TV Beslemesi Arızası

Ekler

• TCL+40-PWL46C-PWH1XG+SMPS yeni.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 85
Adsız.png

iş yerinde sesden fark etmemiştim, evde kartı masanın üzerine koydum. Hiç voltaj filan vermedim ama karttan 1-2dk aralıklar ile "cızzt" diye ses geliyor. Ana kuplaj kondansatörü ölçtüm içinde 2v filan kalmış. Ses gelmeye devam ediyor.

iş yerinde sesden fark etmemiştim, evde kartı masanın üzerine koydum. Hiç voltaj filan vermedim ama karttan 1-2dk aralıklar ile "cızzt" diye ses geliyor. Ana kuplaj kondansatörü ölçtüm içinde 2v filan kalmış. Ses gelmeye devam ediyor.
Blok kondansatörleri boşaltmadan kullanmayın (ölçüm yapmayın) Üzerinde kalan voltaj çarpar.
220 V Ampul düzeneği kurun.

Blok kondansatörleri boşaltmadan kullanmayın (ölçüm yapmayın) Üzerinde kalan voltaj çarpar.
220 V Ampul düzeneği kurun.
Bu ampul düzeneğini çok duyuyorum ama hiç merak edip araştırmadım. Nasıl kurulur, ne işe yarar bilmiyorum. Nedense bana itici geliyor. O yüzden hiç el atmıyorum ampul işine :)

Bu ampul düzeneğini çok duyuyorum ama hiç merak edip araştırmadım. Nasıl kurulur, ne işe yarar bilmiyorum. Nedense bana itici geliyor. O yüzden hiç el atmıyorum ampul işine :)
kısa devre varsa ve seri FLAMANLI ampül bağlıysa patlamaz kısa devre olan yerde geçebilkecek tüm akım değil lamba akımı geçer patlamanın önünne geçersin LMABASIZ SMPS ÜSTÜNDE ÇALIŞMAK BUZ ÜSTÜNDE FRENE SONUNA KADAR BASMAYA EŞDEĞER.

Kablo uçlarına 2 uzun izoleli vida (veya fazla varsa prob) takın.
Blok kondansatörün + ve - uçlarına değdirin. Lamba hafif parlamayla Kondansatör üzerindeki yüksek gerilim alınır.

Devre bu kadar basit.

220volt-lambali-koruma-sistemi-smps.png

Resim temsilidir. Düzeneği, anahtarsız düşünün.
Ampul akkor flamanlı olacak.

Kablo uçlarına 2 uzun izoleli vida (veya fazla varsa prob) takın.
Blok kondansatörün + ve - uçlarına değdirin. Lamba hafif parlamayla Kondansatör üzerindeki yüksek gerilim alınır.

Devre bu kadar basit.
Ben pense ile 5W/2.2R taş direnci tutup kondansatörün bacaklarına deydiriyorum 5-10 saniye.
Daha önce enerjisi 2-3 saniye önce kesilmiş bir smps devrenin blok kondansatörüne kartı çevirirken baş parmağım ile dokundum nefesim kesildi o günden beri 3-4 kez 10 saniye boyunca taş direnci deydirmeden asla elimi sürmem karta.

Ben pense ile 5W/2.2R taş direnci tutup kondansatörün bacaklarına deydiriyorum 5-10 saniye.
Daha önce enerjisi 2-3 saniye önce kesilmiş bir smps devrenin blok kondansatörüne kartı çevirirken baş parmağım ile dokundum nefesim kesildi o günden beri 3-4 kez 10 saniye boyunca taş direnci deydirmeden asla elimi sürmem karta.
Bu yöntemde bir çözüm.
Alışamadım.
Yukarıdaki düzenek atölye de kurulu. Pratik ...

Son düzenleme:
Bu yöntemde bir çözüm.
Alışamadım.
Yukarıdaki düzenek atölye de kurulu. Pratik ...

Tüm sigorta attıracak işlemler de kullanıyorum.
Acil bir sigorta lazımsa ve sigortamızda yoksa çalışırken lamba bir alternatif oluyor.
Karşı komşumuz geçen yıl evindeki tüm ampülleri led tasarrufluya çevirmiş ve kağısının önüne 8-9 tane falamanlı ampül bırakmıştı hepsini aldım çok işime yarıyor özellikle SMPS modifiyesi denerken.

Acil bir sigorta lazımsa ve sigortamızda yoksa çalışırken lamba bir alternatif oluyor.
Karşı komşumuz geçen yıl evindeki tüm ampülleri led tasarrufluya çevirmiş ve kağısının önüne 8-9 tane falamanlı ampül bırakmıştı hepsini aldım çok işime yarıyor özellikle SMPS modifiyesi denerken.
Birinin işine yaramayan, başkasına lazım oluyor.

Q14 orada bir anahtar görevi yapıyor. Anahtarı açan da IC5 optokuplör. Bu optonun LED ini yakan da Q13. Q13 ü de ON/OFF yazan sinyal tetikliyor. Oradan başlaman lazım. ON/OFF var mı? Varsa Q13 ON oluyor mu?
ON/OFF da voltaj yok. Ondan geriye gidince LM339'u buldum. Bu entegrede 3 ile 12 bacak ölçümünde 5v beslemesi var ama 1-2-13-14 nolu bacaklardan hiç bir çıkış yok.

lm339.png

Birinin işine yaramayan, başkasına lazım oluyor.
Genel olarak flamanlı lambalar elim ayağım.

AC dimmer denerken 2 tane flamanlıyı paralel bağlarım.
Düşük voltajlarda yük lazımsa flamanlı araba farı bağlarım.
Bir adaptör çıkışı deneyeceksem 1 karış reziztansım var onu bağlarım.

Q14 orada bir anahtar görevi yapıyor. Anahtarı açan da IC5 optokuplör. Bu optonun LED ini yakan da Q13. Q13 ü de ON/OFF yazan sinyal tetikliyor. Oradan başlaman lazım. ON/OFF var mı? Varsa Q13 ON oluyor mu?
Konu dağıldı.
7815 ve tr olduğu bölgeye odaklanın.
Timur abinin önerisinden yola çıktım abi. Q14'ün base'inde 15v var. Bu tr PNP olduğundan tetiklenmesi için - voltaj lazım. Onun içinde IC5'in base'i gndye çekmesi lazım. Böyle böyle geriye gidince ON/OFF sinyali yok. Şuan oradan daha geriye gitmeye çalışıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back