Türkiyede illerde madenleri bulma

Ayrıca 76 adet madenin ismini ve hangi ilde hangi madenler var listesini de gönderir misiniz?
Netten bulunabilir ama yanlış bilgiye ulaşmak istemem. Siz işin içinde olduğunuza göre kesin bilgi sunarsınız.

Benim aklımda maden isimlerinden array oluşturup içine bulunduğu illerin adını yazmak var.
Sonra da buton yardımı ile madeni çağırıp içindeki illeri listeleyebiliriz.
(Aşağıdaki kod örnektir. İsmi geçen 3 ilde bakır olmayabilir.)
String copper[3] = {"adana", "mardin", "rize"};
Arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginize.
İller ve dosya ekte dir.

Ekler

• iller-madenler.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 60
Neopixel yada ws2812. Sürücü, data 595 hiçbirine gerek yok.
Ws2812 lere baktım. Gerçekten kullanışlı. Ama lcd ekran ile menü tarzı birşey yapılmazsa yine madenler için 74 buton gerekiyor.

Bunu sadece tahta kısmı için söyledim. Mekanik işçiliği azaltır.
Keyboard kısmı dokunmatik yada buton yada fare / interface ile seçmeli olmak zorunda.

Yaptığım excel uygulamasını paylaşıyım

Bu çalışmada makroların
çalışması için tool memüsünden ,refereranslardan
Visual basic for applications
microsoft excel 14.0 object library
OLE Automation
Microsoft Office 14,0 object library
tick lenmesi gerekir.

excel sayfasında iki sekme var
ilk sekmede maden seçip iller yanıyor
ikinci sekmede il üzerine tıklanınca ile ait madenler sağ tarafta görülüyor.

Ekler

• metalik18.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Bu projeyi ledlerle yapmak yerine bilgisayarda yapsaniz olmuyormu?

Hem zahmetsiz hem de sifir maliyetli olur. Demo yapmaniz gerektiginde herhangi bir personelin bilgisayarinda programi calistiriverirsiniz.

Mesela bakir yataklari

bakir.jpg

Ekranda uzerinde madenlerin isimleri yazan butonlar olur. Tikladiginiz butona ait maden haritasi ekranda belirir.

Son düzenleme:
Bu projeyi ledlerle yapmak yerine bilgisayarda yapsaniz olmuyormu?

Hem zahmetsiz hem de sifir maliyetli olur. Demo yapmaniz gerektiginde herhangi bir personelin bilgisayarinda programi calistiriverirsiniz.

Mesela bakir yataklari

bakir.jpg

Ekranda uzerinde madenlerin isimleri yazan butonlar olur. Tikladiginiz butona ait maden haritasi ekranda belirir.
bunu excel de yaptım
maden i tıklıyorsunuz iller yanıyor
il lleri haritada tıklıyorsunuz o ile ait madenler listeleniyor.

Bu kombinasyon 81 il ve 76 maden için içinden çıkılmaz ve hataya çok müsait bi kurulum gibi geldi bana. Kurulum zekice tasarlanmış ama sayı fazla olunca çok karışır.
Neopixel LED ile tek bir gpio pin ile 81 ile ait ledler takılabilir. Hem de üç renk ve 255pwm ile. Yani Total güç bile kontrol edilebilir. Anahtarlama tarafı ise satır tarama ile 18 yada 19 pin ile çözülebilir. Nano pin sayısı yetmez ama Arduino Mega ile kolay bir şekilde çözülür. İyi bir array yapısı tanımlaması yeterli olur.

Hatta butonların üzerine değiştirilebilir membran yada ozalit kaplı kağıt ile istenirse iller maden ile, istenirse madenler İller ile eşleştirilebilir. Küçük bir switch ile mod değiştirilebilir.
Neopixel ile hem kablolama hem de hata yapma riski azalır.
Sadece illerin neopixelin hangi ledine denk geldiğini ayrı bir array yada dictionary yapıda tutmak lazım. Tam bir kod geliştirme projesi.

Bence hazır arduinoya bulaşmışken 5110 ekranı ve 4 buton ile çok güzel ve kolayca menüden çözülür iş.

Bu kombinasyon 81 il ve 76 maden için içinden çıkılmaz ve hataya çok müsait bi kurulum gibi geldi bana. Kurulum zekice tasarlanmış ama sayı fazla olunca çok karışır.
Neopixel LED ile tek bir gpio pin ile 81 ile ait ledler takılabilir. Hem de üç renk ve 255pwm ile. Yani Total güç bile kontrol edilebilir. Anahtarlama tarafı ise satır tarama ile 18 yada 19 pin ile çözülebilir. Nano pin sayısı yetmez ama Arduino Mega ile kolay bir şekilde çözülür. İyi bir array yapısı tanımlaması yeterli olur.

Hatta butonların üzerine değiştirilebilir membran yada ozalit kaplı kağıt ile istenirse iller maden ile, istenirse madenler İller ile eşleştirilebilir. Küçük bir switch ile mod değiştirilebilir.
Neopixel ile hem kablolama hem de hata yapma riski azalır.
Sadece illerin neopixelin hangi ledine denk geldiğini ayrı bir array yada dictionary yapıda tutmak lazım. Tam bir kod geliştirme projesi.

Ben de katılıyorum. Neopixel ile hem üretmesi daha kolay ve madenler için ayrı renkler belirlemek mümkün. Hem de tüm eşleştirme bilgiler iyazılımda olacağından yeni eklemelere ve değişikliklere çok müsait. Excel'den üretilip web arayüzünden bir ESP32'ye upload edilecek bir JSON ile çok dinamik bir şey yapılabilir.

Hatta ileride butonlardan da kurtulunup şık bir arayüzle dokunmatik bir LCD ekran eklenebilir, istenirse mobil vb desteklenebilir.

Bu günümün tamamını ws2812 için kütüphane yazmakla geçirdim.
çalışması hiç zevkli değil ama görsel olarak güzel gözüktüğü için uğraşılıyor.

hazır kütüphaneleri ile çok rahat kullanılabiliyor ama attiny13 2 for döngüsü ile hafızanın %70ini doldurduğu için 40 takla atarak yazmak durumundasınız

Ekler

• WhatsApp Video 2023-03-05 at 20.05.35.mp4
    4.9 MB

Kodu hatırlamıyorum ama ya tek yada 3 döngü kurdum. 5 yada 6 dk anca sürmüştür. :saril:

Kodu hatırlamıyorum ama ya tek yada 3 döngü kurdum. 5 yada 6 dk anca sürmüştür. :saril:
benim attığım videodaki efekt 32 ledli.
o halini 0'dan yapmamız 3 kişi aralıksız 8 saat'den fazla sürdü.
asm-c karışık program amacımız sadece çalıştımak değildi aynı zamanda hafızada boşlukda bırakmamız lazımdı.

hazır kütüphaneleri attiny13 için derleyince hafızanın %150 gibi kısmını dolduruyordu.

biz 8 saat uğraşıp belki daha fazla yarıdan biraz fazlasını tutarak yaptık

@varlık66,

3-4 sene önce Enerji Bakanlığı bünyesinde büyük bir ERP projesi keşfi için MTA kampüsünü de gezip incelemelerde bulunmuştum. Kampüsünüz çok keyifli ve gerçekten çok kıymetli insanlar var.

Haritanın bir fotoğrafını paylaşırsanız güzel olur. İşlerim çok yoğun. Boş zaman yaratamıyorum. Süre konusunda bir sıkıntınız yoksa müsait bir zamanda güzel bir proje üretip hediye edebilirim. Malzeme, kit vs sorun değil. Bizim de tuzumuz bulunsun...

@varlık66,

3-4 sene önce Enerji Bakanlığı bünyesinde büyük bir ERP projesi keşfi için MTA kampüsünü de gezip incelemelerde bulunmuştum. Kampüsünüz çok keyifli ve gerçekten çok kıymetli insanlar var.

Haritanın bir fotoğrafını paylaşırsanız güzel olur. İşlerim çok yoğun. Boş zaman yaratamıyorum. Süre konusunda bir sıkıntınız yoksa müsait bir zamanda güzel bir proje üretip hediye edebilirim. Malzeme, kit vs sorun değil. Bizim de tuzumuz bulunsun...
Teşekkür ederim. haritayı yarın paylaşırım

Merhaba,
Prensip şablonu (şeması) böyle olabilir mi?
tşk Kudret bey,
Bir maden için olabilir.
ili tıklayınca Alüminyum yanıyor,
Adana ilinde bakır,çinko,demir,krom,kurşun,manganez de var,
bu sadece metalik madenler,
bunun haricinde adana ilinde endüstriyel hammadde ve enerji madenleri de var.

bu sistem sadece diyot kullanılarak da yapılabilir.
Ekran Alıntısı.PNG

Ekler

• Maden.rar
    11.7 KB · Görüntüleme: 47
Israr ediyorum.
Adreslenebilir led, 74 tane buton yerine bir joystik ve ekran ile biter olay.
Menüden madeni seçersin ve tıkladığında o maden hangi illerde ise ledlerini yakarsın.

20230306_005924.jpg

Son düzenleme:
Ben 81 il kolon, maden sayisi kadar da satir olan bir matris dusundum. Degerlerde 0 ve 1 tabii. Arduino, LCD ve Keypad ile kelime girerek, hatta Ingilizce kelimeleri de kabul ederek yapilabilir. Basina gecen kisi bakir ya da copper girdiginde o kolon o satirdaki 1 olan LEDler aydinlatilir. Boylece veritabani guncellenirse LED'lere kablo cekme derdi olmaz. Guzel olur bence.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back