Türkiye'deki firmaların internetteki varlığı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Her zaman yaşadığım çok büyük sıkıntı Türkiye'de. Bir malzeme lazım, google ile aratıyorum, ama verdiğim özellikte ürün ya çok az bulunabiliyor, yada hiç bulunamıyor. Hani aradığım şey de seyir füzesi yapmak için gereken birşey değil :D Mesela şimdi bana 0.5 mm2 çok damarlı kablo lazım. Bu şekilde aratıyorum. Neredeyse hiçbir yerde yok. Ama ben biliyorum, Türkiye'de onlarca firma var bu kabloyu yapan. Öznür kablo var mesela, alasını yapıyor. n11 de aratıyorum sonuç yok. trendyol'da aratıyorum sonuç yok. Hatta kablocu.com.tr de aratıyorum, sonuç yok (artık ne biçim kablocu ise). Bazı sitelerde 0.5 mm2 diyeceğin 50 lik kablo diyor :kizgin1: Kimisi 22 AWG diyor, ama neticede şöyle kırmızı, siyah, onun dışında da değişik renklerde kablo bulamadım ...

Çıktım gebze'de elektrikçilerde aramaya başladım. Bir elektrikçide sadece portakal rengi var. Diğerinde siyah var kırmızı yok. Diğerinde hiç yok siparişle getirtirim diyor. Beşinci elektrikçide tam olarak istediğim kabloyu buldum geldim. Yani tabana kuvvet ürünü bulmam gerekti, internetin nimetlerinden zerre kadar yararlanamadım. Ürün ya olması gerektiği gibi doğru teknik verilerle listelenmiyor, yada hiç listelenmiyor ...

Muhtemelen mal sahibi ile calisanin farkliligi bu, hepimiz tembeliz, caliskanlarada gerekli ozeni gostermiyoruz onlarda niye calisacagim diyorlar. Herkes hakli :gulus2:

Yoksa internette mal satmak icin yarisiyorsun, elindeki mal i internete niye koymazsin ki?

Her zaman yaşadığım çok büyük sıkıntı Türkiye'de. Bir malzeme lazım, google ile aratıyorum, ama verdiğim özellikte ürün ya çok az bulunabiliyor, yada hiç bulunamıyor. Hani aradığım şey de seyir füzesi yapmak için gereken birşey değil :D Mesela şimdi bana 0.5 mm2 çok damarlı kablo lazım. Bu şekilde aratıyorum. Neredeyse hiçbir yerde yok. Ama ben biliyorum, Türkiye'de onlarca firma var bu kabloyu yapan. Öznür kablo var mesela, alasını yapıyor. n11 de aratıyorum sonuç yok. trendyol'da aratıyorum sonuç yok. Hatta kablocu.com.tr de aratıyorum, sonuç yok (artık ne biçim kablocu ise). Bazı sitelerde 0.5 mm2 diyeceğin 50 lik kablo diyor :kizgin1: Kimisi 22 AWG diyor, ama neticede şöyle kırmızı, siyah, onun dışında da değişik renklerde kablo bulamadım ...

Çıktım gebze'de elektrikçilerde aramaya başladım. Bir elektrikçide sadece portakal rengi var. Diğerinde siyah var kırmızı yok. Diğerinde hiç yok siparişle getirtirim diyor. Beşinci elektrikçide tam olarak istediğim kabloyu buldum geldim. Yani tabana kuvvet ürünü bulmam gerekti, internetin nimetlerinden zerre kadar yararlanamadım. Ürün ya olması gerektiği gibi doğru teknik verilerle listelenmiyor, yada hiç listelenmiyor ...
0.5 mm2 nyaf kablo ne renklerde ne kadar lazım abi sana ?

ABD'de her türlü hırdavat ve makina parçasını bulabileceğin ve ürünlerle ilgili de en ince ayrıntısına kadar ve doğru bilgiler olan McMaster Carr var. Ama bizde çoğu esnaf bir malı internet sitesine koyunca, aynı malı aratıyor, başka bir satıcının koyduğu bilgileri copy paste yaparak kullanıyor. Hatta o yüzden birçok site farenin sağ tık menüsünü engelliyor ... Resime de kendi firma ismini "watermark" olarak yerleştiriyor. İlk o ürünü sitesine koyan satıcı bir yanlış yaptıysa, o ürünü listeleyen diğer TÜM sitelerde de aynı yanlışlık var. Yav madem o ürünün tedariğini yapıyorsun ve satıyorsun, üreticisinden al doğru bilgiyi ve koy sitene.

0.5 mm2 nyaf kablo ne renklerde ne kadar lazım abi sana ?

Aldım 4 tane top, ihtiyacım kalmadı artık. Aslında fırsat olsa İstanbul Karaköy'de perşembe pazarına gitmek lazım, orada bütün kabloların sülalesi var :)

Beyin goctu, elimizdekileri de egitemedik, ne yapacagimizi bilemiyorum. Bu oyle bir rezillik ki, yolda arabayla giderken de etkiliyor, birine yardim icin bir sey yaparken de etkiliyor. Ortalikta fazla gezmemek gerekiyor herhalde. Hic bir sey e de ihtiyac duymayacan, onlar gibi yasayacan. Onlar gibi dusunecen. Cok buyuk eziyet bu. :kizgin3:

İnternetten kablo satın almada bende aynı sorunu yaşıyorum, çeşit az ve piyasadan almak uygun fiyata satan bir yer bulursanız daha mantıklı. Prysmian tercihim.

doğru esnafı ya da esnafları buluncuya kadar ''yok beyim'' oğulları adamı çok yıpratır.

ömür törpüleri ne malzemeden anlarlar, ne stok tutarlar, ne de stok takip ederler.

iletişim desen hak getire...

Esnaf alışverişini hiç sevmiyorum. Hayırlı işler diyorsun ses yok. Niye geldin der gibi bakıyor. Alacaksan al kardeşim der gibi başında diktiriyor.

Kimileri de alacağın ürüne karışıyor, sen ondan almayacaksın diye.

Herkeste sözleşmiş gibi aynı malzeme oluyor zaten. Farklı bi şey sorunca da bulamazsın, ben bayisiyim ama öyle bir ürün yok, özel üretimdir o vs vs bahaneler. İnanmayıp kataloğa bakıyor evet varmış diyor.

Daha geçen gün bu işi yapan bilinen bir siteden TPU filament aldım. Açtım bütün hafta sonu baskı alıcam pazartesiye yetişsin diye. Filament yapışmış birbirine, birazını açtım taktım makineye ikinci katmanda filamenti çekemedi hata verdi. Yazdım firmaya pazartesi döndüler o markada o sorun var yenisini yollasak yine aynı olur iade edin diye. Arkadaşım madem biliyorsun niye satıyorsun bunu satma diğer markadan alayım yine senden. Elinde açık ürün oldu firmaya iade edecek tekrar kargo ödeyecek vs.

Forum istatistikleri

Konular
6,547
Üyeler
2,686
Son üye
Berat_41

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back