3A biraz yüksek gibi. Motor ısınabilir. Daha düşük set edebilrisin. Step atlamadığı sürece artırmana gerek yok.

Delik işi doğru aslında. Bağlanacak yerde M4 diş olur. Bağlanan elemanda M5 delik olur(diş olmaz).Diş olsa zaten takamazsın. Birini taksan diiğeri takılmaz. 4 tane vida. Hepsini zorla taksan kıra kıra filan Bu sefer motor mil merkezini tutmaz.

Kural önce hafif sıkma yapılır 2 vida ile. Sonra kaplin bağlanır. Motor ileri geri yapılır. Haliyle kendini merkezler. Hafif biraz daha sıkılır. Tekrar ileri geri. Sonra diğer vidalar. Tekrar ileri geri. Böylece merkezlenmiş olur.

Motorda M4 diş beklemiyordum zaten. Ama 4 mm den biraz fazla bir delik bekliyordum. Şu anda 5 mm den biraz fazla ve havşa baş kullanmazsan veya uygun bir pul kullanmazsan civata çok kasıntılı sıkacak. O yüzden havşa başlı imbus kullanacağım. Merkezlemede bir sıkıntı yok, M4 delik bile olsaydı muntazam merkezlerdi gibime geliyor, delikler çok net örtüşüyor.

Enable yi ters kullanıyor olabilirsin. İlk başta ena bağlantısı yapma.

Ena ters mantık çalışır. Sinyal verirsen sürücü disable olur.

Hmm tuhaf. Ben kodda ENA- yi şaseye çekince sürücünün o girişindeki optokuplör ON oluyor. Bunun "enable" anlamına geldiğini düşünüyordum ben.

1666804072643.png

Ama şimdi ENA- yi 1 yaptım ve 650 mA akım çekiyor ve mil artık döndürülemiyor.

Timur bu fotoğraftaki bağlantıları müsait olduğunda bir çizim programında çizebilirmisin ?
* Sende şimdi Fritzing in 3D versiyonu bile vardır Ağanın elimi tutulur .:katil2:

Timur bu fotoğraftaki bağlantıları müsait olduğunda bir çizim programında çizebilirmisin ?
* Sende şimdi Fritzing in 3D versiyonu bile vardır Ağanın elimi tutulur .:katil2:

Tamam KiCad'de çizerim :)

Aralara asagidakine benzer gecikme komutlari gerekir.

digitalWrite(DIR, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 1);
Delay 1ms

digitalWrite(DIR, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 1);
Delay 1ms
ben bunlara hiç uymadan.
tb6600 ile 0 gecikme yön değiştiirp pulse basıyordum adım kaçırmadan dönüyordu nema17

digitalWrite(DIR, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 0);
Delay 100us
digitalWrite(PULS, 1);
Delay 1ms

Hmm evet delay koymadan titredi sadece. Delay'siz 400 kHz e yakın kare dalga çıkıyor, ama bu sürücü en fazla 200 kHz destekliyor. Şimdi 100 μs delay koydum çalışmaya başladı. Ama 100 μs ile 10 kHz çıktı veriyoruz, bu da çok az. 10 μs denedim 100 kHz ama gene titriyor. Bu nasıl iştir yav? Tamam Çin malı bu ama, 200 kHz denen birşeyin en fazla 10 kHz de çalışması Çinliler için bile fazla abartılı ...

Hadi birde ben sorayım. Puls üretirken hız değiştirmek için frekansmı değişmeli yoksa ton zamanı mı?

Hmm evet delay koymadan titredi sadece. Delay'siz 400 kHz e yakın kare dalga çıkıyor, ama bu sürücü en fazla 200 kHz destekliyor. Şimdi 100 μs delay koydum çalışmaya başladı. Ama 100 μs ile 10 kHz çıktı veriyoruz, bu da çok az. 10 μs denedim 100 kHz ama gene titriyor. Bu nasıl iştir yav? Tamam Çin malı bu ama, 200 kHz denen birşeyin en fazla 10 kHz de çalışması Çinliler için bile fazla abartılı ...
10khz de kaç devir dönüyor?

ben bunlara hiç uymadan.
tb6600 ile 0 gecikme yön değiştiirp pulse basıyordum adım kaçırmadan dönüyordu nema17
O surucu icin calisti diyelim. Ayni marka ayni model bir baska surucu de calisacaginin garantisi yok.

Sinyallerin bir birlerine gore ne kadar gecikmesi gerektigi hakkinda surucunun dokumaninda bilgi verilmis olmasi lazim.
Fakat Cin mali suruculerin dokumanlarinda bu bilgiler biraz hayal.

Suruculerin dokumanlari/reklamlari aldatmacalarla dolu.

200Khz muhtemelen en yuksek ustep sayisi icindir. Onun bile garantisi yok. Kullanilan optolarin o hizda calisacaginin bile garantisi yok.

Mesela o surucuyu dusuk ustep sayilarinda (1,2,4 hatta belki 8'de bile) 200Khz ile adimlatmak imkansiz. Hic bir surucu bunu beceremez. (Cunku adimlama frekansi ile surucunun chopping frekansi arasinda hassas bir denge var. Shannon teoremi burada da gecerli)

Ote yandan ornegin 8ustep vs tanimli surucuye 10Khz yada ustu adim palsleri vermeye kalktiginizda motorun sifir hizdan kalkis yapacaginin garantisi olmaz.

Sifir hizdan itibaren yavas yavas motoru hizlandirmak gerekir.

Son düzenleme:
Tecrübem olan bir konu değil ama .Jumper ayarlarından biri ON yerine OFF da falan olmasın

Sorun hızlanma ile ilgili değil gibime geliyor. Şimdi koda hızlanma ve yavaşlama ekledim, hiçbirşey farketmedi

hızlanma sonunda 100 kHz palsa geçiyor o yüzden titremeye başlıyor. Hızlanma sonunu 10 kHz yaparsam sorun yok.

Abi müsaitsen sürücünün içini açabilirsen bakabiliriz max kaç K gireceğimize.
giriş optosu giriş frekansı max değerini belirliyor optunun kim olduğunu görürsek daha net fikir sahibi olabilirz.
6N137 ise giriş ben daha önce 6N137 ile tasarlanmış bir step sürücüsünü kayıpsız 30k sürüyordum.

Hmm bir dakika yav ... Şu anda 10 kHz ile devir sayısını hesaplarsak 375 d/d yapıyor! Bana lazım olan 25 d/d idi :facepalm1: O zaman bir sıkıntımız yok. Sadece hafif bir hızlanma ve yavaşlama yapayım ben, mekanik darbeli çalışmaması için, yeterli olur herhalde.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back