanlar oradaysa sorun yoktur, böyle yerler muhtemelen olabilir çevrende.

Forum istatistikleri

Konular
6,583
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back