Tunçmatik 3KVA UPS tamir

Switch-Mode Power Supplies, Second Edition: SPICE Simulations and Practical Designs
Bu kitap teorik bilgiler ile dolu. Baslangic icin gayet uygun.

Switching Power Supply Design and Optimization, Second Edition
Kesinlikle bu kitabi tavsiye ederim. Daha cok pratik uygulamalar var. Sirkette 1 adet "Design&Optimization" mevcut. Fiyatlari 113Dolar seviyesinde.

388 eklentisine bak

Özellikli ilk kitap, SMPS'lerde kullanılan manyetik çekirdekler ile ilgili baya detaya girdiği belirliliyor. Benim de şu anda merak ettiğim şeylerden birisi, hiçbir model numarası olmayan bir SMPS trafoyu nasıl karakterize edebiliriz.

Bu sorunuzun cevabini vermek aslinda cok kolay olmamakla birlikte sunlari söyleyebilirim. Genellikle bir DC-DC kiyici yada DC-AC eviricinin tasarimi sistem cikisinda elde edilecek akim dalgalanma miktarina gore belirleniyor. Mesela 5% akim dalgalanmasi hedefleniyor ise, L bobin degeri belirleniyor. Bu bobin degerine gore bir C degeri hesaplanmali ki istenilen anahtarlama frekansinda rezonans elde edilebilsin. Dolayisi ile 2.parametre anahtarlama frekansi. Bu da EMI degerleri bakimindan sinifta kalmayacak sekilde secilmeye calisiliyor. Tipik olarak 150kHz altinda (146kHz).

gerisi corap sökügü gibi geliyor ve sistem büyüdükce hesapta olmayan diger problemler bas göstermeye basliyor (Termal, izolasyon, koruma ve piyasanin istekleri..)

Selamunaleyküm. Bu yazınız üzere siteye üye oldum. ve devamını getiricem inşalla. Öncelikle taydin bey ellerinize sağlık,( ben olsam atmıştım onu camdan aşağı. ) Ben de sizlerin elinize su dökemez olsam da lehim yaparak uğraşıyorum. Bende de aynısından IGBT sorunlu bir 48/220volt invertörüm var. Kıyamıyoru atmaya. Bundan ötürü mosları ikinci kez uçurmak istemiyorum. Bakmadığım yer kalmadı. ( var ki çalışmıyor.) Bu işi öğrenmek için bu kitapları ben de temin edicem inşallah. Naschibo bey de üretimde baya bilgi ve tecrübe sahibi... Bana yardım edrmisiniz?

Selamunaleyküm. Bu yazınız üzere siteye üye oldum. ve devamını getiricem inşalla. Öncelikle taydin bey ellerinize sağlık,( ben olsam atmıştım onu camdan aşağı. ) Ben de sizlerin elinize su dökemez olsam da lehim yaparak uğraşıyorum. Bende de aynısından IGBT sorunlu bir 48/220volt invertörüm var. Kıyamıyoru atmaya. Bundan ötürü mosları ikinci kez uçurmak istemiyorum. Bakmadığım yer kalmadı. ( var ki çalışmıyor.) Bu işi öğrenmek için bu kitapları ben de temin edicem inşallah. Naschibo bey de üretimde baya bilgi ve tecrübe sahibi... Bana yardım edrmisiniz?

Foruma hoşgeldin!

Cihazla ilgili ayrıntılı resimler ekleyerek başlayabilirsin. Bir de UPS marka modeli, gücünü, ve biliyorsan UPS türünü (online mı yoksa line interaktif mi) belirtirsen faydalı olur. Line interaktif ise tamiri daha kolaydır devre daha basittir. Hem ben hem de başkaları tamir ile ilgili yardımcı olur. Eğer aletin şemasını da bulduysan çok büyük ihtimal hallolur.

Yalnız senin UPS'in tamiri için ayrı bir konu aç, bu konuya ekleme. Böylece başkalarının google'da bulması daha kolay olur.

Aşağıdaki başlığı açarsan sağ üstte portakal rengi "konu aç" butonu var.

Açtım abi. Akşama eve gidince diğer fotoları da atarım.

Last edited by a moderator:
Zeka konusu tarşılır. Pratiklik ise kronik arızalar sonucu oluşuyor. Sonrasında ezbere iş yapıyorlar.

Keşke bende onların pratik zekasından olsa. Ama internetten bir abi demişti ki, ASLA UNUTMA, AZMİN ELİNDEN HİÇ BİR ŞEY KURTULAMAZ.. O günden sonra bu haldeyim işte.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back