Simetrik +/-12 V SMPS tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir arkadaşım arızalı bir cihaz getirdi. Cihazın içini açınca hemen karakteristik yanık kokusunu aldım. İki tane SMPS var, birisi +/-15V diğeri +/-12V. 15V olan sağlam ama 12V olanın çıkış voltajı 3 V idi. SMPS'i söktüm.

IMG_20220408_204912.jpg

IMG_20220408_204927.jpg

IMG_20220408_204945.jpg

IMG_20220408_205011.jpg

Flyback MOSFET'in drain source hattı boyunca ciddi yanıklar var. Ama MOSFET'i ölçtüm sağlam. Ama sekonder tarafındaki filtre kondansatörlerine yakından bakınca sanki şişme var gibi duruyor

IMG_20220408_205045.jpg

Şotki doğrultucuların olduğu soğutucuyu diyotlarla beraber söktüm. Şimdi kapasitörlerdeki şişlik iyice belli oluyor

IMG_20220408_210957.jpg

Üç kondansatörü de söktüm, üçü de sızdırıyor. Yerlerine 330 μF 35 V elektrolitik taktım. Sonra enerji verdim. Çıkış voltajı 3 V dan 11.2 V a yükseldi. Ha gayret :D

Sonra PCB nin arka tarafında yanık olan yerlerde epey bir hafriyat yaptım, kömürleri kazıdım. Şişen iki SMD direnci mikroskop altında inceledim. İki tane 22 Ω paralel bağlı. Onları söktüm. Artık PCB de padleri falan kalmamış, o yüzden kalkan bakır yolları kestim ve delik montajlı iki tane 22 Ω paralel bağlayıp bunların da gitmesi gereken padlere lehimledim.

IMG_20220408_215652.jpg

IMG_20220408_215703.jpg

Çıkış voltajını tekrar ölçtüm, voltaj 12.2 V. Olması gerekenden biraz yüksek, ama şu anda yüksüz çalışıyor o yüzden bir sıkıntı olmaması lazım.

• Beğen
Reactions: umk
Devre kalite bir derveye benziyor abi hiçbir dandik devrede böyle sağı solu da koruyan büyük boyutlu soğutucu görmedim.
Ve en çok dikkatimi çeken trafonun üstüne yazısı var.

Devre kalite bir derveye benziyor abi hiçbir dandik devrede böyle sağı solu da koruyan büyük boyutlu soğutucu görmedim.
Ve en çok dikkatimi çeken trafonun üstüne yazısı var.

Kaliteli bir ürün, ama eski teknoloji. Yenisini almaya kalksan şu anda 130 dolar gibi fiyatı var, ama hakettiğinden değil, zor bulunduğundan.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back