Sonsuz Enerji yoktur, Peki havanın sonsuz enerjisi var mıdır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Aşağıdaki video ile karşılaştım.
Dikey duran şişenin altında su, üstünde hava var. Su alttan akarken havayı emiyor. Bu sayede aşağıdaki şişeden yukarı su çekiyor. Bu sayede sonsuz bir döngüye giriyor.

Bir yanım sonsuz enerji videoları baskısı altında imkansız derken, diğer yanım olabilir mi acaba diyor. Biri beni aydınlatsın. :)

Usta bence suyun bir kısmı zamanla buharlaşıcak
döngü bozulur :kafakaşı1:

Dikey duran şişenin altında su, üstünde hava var. Su alttan akarken havayı emiyor. Bu sayede aşağıdaki şişeden yukarı su çekiyor. Bu sayede sonsuz bir döngüye giriyor.

Bir yanım sonsuz enerji videoları baskısı altında imkansız derken, diğer yanım olabilir mi acaba diyor. Biri beni aydınlatsın. :)

videonun sonunda patent no. da var

Mümkün değil.

Ben vakti zamanında benzer bir konu açtığımda yerden yere vurulmuştum. Amacım free enerjici bir bakış değildi ama yinede ..

Sanırım forum evriliyor. Yada insana göre değişiyor. Bakalım bu konunun altına nasıl mesajlar gelecek merak ediyorum.

Ben free enerji konusunda, bu konuda mesaj görmek istemiyorum. Başlık belli. Başlığı tartışalım. Olmazsa iki şişe bulur deneriz. Konu, konu dışı alanlara evrilmesin lütfen.

neyse ben rahatsız etmeyeyim o zaman
Alınganlığa gerek yok. Konu hakkında bilgi paylaşmak, sohbet etmek, tartışmak için buradayız. Konunun dışına çıkmamak için önlem almam gayet doğal. Bu şekilde davranmayınca 5 sayfa sonra konuyu dine yada siyasete bağlama gibi bir huyumuz var.

depo da olabilir su yüksekten akıtılır ve pompa ile daha yükseğe basılabilir.
dönuşum verimi %100 olsa bile max başladıgı noktaya dönebilir su o sistem doğadaki enerjiyi kullanıyor ihtiyacı olan az miktarda suyu taşımak için
o sistemde çok akan su lazım ki ufak bir kısmını pompalasın o suyun enerjisinin büyük kısmı boşa gidiyor zaten kapalı döngüde çalışamaz yani

Mesajı yazarken gelen cevaplara karşılık. Öncelikle patent almak için bir fikrin gerçekten uygulanabilir, akla mantığa uygun olması tarzı şartlar yok. Bir şeyin patenti olması onu mümkün kılmıyor. Su koçu mevzusu ise bambaşka bir mevzu ve su koçu çalışan bir sistemdir, enerjinin korunumuna uyar.

Aracımıza/traktörümüze yakıt doldurmak için napıyoruz önce onu düşünelim. Bidonun kapak noktasından bir boru salıp borudan yakıt çekiyoruz, hortumun ucunu kapayıp bidonu yüksek yere koyup hortum ucunu açınca yakıt akmaya başlıyor, bunun olması için hortum ucundaki basıncın açık hava basıncından yüksek olması gerekli. Duruma bir çizim ekleyelim.

1708781280518.png

Burada yeşil olan şey yakıt, kırmızı hortum sarı da hortumu kapattığım parmağım gibi düşünün. Açık olan kapaktan ötürü sıvının üst yüzeyinde açık hava basıncını gözlemleyeceğimizi biliyoruz. aynı zamanda parmağımı çektiğim anda hortumun ucunda da açık hava basıncı olacak, ancak hortumda bulunan sıvının basıncını da düşünürsek(Bu tekniği kullanan herkesin fark ettiği bir durumda vardır akış hızını bidonun yüksekliğini, aslında hortum ucu ile aradaki mesafeyi kontrol ederek, değiştirerek değiştirebilirsiniz) parmağımla kapattığım noktada açık hava basıncı+bir miktar sıvı basıncı var dolayısıyla bu açık hava basıncından büyük olduğu için akış gerçekleşir.

Videodaki sistemde aşağıdaki boru için düşünürsek, ucunda açık hava basıncı+üstünde bulunan sıvıdan dolayı basınç vardır ve oradan aşağıya doğru bir akış olması kaçınılamaz. Ancak olay oradan aşağıya doğru olan akışın içerideki basıncı düşürerek vakum üreterek aşağıdaki sıvıyı yukarı çekip çekemeyeceği. Aynı zamanda bu probleme şöyle de bakabiliriz. Aşağıdan yukarıya doğru su çektiğimiz zaman o suya kazandırdığımız potansiyel enerji aşağıya indirdiğimiz sudan her halükarda daha fazla, dolayısıyla bu sistemin çalışması için veriminin %100den büyük olması gerekli. Kısacası video yalan. Kısa bir süre böyle bir sistemi faal tutacak trickler bulunabilir belki ancak bunlar çok kısa olur.

Böyle şeyler görüldüğü zaman iş-güç-enerji bakış açısıyla bakıldığında çözüme ulaşmak çok kolay oluyor. Ancak verimin %100den büyük olabileceğine dair bir kuşkunuz var ise o zaman durum başka.

dönuşum verimi %100 olsa bile max başladıgı noktaya dönebilir su o sistem doğadaki enerjiyi kullanıyor ihtiyacı olan az miktarda suyu taşımak için
o sistemde çok akan su lazım ki ufak bir kısmını pompalasın o suyun enerjisinin büyük kısmı boşa gidiyor zaten kapalı döngüde çalışamaz yani
Aynen öyle burada üretilen bir enerji yok zaten. Çok yüksek bir kapalı bir kap hayal edin. Tamamen termik olarak izole bir kap olsun. Yani dışarıdan ısı giriş çıkışı olmadığını varsayalım.

Sonsuza kadar; aşağıda buharlaşan su yükseldikçe yoğunlaşıp damlacık olarak geri aşağıya damlayacak, sonra tekrar buharlaşacaktır. Burada bir dönüşüm var ancak sonsuz bir enerji yok. Aynı enerji dönüşüp duruyor.

Ama tabi pratikte, sorudaki düzenek buharlaşma, havanın sürtünme kuvveti vb sebelerle kaybettiği enerji sebebiyle sonsuza kadar çalışamayacaktır.

konu videosundaki durumu onaylamak için değil çok kullanıldığı için su koçu örneğini verdim. kapalı çevrim olmasa da, verimli olmasa da devamlılığı olan bi sistem.

İlk mesajdaki videodaki sisteme dışarıdan bir enerji girisi varmı? Eşittir hayır.

Bu sisteme dışarıdan enerji girişi yoksa döngü hangi enerji ile sağlanmaktadır? :dusun3: malum bas harfi F ile başlayan bir şey bu video.

Pipetle üst taraftaki ucuna bakarsak Su akımı baya güçlü bence o pipetin içinde farklı bir durum var. Suyu hareket ettiren mini bir pompa.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back