Sinyali Uzatmak?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Bir sinyalin Kaç defa High olduğunu ve High olduğu süreyi sayma ihtiyacı duyuyorum. Sinyalimin Frekansı aşırı oynak. uzunca bir süre (dakikalarca) sinyal hiç kesilmeyebiliyor veya sinyal 1khz e çıkabiliyor...

Şimdi ben çok kısa süreli kesintileri ihmal etmek istiyorum ve bu iş için mikro denetleyiciyi de yormak istemiyorum. Sinyalide kirletmemem gerekli olduğundan Opto izalotor ile sinyali kendi tarafıma aldıktan sonra kondansator yardımı ile sinyalin kesildikten sonra bir süre daha girişte olmasını istiyorum. Alçak geçirgen filtre mi oluyor artık tam vakıf değilim bu tarafın tekniğine.

Şimdi bana 4 işlem ile basit bir şekilde bu işin mantığını/hesabını anlatabilir misiniz?

Örneğin sinyal kesilince 1 saniye sinyal olsun istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim... Kondansator direnç değerini nasıl hesaplamalıyım? osilaskop trimpot vs ile pratik bir yol olabilir mi?

Yoksa bunlara hiç gerek yok mu acaba.. Kafam karıştı şimdi

Normal program döngümde girişe bak sinyal varsa tut yoksa bırak demek istiyorum. O zaman ben döngü hızımın hassasiyetinde bu süreyi tutacam zaten. Kesme kullanmadığım için hiç bir şey yapmasam da olur sanki...

Normal program döngümde girişe bak sinyal varsa tut yoksa bırak demek istiyorum. O zaman ben döngü hızımın hassasiyetinde bu süreyi tutacam zaten. Kesme kullanmadığım için hiç bir şey yapmasam da olur sanki...

Yok yok böyle olmaz. Benim döngüm he okuduğunda tesadufen üst üste sinyalin low olduğu ana denk geldi. aslında sinyal var ama ben tespit edemeyeceğim. Kondansator şart bana. sinyali 100ms civarında tutmalıyım...

pulse girişli 555 li monostable osilatör işinizi görürmü.
lm555mstb.png

switch her kısa devre olduğunda out 1sn "1" olur.
Röleyi gözardı edin.

Last edited by a moderator:
c3 ü kısa devre ederekte deneyebilirsin hangisi işine gelirse.

Simulasyon doğru çalışıyor ise tam istediğim gibi çalışmıyor. Switch ile tetikleyince 1sn çalışıyor. Switche 1sn den uzun basıyorum bastığım anda ve bastığım süre boyunca çıkış aktif oluyor sw bırakınca çıkış kesiliyor... Yada başka ifade ile süre dolmadan girişi arka arkaya tetiklediğimde kesintisiz bir çıkış alamıyorum.

Simulasyon

Yapmak istediğiniz şey nedir? Nasıl bir kullanımı olacak?

1601495267184.png

Hocam resimdeki gibi dönüşüme ihtiyacım var. Gerçek sinyal low olduğu anda sinyali t süresi kadar uzatmak istiyorum. Bu sayede t süresi ve daha kısa kesintileri kaldırmak istiyorum. Bu süreyide 100ms 1000ms arası ayarlamak istiyorum.

Sinyali saydığınız yerde veya 555 yerine 8 pin bir pic vs. ile yazılımla çözüm olmuyor mu?
Sorunu anladığım kadarı ile yükselen kenar da kesme, kesme içinde timer start + ext int disable, timer kesmesinde ext int enable gibi bir şey.
Peki 100ms sonra sinyal hala high ise ne olacak?

Sinyali saydığınız yerde veya 555 yerine 8 pin bir pic vs. ile yazılımla çözüm olmuyor mu?
Sorunu anladığım kadarı ile yükselen kenar da kesme, kesme içinde timer start + ext int disable, timer kesmesinde ext int enable gibi bir şey.
Peki 100ms sonra sinyal hala high ise ne olacak?

Yazilimla bir cozum istemiyorum ki :)

soyle bir ornek ile sorunu daha iyi anlatabilirim.

polis cakari gibi dusunun. Kirmizi yanmaya basliyor ve ardindan hizlica cakmaya basliyor. Sonra maviye geciyor.

simdi ben kirmizi yanmaya kirmizi ilk yandigi andan itibaren sure tutmak istiyorum. Cakmalari da sureye surekli acikmis gibi dahil edecegim. Son cakmadan sonra sureyi durduracagim. Bu nedenle aradaki ac kapalari yok etmeliyim...

tabi olay cakar falan degil sadece anlasilirlik icin ornek....

Aynı şeyden bahsediyoruz.
555 yerine 12Fxxx bir mikronun bir pinine orijinal sinyal girer, bir başka pinden modifiye edilmiş çıkar diye düşünmüştüm.
De yazılımlı çözüm istemediğinizi kaçırmışım. :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back