TIG pedalı nasıl çalışır

semih_s

Hobici
TIG pedalları potansiyometreden ibaret mi? Yoksa pedalda bir switch de oluyor mu? Ya da içlerinde mcu olup makine ile seri iletişim mi kuruyorlar?

İki markanın makinesi elime geçti daha önce. Markanın birisi torçdaki butonu pedala taşımıştı. Diğerinde de potansiyometre vardı sadece.

Benim makinada pedal hem makinayı devreye alıyor hem de akımı ayarlıyor. İçini açmadım ama muhtemelen bir switch ve potansiyometre vardır.

Benim makinada pedal hem makinayı devreye alıyor hem de akımı ayarlıyor. İçini açmadım ama muhtemelen bir switch ve potansiyometre vardır.
Peki hocam kaynak yaparken aklımı azaltmaya çalıştığınızda kazara arkı sonlandırdığınız oluyor mu? Yoksa 0 noktasına yakın yerde harekete karşı bir direnç çalışıyor mu pedalda?

Bu makina ilk arkı başlatmak için yüksek voltaj kullanıyor. Eğer akımı fazla azaltırsan veya elektrodu fazla uzaklaştırırsan kaynak kesiliyor ve yüksek voltaj ark başlıyor. Acemilik varken sürekli çarpılıyordum oradan hatırlıyorum.

Seri iletişim yapmayı düşünüyorsan pedaldan birçok komplikasyon çıkar. TIG kaynak makinaları inanılmaz parazit üretir. Bu parazit o kadar yoğun ki, yakındaki bilgisayar donanımlarını arızalandırdığı bile oluyor. Böyle bir ortamda güvenilir dijital veri iletimi çok zor olur. Pedal kablosu çok uzun ve kaynak yapılan yere de çok yakın olacak.

Seri iletişim yapmayı düşünüyorsan pedaldan birçok komplikasyon çıkar. TIG kaynak makinaları inanılmaz parazit üretir. Bu parazit o kadar yoğun ki, yakındaki bilgisayar donanımlarını arızalandırdığı bile oluyor. Böyle bir ortamda güvenilir dijital veri iletimi çok zor olur. Pedal kablosu çok uzun ve kaynak yapılan yere de çok yakın olacak.
O zaman potansiyometreyi low pass ile filtreleyip okumak yetecek herhalde. Kabloyu ekranlı usb uzatma kablolarından kullansam diye düşünüyorum. 1 swiç ve pot okumasına yetiyor kablolar.

İğne palsleri yok etmede median filtreleme çok etkili oluyor. 1200 W lık SMPS in dibinde çalışan bir devredeki bütün harici parazitleri giderebilmiştim median filtreleme ile.

İğne palsleri yok etmede median filtreleme çok etkili oluyor. 1200 W lık SMPS in dibinde çalışan bir devredeki bütün harici parazitleri giderebilmiştim median filtreleme ile.
Kodlamayı ne kadar etkin yapabileceğimden emin değilim. Medyan filtrenin işlemci yükü yüksek oluyor, low pass filtre sonrası hareketli ortalama almayı düşünüyorum DMA ile toplayacağım örneklerin aritmetik toplamıyla işlem yapabilirim. Hem pedalı da yüksek çözünürlüklü okumama gerek yok. 8 bit bile gani gani yeter kontrol için.

Forum istatistikleri

Konular
6,563
Üyeler
2,691
Son üye
5FX

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back