TV Beslemesi Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Tv mi monitör mü emin değilim.
55 inch vardır her halde. Arkasındada pek bir şey yazmıyor.

Bu kart sigorta attırıyordu. Üzerindeki 3A 250v T6 seramik sigorta patlamıştı. Söküp normal cam sigorta taktım ve üzerindeki şişen 5 tane kondansatörü değiştirdim. Yine patladı sigorta.

Sonra köprü diyotu sökmeden devere üzerinde ölçünce artı ve eksi bacaklar kısa devre görünüyordu. Limdi söküp ölçtüm sağlam görünüyor. Bu iki yolu devre üzerimde kısa devre eden başka bir şey var demekki. Aldık yine başımıza belayı @posta
20230103_150328_001.jpg
20230103_150242.jpg
20230103_150217.jpg

Bakıyorum ama bu sefer çok kurcalamayacağım. Monitör gibi sade bir tasarımı yok bunun. Biraz daha spesifik bir kart.

Halledilir. Sorun olmaz
Pwm çip veya mosfet arizalidir.
Abi onlara bakacağımda aklıma bir şey takıldı.
Resimdeki dirençler sanırım 0.10R
Bunların ikisini köprü diyotun artı ve eksi bacaklarına paralel bağlamışlar. Böyle oluncada 0.05R ile köprü diyot kısadevre görünüyor. Bu normal mi sizce? Mantığı nedir?

20230103_154521.jpg

Bu kart TCL 40 inch LCD TV ye ait inverter güç kartıdır.
Şema da burada

Ekler

• TCL+40-PWL46C-PWH1XG+SMPS.pdf
    89.9 KB · Görüntüleme: 112
Onlar MOSFET source'una bağlı şönttür herhalde.

Kesin arızalı olarak xa1106s fast recover diode ve Tk13A60D N kanal mosfet buldum. Bunlar değiştireceğim.

2 paralel köprü diyot var. Wattlı dirençler Diyotları ayırmak için kullanılmış olabilir.
İkinci köprü diyotu bulamadım. Yok galiba.
Onlar MOSFET source'una bağlı şönttür herhalde.
Evet bunu teyit ettim doğru.
TK13A60D mosfet drain source arası da kısa devre olduğu için köprü diyot bacaklarını kısa devre gösteriyor sanırım. İnşallah pwm de gitmemiştir.

Şemadan takip eder misiniz?
köprü diyot 2 tane görünüyor.

Bunun yerine
Screenshot_20230103-174013.jpg

Bunu aldım
Screenshot_20230103-173926.jpg

Bu mosfet yerine de
Screenshot_20230103-174517.jpg

Bunu aldım. Uyar mı acaba? Elektronikçi de en yakın bunları buldum.
Screenshot_20230103-174625.jpg

Şemadan takip eder misiniz?
köprü diyot 2 tane görünüyor.

Opsiyon amaçlı iki ayak izi konmuş olabilir. İki farklı marka/model köprü diyottan birisi seçilip bağlanacak mantığı ile.

Kesin arızalı olarak xa1106s fast recover diode ve Tk13A60D N kanal mosfet buldum. Bunlar değiştireceğim.

İkinci köprü diyotu bulamadım. Yok galiba.

Evet bunu teyit ettim doğru.
TK13A60D mosfet drain source arası da kısa devre olduğu için köprü diyot bacaklarını kısa devre gösteriyor sanırım. İnşallah pwm de gitmemiştir.
Malzemeleri devreden çıkartıp, bir de dışarı da ölçün.

Malzemeleri devreden çıkartıp, bir de dışarı da ölçün.
Köprü diyotun arkasında iki tane soğutucu blok var. Bu bloklar üzerinde de üçer tane eleman var. Birindeki diyot, diğerindeki mosfet gitmiş. Hepsini söküp ölçtüm ve iki tane elemanın bacaklarını tamamen kısadevre olarak tesbit ettim. Sonuç itibarı ile iki blokdan eleman transferi ile bir bloğu sağlama çıkarıp yerine taktım. Yarın da yeni aldığım elemanları son kalan bloğa takıcam. İnşallah pwm e kadar gitmemiştir sorun. Sigorta attığı için ümitliyim. Bu sefer çok zorlamayacağını hissediyorum. :)

VCC-PWM ve VCC-PFC nerede üretiliyor bulamadım. Sanki onlar üretilmiyor gibi. Tetik gelmeyince kart çalışmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,019
Üyeler
2,531
Son üye
xperia

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back