SMD komponentin ne olduğu nasıl anlaşılır?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir elektronik cihazın tamiri yapılırken, bazan yüzey montajlı bir komponentin arızalı olduğunu tespit ederiz. Bu komponenti yenisi ile değiştirmek için de, bu komponentin üretici parça numarasının ne olduğunu tespit etmemiz lazım. Bununla ilgili Stack Overflow sitesinde güzel bir cevap hazırlanmış. Bu cevaptan alıntılar yaparak, SMD bir komponentin parça numarasını nasıl tespit edebiliriz bakalım.

Öncelikle, SMD komponentin üzerinde kısa bir kod (birkaç harf ve rakamdan oluşur) varmı bakarız. Örneğin komponent üzerinde diyelim S72 kodu var. Bu kodu, aşağıdaki sitelerden sorgularız:

1. http://www.s-manuals.com/smd
  2. https://alltransistors.com/smd-search.php?search=
  3. http://www.smdmark.com/

Burada, bazan tek bir parça sonucu alırız, bazan da bir liste halinde birçok parça sonucu alırız. İşte bu noktada, o komponentin devre içindeki görevini bilerek listeden uygun olmayan komponentleri elememiz lazım.

Bunun dışında, SMD kod karşılıklarını gösteren PDF dokümanlar internette mevcut. Stack Overflow'daki cevapta listelenen iki dokümanı kaynak olarak ekledim.

SMD Karşılık Tablolar

Diyelim SMD kodundan komponentin ne olduğunu bulamadık. Eğer komponentin üreticisini, komponentin devre içinde ne görev yaptığını ve komponent kılıf türünü biliyorsak, o zaman o şekilde bir arama yapabiliriz.

Örneğin parça üzerindeki logodan, Stanson firmasının ürettiği, SOT 23 kılıfındaki bir MOSFET olduğunu biliyoruz Bunu internette "stanson sot 23 mosfet" diye arattığımız zaman, bunun 2N7002 MOSFET olduğunu tespit ediyoruz.

Son düzenleme:
Eğer kılıf üzerinde logo yok ise, o zaman geriye kalan, o komponentin devre içindeki görevi ve kılıf türüne göre arama yapmak ve çıkan sonuçların devre ile uyuşup uyuşmadığını değerlendirmek. Burada, devrenin analiz edilip görevinin anlaşılması gerektiğinden, bu aşamada ancak ileri seviyede bilgili ve tecrübeli olanlar doğru tespiti yapabilir. Aramalarda çok sayıda sonuç çıkacak, ve uygulamaya göre bu sonuçların hangilerinin mantıklı, hangilerinin mantıklı olmadığını değerlendirip doğru sonuca yaklaşmak lazım.

Eğer bir üretici parça numarası bulduysanız, örneğin S72 için 2N7002 üretici parça kodunu buldunuz, bunu üreticinin datasheet'ine bakarak doğrulama ihtimali var, çünkü birçok üretici, datasheet'lerinde SMD kodlarını belirtiyor. Ama birçok üretici de bellirtmiyor. O yüzden bu garanti değil.

Bir tv nin led surucunde ZJ kodlu bir mosfet vardi. Baya arastirdim forum sitelerine de konu actim bakmadigim yer kalmadi.
Sonra bir yabanci sitede cevaplamislardi. RSR010N10 kodlu mosfet oldugunu ogrendim.

Deneyelim burada :) Kılıfı neydi?

Çok sayıda zener diyot, transistör ve mosfet çıkıyor o kod için. Bu durumda ancak devredeki işlevini anlayıp, o göreve uygun parametrelere sahip alternatif bir komponent seçmek gerekir.

Çok sayıda zener diyot, transistör ve mosfet çıkıyor o kod için. Bu durumda ancak devredeki işlevini anlayıp, o göreve uygun parametrelere sahip alternatif bir komponent seçmek gerekir.
Hangi mosfet cikiyor ekran alintisi yapar misiniz lutfen veya isimlerini yazar misiniz?

konuyla ilgili yardım lazım paylaştığım resim de elektronik kantarın kartı , yanlışım varsa düzeltin işaretli yerdeki voltaj regülatörü bu arkadaşın üzerindeki yazıdan ne olduğunu bulamadım yardımınızı bekliyorum.

Ekler

• IMG_20220214_132227.jpg
    IMG_20220214_132227.jpg
    395.2 KB · Görüntüleme: 122
Neyi beslediğine bakarak ancak emin olunabilir. SMD kodları, özellikle de komponentin üreticisi belli değilse, komponent hakkında neredeyse hiç bilgi vermiyor artık.

PCB üzerinde +5V, +3.3V yazıları görüyorum. Belki kartın başka bir yerine +12V yazan bir yer var. Regülatör çıkışı bu yazıların olduğu bakırlara bağlı ise oradan voltaj anlaşılabilir.

Neyi beslediğine bakarak ancak emin olunabilir. SMD kodları, özellikle de komponentin üreticisi belli değilse, komponent hakkında neredeyse hiç bilgi vermiyor artık.

PCB üzerinde +5V, +3.3V yazıları görüyorum. Belki kartın başka bir yerine +12V yazan bir yer var. Regülatör çıkışı bu yazıların olduğu bakırlara bağlı ise oradan voltaj anlaşılabilir.
besleme 12 v aküsü 6 v besleme çıkışı 10.6v veriyor aküyü bozmuş kondansatörü şişirmiş 5 v çıkış veren regölatör taksam 6v aküyü sağlıklı bir şekilde doldururmu ki?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back