Siglent SDS2000X Plus osiloskop ile Bode çiziminde DUT izalasyonu

Sercan

--
Elimde bir anfi var. Bu anfinin çıkışının köprü bağlantı şeklinde olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple girişe uyguladığım sinyalin şasesi ile çıkış şasesi birleştiği anda cihaz kendini korumaya alıyor.

1715099802389.png

Cihazın çıkışında 4 kablo bulunuyor. Bunlardan iki tanesi düşük diğer iki tanesi ise yüksek frekanslı anfi çıkışı olduğunu biliyorum. Zaten hoparlör bağladığım zamanda bunu doğrulayabildim.

Bu kabloların net olarak frekans aralığını belirlemek için BODE çizdirmek istedim ama yukarıda bahsettiğim sorunlarla karşılaştığım için Divice-Under-Test (DUT) giriş ve çıkış sinyallerini bağlamam gerektiğinden anında kısa-devre koruması devreye giriyor.

Bu şartlarda girişten izole şekilde BODE çizdirmenin bir yolu var mı? Ya da nasıl yapabilirim?

Bunun eski usul nasıl yapıldığı ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemiştim ama işime yarayacak gibi durmuyor. Bunun yapmak için sanırım her defasında giriş ve çıkışı ayrı ayrı ölçüp, faz farkına filan bakmam gerekiyor.

Şebeke ölçmem gerektiğinde skobun hem canlı ucu hem de gndsine 220k direnç bağlayıp ölçüyorum.
Dalga şeklini görebiliyorum. Dirençler üzerinde voltaj düşümü olacaktır ama ölçülüp düzeltme uygulanabilir.

Diferansiyel prob kullan. Ya da,

Cok cok iyi bir opamp ile fark alici yap. Hoparlorun iki ucu arasindaki sinyalin farkini alsin.

Oyle guzel bir opamp olsun ki cevabi senin amplifikatorun frekans cevabindan cok daha iyi olsun.

Son düzenleme:
Bode100 gibi aletler injection transformer kullanıyor, düşük frekanslı injection için 50Hz lik standart şebeke trafosu ile benzer çalışma yapan görmüştüm. Ancak tam olarak nasıl bir bağlantı ile nasıl yapılıyordu noktasından emin değilim.

hoparlörün uçlarına ayrı kondansatör ve direnç seri bağlanıp şaseye bağlanıp direnç uçlarındaki voltajı ölçersek hata olur mu?

Diferansiyel prob kullan. Ya da,

Cok cok iyi bir opamp ile fark alici yap. Hoparlorun iki ucu arasindaki sinyalin farkini alsin.

Oyle guzel bir opamp olsun ki cevabi senin amplifikatorun frekans cevabindan cok daha iyi olsun.
Alsam iyi olacak ama henüz difransiyel probum yok.

Bode100 gibi aletler injection transformer kullanıyor, düşük frekanslı injection için 50Hz lik standart şebeke trafosu ile benzer çalışma yapan görmüştüm. Ancak tam olarak nasıl bir bağlantı ile nasıl yapılıyordu noktasından emin değilim.
Trafo kullanma fikri hoşuma gitti. Bunu deneyebilirim.

Bağlantı muhtemelen şöyle, zaten girişe uyguladığımız sinyal sinüs. 1:1 trafonun giriş ucuna sinyal jenaratörünü bağlayacağım. Çıkışı da anfiye vereceğim.

Osiloskopun DUT giriş ucunu trafonun sinyal jenaratörü tarafına, çıkış ucunu da anfinin çıkışına bağlayacağım.

Zaten izole şebeke hattına bağladığım anfinin girişi osilokopun ve sinyal jenaratörünün şasesi ile ilişkisi kalmayacak.

Yalnız faz farkı olurmu, olursa nasıl değiştirebilirim ya da etkiler kafamda onu bir yere konduramadım.

Alsam iyi olacak ama henüz difransiyel probum yok.

Trafo kullanma fikri hoşuma gitti. Bunu deneyebilirim.

Bağlantı muhtemelen şöyle, zaten girişe uyguladığımız sinyal sinüs. 1:1 trafonun giriş ucuna sinyal jenaratörünü bağlayacağım. Çıkışı da anfiye vereceğim.

Osiloskopun DUT giriş ucunu trafonun sinyal jenaratörü tarafına, çıkış ucunu da anfinin çıkışına bağlayacağım.

Zaten izole şebeke hattına bağladığım anfinin girişi osilokopun ve sinyal jenaratörünün şasesi ile ilişkisi kalmayacak.

Yalnız faz farkı olurmu, olursa nasıl değiştirebilirim ya da etkiler kafamda onu bir yere konduramadım.
Ben olsam önce trafonun kendi başına karakterini çizerdim. Yalnız sıkıntı şu sinyal jenaratörü acaba trafoyu sürebilecek mi? Eğer sürebiliyorsa, trafonun bode u elde edildilten sonra, overall system bode unu elde edip devam edilebilir, ancak trafonun bütün bu süreç boyunca lineer region da olması gerekli, ya da çok ufak bir nonlimearity göstermeli.

Az önce bu düzeneği kuruyordum. Bu kadar küçük bir trafo ne işime yarar diyordum ama yarıyormuş. 220-220 (0.13A) izalasyon kısmı olan aşağıdaki trafoyu benim Siglent SDG2042X'e bağladım. Giriş ve çıkış uçlarını da osiloskopun birinci ve ikinci kanallarına bağladım.

1kHz 100mVrms giriş sinyali uyguladım ve çıkışı osiloskop ile gözlemledim. Tahmin ettiğim gibi fazda bir kayma var ama sinyal birebir aynı geçiyor.

Şimdi birde bu sinyali hangi frekans aralığında geçirdiğini öğrenmem lazım. İhtiyacım olan ses bandında geçirir diye tahmin ediyorum.

En önemli konu, BODE çizerken bu faz farklı bir sorun oluşturur mu, ya da bunu düzeltebilir miyim? Neyse adım adım ona da bakacağız.

20240508_011458.jpg

SDG2000_20240508_012325.png

20240508_011713.jpg

20240508_011521.jpg

10 Hz ile 1 kHz aralığında trafonun BODE çizimini çıkarttım. Şimdi bunu 10Hz - 22kHz için de çıkartıyorum.

ScreenImg.png
ScreenImg(1).png

Bu da 10Hz ile 22kHz aralığı. Trafo işimi görecek gibi okuyorum ben bu sonuçları.

ScreenImg.png
ScreenImg(1).png

Bu arada şölye bir şey fark ettim. Benim analog osiloskopun gösterdiği faz kayması doğru olmayabilir. Dijital osiloskopta manzara aşağıdaki gibi. İki kanalın sinyali tam olarak üst üste oturuyor. Sanıyorum analog osiloskop triger ayarı filan hatalıydı.

ScreenImg.png

Hımm şimdi gördüm, ikinci kanalın inv tuşuna basmışım hemde ayaları doğru yapamamışım. Aşağıdaki fotoğraftaki ikinci kanalı kasten hafif aşağı kaydırdım. Burada da sinyaller üst üste biniyormuş.

20240508_020617.jpg

100hz 10k bandı için kullanıma uygun bence. Sizin istediğiniz tam bir frekans cevabı ise şu şekilde hesaplama yapabilirsiniz(çıkış yüküne göre trafonun karakterisiğinin değişmediğini düşünerek yazıyorum, eğer mümkünse şunu yapın hem trafo çıkışı amfiyi sürerken bode olsun, hem de sizin normal test) herhangi bir noktadaki magnitude iki transfer fonksiyonun magnitudelarının toplamına eşit olacak, fazları da aynı şekilde. İki sistem seri bağlandığında total sistemin ve tek bir sistemin bode u bilinince diğeri kolayca elde edilebiliyor, paralel bağlı sistemler için bu hatırladığım kadarıyla bu kadar basit olmuyordu.

Osiloskopun sasesi nereye bagli? Amplifikatorun cikis kablolarindan birisi degildir herhalde.

Şunu da deneyebilirsin. İki tane probu ayrı ayrı köprü çıkışlarına bağla. Şase ortak şase. sonra bunların farkını alan bir "math" fonksiyonu tanımla. Sonra da bak, belki bode uygulaması bir math fonksiyonunu girdi olarak alabiliyordur.

Bağlantıyı şu şekilde yaptım ve sonuç aldım.

Anfi 220V için izole bir şebeke hattına bağlı.

Osiloskopun dahili AWG'sini yukarıdaki 1:1 trafoya bağladım ve bu trafonun çıkışını da anfiye sinyal girişi olarak verdim.

AWG sinyaline osiloskopun birinci kanalını, anfi çıkışına da 3. kanalını bağladım. Bu sayede aşağıdaki ölçümü yapabildim. İşte sonuç

ScreenImg.png
ScreenImg(1).png

Phase plot u bana hiç mantıklı gelmedi. Anfi hala bağlıyken 3. Kanalı trafo çıkışına alıp deneyebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back