Transformatör primer iç direnç ölçümü

hande!ux

Üye
50 KVA bır dağıtım transformatörün primer iç direncini ölçmeye çalışıyorum ama sabit bir değer ölçemiyorum.
Kiloomlarda bir değer ile başlıyor ve giderek azalıyor ama azalma belli bir değerde son bulmuyor.
Nerede yanlış yapıyorum yardım edebilir misiniz?
Kullandığım multimetre bryman bm869s.

Primer voltajı nedir?

Son düzenleme:
50 KVA bır dağıtım transformatörün primer iç direncini ölçmeye çalışıyorum ama sabit bir değer ölçemiyorum.
Kiloomlarda bir değer ile başlıyor ve giderek azalıyor ama azalma belli bir değerde son bulmuyor.
Nerede yanlış yapıyorum yardım edebilir misiniz?
Kullandığım multimetre bryman bm869s.

tranformatorlerin sargı dirençlerini ölçmede özel ölçü aletleri kullanılıyor.
sizin metodun kullanıldığı bi video:

bu da özel test cihaziyla yapılan olçme:

not: iyi bi dc akım vermeden dogru veya doğruya yakın ölçüm alma ihtimali yok.

50kVA transformator devasa bir transformator. Haliyle primer enduktansi da devasa olacaktir.

Devasa enduktans, direnc olcumunde akimin tirmanmasini geciktiriir.

Yasadigin olay cok normal.

Dokumanin 53. sayfasina goz at. Bu olcumu cok dusuk DC voltaj kullanarak voltmetre ampermetre metodu ile yaparken bile carpilmaya karsi asiri dikkatli olmlalisin.
Kaynak döküman için teşekkürler inceliyorum.

Primer gerilim 34 KV

O zaman o sargının endüktansı çok büyüktür, belki yüzlerce Henry olabilir. Multimetreyi bağlayınca da içerisinden geçen akım yavaş yavaş artacağından ölçüm de yavaşlar. Ama gene de nihai ölçümü ne kadar sürede yapacağı multimetrenin uyguladığı akıma bağlı. Çok da uzun sürmemesi lazım.

Ben şimdi elimdeki 0.5 kVA 800 V sargı ile denedim. Sargının endüktansı 4 Henry. BM869S ile ölçünce neredeyse anında 225 Ω olarak ölçtü.

Primer endüktansını ölçme olanağım yok ne yazık ki.
Ama farklı bir deneyden sargıların çok uzun süre enerji depolayabildiğini gördüm.
Örneğin kalep pil dokundurdıktan sonra sargıda dakikalarca azalan bir gerilimin varlıgpnı ölçüyorum.

Şimdi BM869S i direnç ölçümü moduna soktum. 2.9 V gerilim uyguluyor ve 360 μA akım geçiriyor. Eğer bu kadar küçük bir akım ile dahi çok uzun saniyeler geçiyorsa o zaman o sargının endüktansının binlerce henry olması lazım. Belki de öyledir, bilemiyorum ...

İstersen şöyle bir deneme yap. Trafo bir kenarda dursun, tüm manyetik alan çöksün. Ondan sonra ölçümü yap. Bakalım bir fark olacak mı.

ilk videodaki sekonder ölçümüne bakıyorum küçük direnç ölçmeye çalışmak da ayrı bi sıkıntı. ölçü aletinin bi değer göstermesi doğru bi ölçüm alındığı anlamına gelmiyor.

Son düzenleme:
ilk videodaki sekonder ölçümüne bakıyorum küçük direnç ölçmeye çalışmak da ayrı bi sıkıntı. ölçü aletinin bi değer göstermesi doğru bi ölçüm alındığı anlamına gelmiyor.

Ölçülen primer sargısı, ve 34 kV luk bir sargı. Direnci normal bir multimetrenin ölçüm alanı içinde olacaktır.

Şimdi BM869S i direnç ölçümü moduna soktum. 2.9 V gerilim uyguluyor ve 360 μA akım geçiriyor. Eğer bu kadar küçük bir akım ile dahi çok uzun saniyeler geçiyorsa o zaman o sargının endüktansının binlerce henry olması lazım. Belki de öyledir, bilemiyorum ...

İstersen şöyle bir deneme yap. Trafo bir kenarda dursun, tüm manyetik alan çöksün. Ondan sonra ölçümü yap. Bakalım bir fark olacak mı.

üstadım çok fonksiyonlu ölçü aletlerinde 200 mA direnç test (kısa devre) akımı neredeyse standart hale gelmiş. çok fonksiyonlu gruba belki girmiyor ama örneği somutlaştırmak için fluke 1507 üzerinden konuşabiliriz. nedir bu 200 mA? ne işimize yarar?

üstadım çok fonksiyonlu ölçü aletlerinde 200 mA direnç test (kısa devre) akımı neredeyse standart hale gelmiş. çok fonksiyonlu gruba belki girmiyor ama örneği somutlaştırmak için fluke 1507 üzerinden konuşabiliriz. nedir bu 200 mA? ne işimize yarar?

Earth bond resistance measurement ten bahsediyor kullanım kılavuzunda. Bunun da açıklamasına bakınca, bir cihazın gövdesini toprak hattına bağlayan, vida bağlantısı veya neyse artık, yeterince düşük bir direnç olduğunu teyit etmeye yaradığı anlaşılıyor.

Yani netice itibariyle düşük değerli dirençleri ölçmeye yarayan bir ölçüm modu. Aslında 1507 bir izolasyon test cihazı. Demekki artık Fluke da ürünlerine ıvır zıvır alakasız özellikler eklemeye başlamış, herhalde satışlar iyi gitmiyor :D

Ama konuya dönecek olursak, bir OG trafosunun primer direncini ölçmek istiyorsan, akımın mümkün olduğu kadar az olmasını istersin, çünkü endüktans çok fazla. O primerden 200 mA akım geçirmek gerçekten çok uzun sürebilir. Eninde sonunda o akımı geçirdikten sonra da probu ayırırsan, orada DEVASA bir ark oluşur ve proba da muhtemelen zarar verir.

Ama konuya dönecek olursak, bir OG trafosunun primer direncini ölçmek istiyorsan, akımın mümkün olduğu kadar az olmasını istersin, çünkü endüktans çok fazla. O primerden 200 mA akım geçirmek gerçekten çok uzun sürebilir. Eninde sonunda o akımı geçirdikten sonra da probu ayırırsan, orada DEVASA bir ark oluşur ve proba da muhtemelen zarar verir.

ikinci videoda akımın 7.3A'de stabil hale gelmesi bobinin doyuma ulaşmasından mı kaynaklanıyor sizce? bi de bu özel sargı direnci olcen aletler söylediğinizin tersine ölçüm esnasında niye yüksek akım uyguluyorlar?

Earth bond resistance measurement ten bahsediyor kullanım kılavuzunda. Bunun da açıklamasına bakınca, bir cihazın gövdesini toprak hattına bağlayan, vida bağlantısı veya neyse artık, yeterince düşük bir direnç olduğunu teyit etmeye yaradığı anlaşılıyor.

Yani netice itibariyle düşük değerli dirençleri ölçmeye yarayan bir ölçüm modu. Aslında 1507 bir izolasyon test cihazı. Demekki artık Fluke da ürünlerine ıvır zıvır alakasız özellikler eklemeye başlamış, herhalde satışlar iyi gitmiyor :D

asenkron motorların güçleri arttıkça sargı dirençleri küçülüyor bu özelliğin oldukça işe yarayacağını düşünüyorum. ayrıca keysight'in megerlerinde de aynı özellik var.

ikinci videoda akımın 7.3A'de stabil hale gelmesi bobinin doyuma ulaşmasından mı kaynaklanıyor sizce? bi de bu özel sargı direnci olcen aletler söylediğinizin tersine ölçüm esnasında niye yüksek akım uyguluyorlar?

AC sinyallerle omik direnc olcme teknigi burada sac paket olusundan dolayi sikintili.

Dolayisi ile dusuk degerli direnc olcmek icin ya kucuk akim kullanip cok yuksek dogrulukta, isil kaymasi az, ofseti dusuk opamplar kullanilacak ya da yuksek akim gecirerek daha siradan malzemelerle olcum yapilacak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,890
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back