En azından bu trafo sarma işi için sadece dönmesi yeterli :) Eğer ola ki ileride metal CNC yapabilirsem o zaman dinamik davranışlar için ayarlamalar gerekecek.

İlk başta sürücü aktif olmaz yani motora enerji gitmez. Bunun için ya io üzerinden servo on yapacaksın yada ilgili parametreyi manuelden bulup sen sürekli on konumunda kal diyeceksin.

Başka bir parametrede çalışma modları olur. Hız kontrol modu, tork kontrol modu, pozisyon kontrol modu ve test modu. Üzerindeki düğmeler ile döndürmek için test moduna dir puls için poziyon moduna alacaksın. Ayrıca io bölümünde görürsün dir pul sinyalini uygulamak için değişik bağlantı şekiller var. Uygun olanı seçersin.

Elektronik dişli diye bir ayar daha var. Normalde oran 1 dir ve encoder çözünürlüğüne denk puls ile bir tur atar. Dişli oranı ile bunu değiştirebilirsin. Mikro step gibi düşün.

Kazanç ayarları var PID kısmı yani.

Sonra birde tork limiti ayarına bakmak lazım. En temel ayarlar bunlar sanırım

Neyse zamanı gelince uğraşacağız artık. Step motor ile çok aşırı yavaş olacak o yüzden doğrudan servo kullanmak daha mantıklı. 2500 devir yapabiliyor bendeki servo, birkaç dakikada sarımı tamamlayabilecek.

Evet aslında benim 3d yazıcının tablasına koyacaktım herşeyi. Ama fazla ağır olacak o yüzden ayrı bir sisteme kaydı iş.

Doğuş kalıp'ta DKZM 15 (yani 0.01 mm konumlama hassasiyeti olan) fiyat %30 iskonto ile 255 dolar. Yani çin'den getirtiyorum.

Geçen "3d printer mekenizması olur" derken varolan 3d printerını boz demedim.
Aynı dandik lazer printer yapar gibi aynı malzemeleri var.
Linear ray yerine tekerlek, vidali mil yerine triger vs..
Zorlanma olmayacağından hassasiyet sorunu olmaz.

Yani doğuştan hafif tip sigma profiller ve internetten robotik sitelerde o tekerlerden kayışlardan vs al. bence işi böyle çöz.
Şimdi çinden alacaksın gümrük filan sıkıntı. Üstelik o kadar eksene gerek yok sanki bu iş için.

3D yazıcıdaki gibi sıfır zorlama durumu yok. Tel makaradan sökülüp nozuldan geçerken nozulu sağa sola çekecek. Bir de olayı biraz da genel düşünmek lazım. Şu anda ihtiyacım 0.1 mm, ama sonradan 0.5 mm teli saracağım zaman bu yanal kuvvetler baya fazla olacak. O yüzden bu işi bir kere yapıp sağlam yapmak lazım diye düşünüyorum.

3D yazıcıdaki gibi sıfır zorlama durumu yok. Tel makaradan sökülüp nozuldan geçerken nozulu sağa sola çekecek. Bir de olayı biraz da genel düşünmek lazım. Şu anda ihtiyacım 0.1 mm, ama sonradan 0.5 mm teli saracağım zaman bu yanal kuvvetler baya fazla olacak. O yüzden bu işi bir kere yapıp sağlam yapmak lazım diye düşünüyorum.
trigger olur.

Makarayı dik koyup o şekilde yukarıdan sökmek bana mantık yapmıyor. O şekilde sökünce teli aynı zamanda kendi ekseni etrafında da döndürüyorsun. Tele adeta mekanik gerilim yüklüyorsun sararken. Ben makarayı rulmanlı bir çubuğa bağlayacağım ve teli çektikçe makara dönecek. Tek dikkat edilmesi gereken, çok düşük bir ivme ile kalkış yapmak. Yukarıda eklediğim videoda adam 0.08 mm teli bu şekilde yavaş başlatarak sarıyor ve 1000 devire yakın bir devir ile de sarıyor.

Delioğlu Nejdat abi yine bir şeyler yapmış :)

Vidalı milde ve raylarda hissedilebilir hiçbir boşluk yok. Vidalı mil çok kolay döndürülebiliyor. NEMA 23 motor bağlantısı var ama elimdeki step motorların birisinin mili fazla uzun, diğerinin mili de fazla ince. Bir tane NEMA 23 step motor gerekecek.

IMG_20221014_204634.jpg

Hatta bu kadar malzeme harcamayıp direk boru çubuk şeklinde 4 tane de yapabilirsin. Çünkü sende tork yok.

Tork olmasa da sürekli bir sağa bir sola döneceğinden rijit olmasını istiyorum. Aşağıdaki step motoru alacağım. 8 mm mili var ve mil de kısa, tam uyacak. Ama buna hangi sürücüyü almam lazım?

1666355805957.png

1666355829950.png

Aynı sitede sürücüler de var:

Benim motor için şu sürücüyü önermiş

1666356007065.png

Besleme çökmez, lineer laboratuvar güç kaynağını kullanacağım.

Bu sistemi ayrı bir platform üzerine kurmak bana mantıklı gelmiyor. Çok yer kaplayacak, yerim de yok. Onun yerine modüler yapayım diyorum. Çalışma masası üzerinde delikler deleceğim, makinayı kullanacağım zaman modülleri masaya monte edeceğim, iş bittikten sonra da modülleri söküp ayrı ayrı kaldıracağım. Şu modüller olacak:

1) Tel kasnak tutucusu
2) Tel gerdirici (bu belki kasnak tutucusunun bir parçası da olabilir)
3) Yatay CNC eksen ve step motor/sürücü
4) Servo motor ve sürücü. Motor miline bir tane karkas tutturma aparatı da yapılacak.

Besleme çökmez, lineer laboratuvar güç kaynağını kullanacağım.

Bu sistemi ayrı bir platform üzerine kurmak bana mantıklı gelmiyor. Çok yer kaplayacak, yerim de yok. Onun yerine modüler yapayım diyorum. Çalışma masası üzerinde delikler deleceğim, makinayı kullanacağım zaman modülleri masaya monte edeceğim, iş bittikten sonra da modülleri söküp ayrı ayrı kaldıracağım. Şu modüller olacak:

1) Tel kasnak tutucusu
2) Tel gerdirici (bu belki kasnak tutucusunun bir parçası da olabilir)
3) Yatay CNC eksen ve step motor/sürücü
4) Servo motor ve sürücü. Motor miline bir tane karkas tutturma aparatı da yapılacak.
her şartta 5 amper sağlayabilen bir kaynak varsa, sürücü'de düzgün çalışıyorsa encoder'e gerek yok.
beslemeye güveniyoruz, sürücüye güvenirsek tamamdır kalanı yazılım :) kontrolcümüz kim olacak?

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back