Tuşlu Rotary Encoder Modül Yapımı

@hafy burda çok saygıdeğer kartımızın pin-outu var

Ekler

• PİCO-PİNOUT.pdf
    222.7 KB · Görüntüleme: 87
@hafy burda çok saygıdeğer kartımızın pin-outu var
Sonuç itibariyle bu kart HIGH-LOW değerlerini 3.3v üzerinden değerlendirecek, o halde 5v vermeye zaten gerek olmaması lazım.
Ancak 10Kohm dirençle 5v verilse de 0.5mA den daha fazla akım akmayacaktır pine, o nedenle zarar görmez sanırım...

Sonuç itibariyle bu kart HIGH-LOW değerlerini 3.3v üzerinden değerlendirecek, o halde 5v vermeye zaten gerek olmaması lazım.
Ancak 10Kohm dirençle 5v verilse de 0.5mA den daha fazla akım akmayacaktır pine, o nedenle zarar görmez sanırım...
Zaten gerek yok abi üstündeki regülatör normal mcu kartlarındaki regülatörler gibi değil hem step-up hem step down çalışıyor 1.8-5.5 arasındaki her gerilimi 3.3'e sabitliyor

@hafy Sizin kodları direk pico ile denedim. Encoderi 3.3v'a bağladım.
Sonuç aşağıdaki resimde.
11'e kadar sağa çevirdim, 11 den sonra sola çevirdim. Normalden geç algılıyor palsleri. Kabul edilebilir bir değer ama yine kaçma var.
Ayrıca butonu hiç okumuyor.

encoder.png

Modül ve Pico'nun bağlantı biçimine dair bir görüntü paylaşabilir misiniz?
Ben de encoder'ı çevirirken parmaklarım jumper kabloları yerinden oynatınca benzer durumlar az da olsa meydana geliyor.
Nitekim 11'den geriye doğru hiç tutarsızlık meydana gelmemiş. Bu arada bendeki modülün problemi sanırım encoder'ı çevirirken kendiliğinden button tetiklemesi oluyor; sizde o da meydana gelmemiş göründüğü kadarıyla.
Sizden ricam encoder'ı 60, 70 hatta 100 değerini elde edene kadar çevirmeniz ve bir de button fonksiyonunu denemeniz.

Ayrıca butonu hiç okumuyor.
Bu arada özür dilerim heyecanla bu ifadenizi atlamışım...
Acaba Pico'da buttonu bağladığınız pinle ilgili bir ayara mı ihtiyaç var. Mesela ben de buttona dair pin yapılandırması RE_Bt = 3 şeklinde tanımlama vardı. Siz Pico'ya göre değiştirdiniz mi bunu?

Daha önce defalarca enkoder kullandım hiç bu sorunları yaşamadım o yüzden konuya tavsiye veremiyorum.

Bu arada özür dilerim heyecanla bu ifadenizi atlamışım...
Acaba Pico'da buttonu bağladığınız pinle ilgili bir ayara mı ihtiyaç var. Mesela ben de buttona dair pin yapılandırması RE_Bt = 3 şeklinde tanımlama vardı. Siz Pico'ya göre değiştirdiniz mi bunu?
Bağlantılardan bir şey çıkarabileceğinizi sanmıyorum. Çok karışık. Ancak elinizin altında olursa anlayabilirsiniz.

Buton atamasını doğru pine yaptım ama yinede çalışmadı.

20220411_225706.jpg

20220411_225716.jpg

Daha önce defalarca enkoder kullandım hiç bu sorunları yaşamadım o yüzden konuya tavsiye veremiyorum.
Ben encoder kullanmaya karar verdiğimde tam olarak bunların başıma geleceğini biliyordum. Yinede biraz uğraşır çözeriz dedim ama işin içinde pico olunca bir şeyler yanlış gidiyor.
Eğer arduino kullanmış olsaydık elimde hazır kütüphaneler vardı ama picoda çalışmıyor o kütüphaneler.

Piconun internal pull up/down dirençleri 50k civarındaymış. bu durumda 100nF kondansatörler için zaman sabiti yüksek kalıp tepkide tutarsızlık yapıyor olabilir mi?

Piconun internal pull up/down dirençleri 50k civarındaymış. bu durumda 100nF kondansatörler için zaman sabiti yüksek kalıp tepkide tutarsızlık yapıyor olabilir mi?
Bilmiyorum. Sabahtan beri sökesim var ama habire kodu kurcalıyorum. Sökeyim bari, bakalım bir değişiklik olacak mı.

Niyetim bağlantıları kontrol için değildi, jumper kablolar temassızlık yaptığında da bazı tetiklenmelere sebep oluyor, bağlantıların buna müsait olup olmadığını anlamaya çalışmaktı bu görüntüleri isterken. Zaten siz modülü bu karmaşadan uzakta tutmuşsunuz, bu konuda problem olmayacaktır.

Palsleri geç algıladığını vurgulamıştınız önceki mesajda. Encoding fonksiyonu içindeki Gecikme() fonksiyonunun parametresi olan 15'i azaltarak daha hızlandırabilir ya da artırarak daha da yavaşlatabilirsiniz. Aynı durum Bt_Pushed fonksiyonu için de geçerli. Belki farklı değerler daha uygun sonuçlar almayı sağlayabilir. En azından bu fonksiyonların etkili olup-olmadığını ölçebilirsiniz. Böylece elde edeceğiniz sonuçlar sorunların çözümünde katkı sağlayabilir...

Bu arada ben müsaade isteyeyim, yarın erken saatte mesai var, şimdilik iyi çalışmalar...

Niyetim bağlantıları kontrol için değildi, jumper kablolar temassızlık yaptığında da bazı tetiklenmelere sebep oluyor, bağlantıların buna müsait olup olmadığını anlamaya çalışmaktı bu görüntüleri isterken. Zaten siz modülü bu karmaşadan uzakta tutmuşsunuz, bu konuda problem olmayacaktır.

Palsleri geç algıladığını vurgulamıştınız önceki mesajda. Encoding fonksiyonu içindeki Gecikme() fonksiyonunun parametresi olan 15'i azaltarak daha hızlandırabilir ya da artırarak daha da yavaşlatabilirsiniz. Aynı durum Bt_Pushed fonksiyonu için de geçerli. Belki farklı değerler daha uygun sonuçlar almayı sağlayabilir. En azından bu fonksiyonların etkili olup-olmadığını ölçebilirsiniz. Böylece elde edeceğiniz sonuçlar sorunların çözümünde katkı sağlayabilir...

Bu arada ben müsaade isteyeyim, yarın erken saatte mesai var, şimdilik iyi çalışmalar...
Butonu çalıştırdım ama her basmada almıyor. Süreler ile alakalı sıkıntılar var. Biraz oynayayım zamanlama ile.

Destek için teşekkür ederim. Hayırlı Geceler.

Ben encoder kullanmaya karar verdiğimde tam olarak bunların başıma geleceğini biliyordum. Yinede biraz uğraşır çözeriz dedim ama işin içinde pico olunca bir şeyler yanlış gidiyor.
Eğer arduino kullanmış olsaydık elimde hazır kütüphaneler vardı ama picoda çalışmıyor o kütüphaneler.
kütüphane kullanmayı sevmem ama at abi bakalım pico için modifiye edebilecek miyim

Ekler

• Nokia5110MenuRotary.ino
    9.3 KB · Görüntüleme: 80

Forum istatistikleri

Konular
6,165
Üyeler
2,561
Son üye
burakkaleli

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back