Step-Down Modül Seçimi

Kağan1881

Üye
Arkadaşlar merhaba, kendime bir güç kaynağı yapacağım. Eski bilgisayarlardan çıkma birkaç PSU var ve hepsinin akım değerleri farklı farklı. XL4016 kullanmayı düşünüyorum, öncelikle aklıma takılan birkaç soru var. Bunlar:
Giriş akımının yüksek olması çıkış akımını etkiler mi? (örneğin giriş akımı 30A olan bir modül ile giriş akımı 10A olan modülün aradaki fark ne olur?)
XL4016 step-down modül yerine başka ne kullanılabilir?

Aslinda cikis akimi na gore giris e sigorta ayarlarlar. Ornegin 12V 20A cikis gucunde bir sey var ise. bu 240watt yapacaktir. 220V sehir sebekesi dusunsen 1A giris dusunulur. 0.5A sigorta takarsan olmaz, 2A takarsin.

Sehir sebekesi ornekti tabi ki, yoksa orada da sinir var, evlerde 16A sigorta var . Gecersen atacaktir.

Sende ki giris farkli voltaj farkli amper olabilir, o sistemin cikisindan alinabilecek maksimum guc icin hesap edilmistir ve onun icin oyle soylenmistir.

Giris akimi 30A dediginin 12 volt oldugunu dusunsek 360watt, 10A 12V ise 120watt eder. cikistan bu watt tan daha fazla almanin mumkuniyati pratikte yoktur.

Cin mali olup duzgun calisan modul gormedim.

Aslinda cikis akimi na gore giris e sigorta ayarlarlar. Ornegin 12V 20A cikis gucunde bir sey var ise. bu 240watt yapacaktir. 220V sehir sebekesi dusunsen 1A giris dusunulur. 0.5A sigorta takarsan olmaz, 2A takarsin.

Sehir sebekesi ornekti tabi ki, yoksa orada da sinir var, evlerde 16A sigorta var . Gecersen atacaktir.

Sende ki giris farkli voltaj farkli amper olabilir, o sistemin cikisindan alinabilecek maksimum guc icin hesap edilmistir ve onun icin oyle soylenmistir.

Giris akimi 30A dediginin 12 volt oldugunu dusunsek 360watt, 10A 12V ise 120watt eder. cikistan bu watt tan daha fazla almanin mumkuniyati pratikte yoktur.

Cin mali olup duzgun calisan modul gormedim.
Hocam hepsinin voltaj değeri aynı 3.3V, 5V, 12V ama pratikte düşününce muhtemelen o kadar çok fark olmayacak çünkü modülün çıkışı zaten 8A

Hmmm soruya baska acidan soyle yaklasmak daha dogru olacak sanirim.

PSU yu prize taktin 12V alacaksin, donusturucu ile kullanabilir misin? Elbette kullanirsin, isterse 12V 100A cikis olsa PSU da yine sorun yok,

sorun ne zaman baslar?

Buck donusturucunun cikisindan Amper cekmeye basladiginda, donusturucunun limitlerini gecer ise Buck donusturucuye zarar veebilir, buck in girisine uygulaman gereken voltaji gecmemelisin. Ancak burada CIn linin limitlerini 3 e bol bence, 8A diyorsa 2.5A i gecme

Boyle bir sey aldim 2 ay oluyor ama kalitesinden tam emin degilim henuz,.

Aslında güç kaynakları en çok ters beslemeden bozulur.
Bir güç kaynağının en hassas kısmı çıkış yarı iletkenleridir. (Akım/güç sınırlayıcıları olsa bile).
Akım değeri yüksek, RDS(on) direnç değeri çok düşük mosfetlerin gerilimleri genelde düşük olmaktadır. Röle, motor, vb. yüklerde oluşan ters emk bu yarı iletkenleri bozmaktadır.
Besleme çıkışında mutlaka çok hızlı diyot(örneğin; 3A/>100V) bağlamayı ihmal etmeyin.

Aslında güç kaynakları en çok ters beslemeden bozulur.
Bir güç kaynağının en hassas kısmı çıkış yarı iletkenleridir. (Akım/güç sınırlayıcıları olsa bile).
Akım değeri yüksek, RDS(on) direnç değeri çok düşük mosfetlerin gerilimleri genelde düşük olmaktadır. Röle, motor, vb. yüklerde oluşan ters emk bu yarı iletkenleri bozmaktadır.
Besleme çıkışında mutlaka çok hızlı diyot(örneğin; 3A/>100V) bağlamayı ihmal etmeyin.
Shottky diyot mu hocam? eğer ondan bahsediyor iseniz mutlaka o gerekli. Belki akım koruması ve kısa devre koruması da yaparım.

Hmmm soruya baska acidan soyle yaklasmak daha dogru olacak sanirim.

PSU yu prize taktin 12V alacaksin, donusturucu ile kullanabilir misin? Elbette kullanirsin, isterse 12V 100A cikis olsa PSU da yine sorun yok,

sorun ne zaman baslar?

Buck donusturucunun cikisindan Amper cekmeye basladiginda, donusturucunun limitlerini gecer ise Buck donusturucuye zarar veebilir, buck in girisine uygulaman gereken voltaji gecmemelisin. Ancak burada CIn linin limitlerini 3 e bol bence, 8A diyorsa 2.5A i gecme

Boyle bir sey aldim 2 ay oluyor ama kalitesinden tam emin degilim henuz,.

Hocam olayı biraz yanlış anlamışsınız sanırım. Şimdi elimizde bu şekilde bir adet bilgisayar güç kaynağı var
1723399749578.png

(Görsel temsilidir.)
Ben bu arkadaş ile bir ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum. Fakat amper ile beraber voltaj değerini'de kontrol etmek istiyorum.
Bu yüzden XL4016 modül yöntemine başvurdum. Yoksa LM2576 Voltaj Regülatörü alıp basitçe halledebilirdim. Fakat dediğim gibi bu psudan elimde birkaç adet var ve çıkış amper değerleri farklı o yüzden aklımda soru işareti oluştu. Düşük akım veya yüksek akım XL4016 üzerinden geçip çıkışa ulaştığı zaman fark olur mu?

Pc güç kaynağında 5 volt ve 12 volt çok kullanılır. Bu voltajlardan akım çekebilirsiniz.

Size 0 - 12 volt yeter derseniz olur. Ancak daha yüksek voltaj lazımsa güç kaynağı modifiye edilmeli. O işte biraz beceri gerekir.

en pratiği şu hazır modullerden kullanmak olur. güç kaynağı 12 volttan 15-20 A verebilir. çıkışı kısa devre etmedikçe ya da çıkıştaki regülatörde akım sınırlaması varsa sorun olmaz. gene de pc power ile modul arasına bir tane 5A sigorta koymak faydalı olur.

1723455208566.png

en pratiği şu hazır modullerden kullanmak olur. güç kaynağı 12 volttan 15-20 A verebilir. çıkışı kısa devre etmedikçe ya da çıkıştaki regülatörde akım sınırlaması varsa sorun olmaz. gene de pc power ile modul arasına bir tane 5A sigorta koymak faydalı olur.

35455 eklentisine bak
DPS5015 modeii buna cok beziyor, kisa devre korumasi var

Hocam fiyatı zaten normal güç kaynağı ile aynı fiyat :gulus2:
Elinde bu sekilde calisan bi guc kaynagi yoksa, yaptigin guc kaynagina guvenin sarsildiginda tutunacak dalin olmaz.

Hocam fiyatı zaten normal güç kaynağı ile aynı fiyat :gulus2:
o zaman ilk adımda hazır bir akım gerilim sınırlamalı modül alıp. buna potans ekleyip üstüne de ufak bir voltmetre ampermetre ekleyebilirsin.

elektronikle uğraşırken tek konu fiyat olmuyor. mesela akım sınırlama yeterince hızlı tepki vermiyorsa. güç kaynağı maliyetinin 3 katı devre yanınca bunu anlıyor insan.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back