Türkiye'de PCB üretimi yapan firmalar

taydin

Timur Aydın
Staff member
Türkiye'de PCB üretimi yapan ve bilinen firmalar var. Kendim hiçbirisi ile çalışmamış olmama rağmen burada listelediğim firmaların hepsinde makina parkı var. Yerli firmaya PCB yaptırmanın şu avantajları var:

1) Çok daha kısa sürede PCB elinize geçiyor. 1 günde PCB yapabilen firma var.

2) Sizin için önemli ise, yerli bir firmayı desteklemiş oluyorsunuz.

Ama yerli PCB firmalarının şöyle dezavantajları var:

1) Kalite, direkt olarak Çin'den sipariş edilen PCB'ler kadar iyi değil.

2) Fiyatlarda Çin'e göre çok büyük bir fark var. Yerli firmalar oldukça pahalı.

3) Duyduğuma göre, makina parkları olmasına rağmen 4 kat ve daha üzeri PCB'leri bunlar da Çin'deki firmalara yaptırıyorlar. O zaman da yerli bir firma ile çalışıyor olmanın bütün avantajları ortadan kalkıyor. Git direkt Çin'e yaptır o zaman :)

DİKKAT: Bu liste, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu firmalarla herhangi bir ticari ilişkim, bir ortaklığım veya bir sponsorluk anlaşmam bulunmamaktadır. Başka forumlardan veya çevremden duydum. Henüz hiçbirisine bir PCB yaptırmadım.

BU FİRMALARLA İŞ YAPIP HERHANGİ BİR OLUMSUZ DURUMLA KARŞILAŞIRSANIZ, BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ TAMAMEN SİZİN VE FİRMANIN ARASINDA OLAN BİR KONUDUR. BUNUNLA İLGİLİ EN UFAK BİR SORUMLULUĞU DAHİ KABUL ETMEDİĞİMİ AÇIKÇA BELİRTEYİM


 
Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu listede yer almak isteyen firmalar olursa, lütfen web adreslerini bu mesaja yanıt olarak belirtsinler veya özel mesaj atsınlar. Listeye dahil ederim.
 

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Benim PCB ci ne yazık ki dükkanı kapatmış.
Prototip dahil olmak üzere seri üretim bile yapıyordu.
Çin üretimleri kadar kaliteli değildi ama çift taraflı PCB ve maskeleme yapabiliyordu.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim PCB ci ne yazık ki dükkanı kapatmış.
Prototip dahil olmak üzere seri üretim bile yapıyordu.
Çin üretimleri kadar kaliteli değildi ama çift taraflı PCB ve maskeleme yapabiliyordu.
Daha başka firmalar da gördüm aslında google'da aratırken, ama bunların hepsi komisyoncu :) Çin'e gönderip yaptırıyorlar. Mesela Özdisan bunu yapıyor. Geçen sene haber çıkmıştı Özdisan bir İtalyan ortak ile 25 milyon dolar yatırım yapıp dünya standartlarında PCB üretecek diye. Herhalde o iş olmadı.

Bu arada Aselsan dünya kalitesinde (hatta daha da öte seviyede) askeri sistemler için PCB yapabiliyor. Yabancı bir derginin yaptığı değerlendirmede dünyada ikinciliğe layık görülmüş. Ama piyasaya yapmıyorlar, kendileri kullanıyorlar.
 

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Sizinle PCB konusundaki sohbetimizden sonra kendi tasarımlarımı hazırlamıştım.
Size vermiş olduğum söz üzerine hem seninkileri hem de benim PCB leri bastırayım demiştim.
Bir baktım vatandaş dükkanı boşaltıp gitmiş. Komşulara da birşey söylememiş.
Benim proje de olduğu gibi kaldı.
Eskiden tanıdığım bir firma daha var ama ufak işlerle uğraşmıyorlar.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ciddi firmaya benziyor. 6 kat PCB bile yapıyorlar :oops: Kendi makina parkı da var gibi. Ekleyeyim bunları.

Çine karşı rekabet için bence devletin yerli PCB ciyi sübvanse etmesi lazım. Doğrusu bu ama işte, böyle birşey yapılınca da bizimkilerin yapmadığı üçkağıt kalmıyor. Amcasına, dayısına, yengesine, dedesine, torununa, hatta köpeğine bile PCB satmış gösterip dünyanın parasını çalarlar devletten :D
 

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Abi, çin 10 adet 10X10cm veya daha küçük prototip üretim için yaklaşık 10$ talep ediyor.
Bu firmayla birkaç sene önce iletişim kurmuştum. Bana verilen yanıt aynen şöyle.
''2 metre kareden daha küçük siparişleri almıyoruz.''
Özgürece'nin amplisinin PCB lerini bu firmada yaptırtmıştım. O yıllarda cm kare esasına göre çalışıyorlardı.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
O zaman Çin'li PCB ciler yüzünden işleri bozulduysa hiç üzülmemek lazım, hakediyorlar.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
saniyorum 6+ kat PCBler Israil'de yaptirilabiliyor.
Hem Çin'e hem de İsrail'e yaptırınca gümrüğe takılma riski alıyoruz zaten. Hatta bizimkiler İsrail'den geldiğini görünce gıcıklığına özellikle gümrüğe takarlar :D O yüzden en mantıklısı ucuz ve gene de kaliteli olan Çin'i tercih etmek.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aslında anladığım kadarıyla çok yüksek adetlerde alım yapıldığında, yerli firmalar daha ucuza geliyormuş Çin'e göre. Tek sorun, az adette (prototip amaçlı) PCB gerektiği zaman.

Yerli firmalar az adetli üretimde mesela Çin'in iki misli fiyata bile yapsalar birçok insan tercih eder diye düşünüyorum. 10 adet PCB için 10 dolar yerine 20 dolar ben veririm çabuk elime geçsin diye. Demek ki ya bizimkiler tok satıcı, yüksek adetli üretimden zaten iyi para kazanıyorlar, veya az sayıda prototip üretim için talep fazla yok (hobi elektronikçi sayısı yeterince fazla değil, çok sipariş gelmiyor) olabilir.
 

uyesercan

Yönetici
Staff member
Listedekilerin 3 tanesi Ümraniye'demiş, vakit bulursam bunlarla bir gidip tanışıp sohbet ederim. Hepsi aynı sanayi sitesinin içinde. Bakalım prototip üretimi için neler söyleyecekler. Varsa sormak istediğiniz sorular buradan yazın gittiğimde onları da doğrudan sorayım.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim merak ettiğim, gerçekten 4 veya daha fazla katmanlı PCB'yi Çin'e mi gönderiyorlar, ve öyle ise neden? :) Bu tip PCB'ler için bir üst seviye, çok daha pahalı makina mı gerekiyor? Bizim sanayi teşviklerinin işte böyle konularda devreye girmesi gerekmiyor mu?

Bir de şu çok mantıksız geliyor bana: PCBWay veya JLPCB'ye prototip PCB yaptırıyorsun, 20 TL. Bizimkilerde fiyat bunun 20 misli ila 50 misli arasında değişiyor :) Bu neden böyle? Çin'de de böyle de aradaki farkı devlet mi sübvanse ediyor? Bu sürdürülebilir mi? Tamam, fiyatlarımız Çin seviyesinde hiçbir zaman olmayabilir, ama 5 katı olsun hadi. Birkaç hafta beklemek ve bizim ARGE düşmanı gümrük ile cebelleşmektense eminim birçok kişi 20 TL yerine 100 TL vermeye bile razı olur. Niye fiyatlar bu seviyeye inemiyor?
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
picproje.org'da birisi şu linki paylaştı:


Burada 5 x 5 inç (12.7 x 12.7 cm), çift taraflı 10 tane PCB hesaplattırdım ve herşeyin en ucuzunu seçtim. En ucuz firma JLCPCB ve kargo dahil 176 ₺.

Bizdeki firmalardan böyle bir kart için teklif almadım ama bizimkiler boyuta bakmaksızın kafadan bir "tooling" ücreti alıyormuş ve bu ücret de Avro veya Dolar üzerinden alınıyor :mad: Sorsan niye diye, "hammaddeler ve sarf malzemeleri dışarıdan geliyor" diyecekler. Belki de haklılar. Hadi makinaların yerlilerini yapabiliyor durumda değiliz, gereken kimyasalları ve bakır kaplı PCB levhaları üretiliyor olması lazım. Gerçi yerli olarak üretilse de gene bizim PCB'ciler alırlar "tooling" ücretini Avro ve Dolar olarak. En azından şu "tooling" lafını kullanmayn da "makina kurulum ücreti" falan deyin ya. Daha Amerikan mandasına girmedik, her fırsatta batı özentiliğinizi böyle açığa vurmayın.
 

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Buyrunuz size fiyat bilgisi.
Dün PCB çizimlerimi gönderip fiyat bilgisi istemiştim.
KOŞA KOŞA geldiler :D
FIYAT.png

PCB boyutları en küçük ebat 40X60mm ve en büyük ebat 260mmX410mm dir.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tek layer için bile dünyanın parasını istiyorlar!

Bu durumda üç seçenek var:

1) Yerli firmaya yaptırıp oturaklı bir kazık yiyeceksin.

2) Çin'e yaptırıp birkaç hafta bekleyeceksin, bu arada da PCB'lerin gümrüğe takılmaması için dua edeceksin. Takılırsa, yerli firmanın atacağı kazığın daha fazlasını bizim gümrük sana atacak.

3) Kendin yapacaksın. Ben pozitif 20 metodu üzerinde çalışmaya başlayayım :)
 

serkan_48

Moderatör
Staff member
Geçen diğer konuların birinde yine konuşulmuştu pozitif 20 yerine kuru film uygulayabilirsin abi. Pozitif 20 işçiliğini biraz kısaltıyor.
 

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
PCB prototype için en ideal seçenek PNP bence.
Bir A4 PNP kağıdı 5$ Çoklu alımlarda fiyat daha uygun olabiliyor.
PNP ile son derece hassas baskılar yapılabiliyor. Ben 0.3mm inceliğe kadar sağlıklı yapmıştım.
Ütüleme biraz el becerisi ve tecrübe gerektiriyor olsa da zamanla (Birkaç deneme) en iyi neticeye ulaşılıyor.
5X5cm lik bir plaketin firma baskı maliyeti ortalama 100TL gibi olduğuna göre bir PNP kağıdına 250TL bence fazla sayılmaz.
Taydın abinin PSU plaketlerinden 10 adedi sanırım bir PNP kağıda sığacaktır.
Her ne kadar kuşe kağıtlar da kullanılabilir olsa da hassas işler için PNP kullanılabilir.
Önceki PCB cim 40-50TL kalıp parası alıyordu ama birim plaket maliyeti çok ta fazla olmuyordu.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tek taraflı için evet, PNP uygun. Ama çift taraflı olunca PNP'de ısıya bağlı deformasyon oluyor ve iki tarafın deliklerini tam olarak denk getiremiyorsun.
 
Top