Mig-mag kaynak makinesi modifikasyonu.

Entegrelerin parça nolarından da baktım. Dediğim gibiler. Makine dijital kontrollü. Igbt'leri kontrol eden sinyal mcu'dan geliyor, primer akımı da akım trafosundan analog devrelerle filtrelenerek mcu'ya geliyor, voltaj geri beslemesi de aynı şekilde mcu'ya geliyor.

step motorda da kaynakta çizgi çizgi iz olabilir belki, tık tık gidiyor ya.
Stepperi da redüksiyonla kullanacağım. Adım kesikli hareketin etkisinin kaynakta görünmesi mümkün değil. Devir geri beslemesiyle dc motoru mcu ile kpntrol etmek mümkün ama stepper ile hız kontrolü çok daha kolay ve isabetli.

Kontrol kartını olduğu gibi kullanıp ekranı, tuşları ve enkoderi değiştirmeyi düşünüyorum. Bluepill ile yapılır gibi geliyor. Ama karttaki arm mcu 5v çalışıyor. Bu sıkıntı olabilir. Yarım kalmış 1-2 işim var sonra 1 haftamı buna ayıracağım. Ya nasip.

Bana SPWM bipolar Çalışan bir sistem gibi göründü.
Scopta görülen frekansın 2 katı olarak çalışır.
İki PWM eşit olduğunda hiç çıkış vermez.
PWM ler arası farklarda çıkış verir.

Epey bi çalışmalarım olmuştu yöntem ile.
1721825274299.png

tel itki motorunun, redüktörlü step motor kullanılmasının nedeni, böyle yapılmak istendiği içinmi, yoksa benzer makinelerdeki örnekleride böyle olduğu içinmi?
bu tür bir işi step motorlu yapan makina olmuşmu?
benim gördüklerim redüktörlü dc fırçalı motor takmış, motordan devir geri beslemesi alınmasıda gerekmemiş. motorun hangi besleme voltajında ne devir çıkışı verdiği baştan biliniyor. buna göre işlem yapılıyor olmalı. belkide tel itki hızı manuel ayarlanıyorda olabilir. motor voltajına göre tel hızı gibi.
ön cam silecek motoru büyükse, otomobil arka cam cilecek motoru veya kapı-cam kaldırma motoruda kullanılabilir. minibüs otomatik kapı motorıuuda var. bunlar çok daha küçükler, ama asıl önemlisi yüksek redüktör gücüne sahipler. Ve çok düşük devirlere inebiliyorlar. nominal çalışma voltajında 30-90 devir/dakika dönen modelleri bulunabiliyor.
hurdalıkdan pit/bat pazarından eskicilerden de bulunabildiği gibi, sıfır fişli-faturalıda oto elektrik malzemesi satıcılarında olup, Türk malı bir kaç firma avrupa ve uzak doğu malı ürünleride bulunur. sonucda sektörü otomobil grubu.

Telin itilmesi icin cok yuksek itme kuvvetine ihtiyac olmasi lazim. Kaynak makinasindan itilen tel torcun ucuna kadar cok surtunmeli bir kat yol ediyor olmali. Dolayisi ile reduktor sart. Isin icine reduksiyon girince de step motorun devir tuzagina dusulur cozum pahalilasir. DC reduktorlu motor en ekonomik cozum gibi duruyor.

Bana SPWM bipolar Çalışan bir sistem gibi göründü.
Scopta görülen frekansın 2 katı olarak çalışır.
İki PWM eşit olduğunda hiç çıkış vermez.
PWM ler arası farklarda çıkış verir.

Epey bi çalışmalarım olmuştu yöntem ile.
35117 eklentisine bak
Şu anda uğraşıyorum devre şemasını çıkarmaya.
tel itki motorunun, redüktörlü step motor kullanılmasının nedeni, böyle yapılmak istendiği içinmi, yoksa benzer makinelerdeki örnekleride böyle olduğu içinmi?
bu tür bir işi step motorlu yapan makina olmuşmu?
benim gördüklerim redüktörlü dc fırçalı motor takmış, motordan devir geri beslemesi alınmasıda gerekmemiş. motorun hangi besleme voltajında ne devir çıkışı verdiği baştan biliniyor. buna göre işlem yapılıyor olmalı. belkide tel itki hızı manuel ayarlanıyorda olabilir. motor voltajına göre tel hızı gibi.
ön cam silecek motoru büyükse, otomobil arka cam cilecek motoru veya kapı-cam kaldırma motoruda kullanılabilir. minibüs otomatik kapı motorıuuda var. bunlar çok daha küçükler, ama asıl önemlisi yüksek redüktör gücüne sahipler. Ve çok düşük devirlere inebiliyorlar. nominal çalışma voltajında 30-90 devir/dakika dönen modelleri bulunabiliyor.
hurdalıkdan pit/bat pazarından eskicilerden de bulunabildiği gibi, sıfır fişli-faturalıda oto elektrik malzemesi satıcılarında olup, Türk malı bir kaç firma avrupa ve uzak doğu malı ürünleride bulunur. sonucda sektörü otomobil grubu.
Migmag kaynakta voltaj ve tel besleme hızının birbiriyle uyumlu olması daha düzgün kaynak dikişi yapmayı sağlıyor. Kullandığım makine tel besleme hızını kontrol etmiyor. Ayarlanan hiz için atanmış bir duty ile pwm Sürüyor motoru.

Uzun 4 metrelik bir bir hortum kullanınca hortumun nasıl kıvrıldığı beslenen telin hortum içinde sürtünmesini değiştiriyor.

Bir kaynak istasyonunda/masasında çalışılınca bu çok sıkıntı değil. Değeri, deneyerek ayarlayıp kaynak yapmaya devam ediyorsun. Ama seyyar kullanımda veya kaynak pozisyonunun değiştiğimdurumlarda bu hortum meselesi tel besleme hızını etkiliyor.

Aynı malzemeyi farklınfarklı ayarlarla kaynaklamak zorunda kalıyorsun.

Kaynak tel rulosu da sürtünmeli olarak monte ediliyor, her montajda aynı sürtünmeyi sağlayamıyorsun ve aynı duty ile pwm yapsan da darklı hızlarda döönüyor motor. Bu nedenle tel hızı için geri besleme çok gerekli olmasa da kullanım konforunu ve kaynak dikişini olumlu etkiler. Step motor düşünmemin sebebi de geri besleme vs. İle uğraşmadan kaba kuvvetle hızı istenen/ayarlanan değerde tutabilmek.

Telin itilmesi icin cok yuksek itme kuvvetine ihtiyac olmasi lazim. Kaynak makinasindan itilen tel torcun ucuna kadar cok surtunmeli bir kat yol ediyor olmali. Dolayisi ile reduktor sart. Isin icine reduksiyon girince de step motorun devir tuzagina dusulur cozum pahalilasir. DC reduktorlu motor en ekonomik cozum gibi duruyor.
Makinenin üzerindeki motor 20 watlık bir şey. Yani redüksiyon da çok yüksek değil. Stepper uyduramazsam olduğu gibi kalacak. Hatta işim başından aşkın olacak bununla uğraşırken, bu yüzden stepper veya devir geri vesleme meselesini erteleyeceğim muhtemelen.

Bu konuyu dert etmene gerek yok. Motor hizini kontrol altinda tuttugun surece kaynak esnasinda nasil kaynak akimini elle ayarliyorsan motor hizini da bir dugme ile ayarlarsin.

Motora pwm verdim su devirde doner demeyeceksin motor milinden hiz bilgisi alip motorun devir sayisini regule edeceksin sadece. Bu olmazsa olmaz. Sanirim step motorda kolaya kacmayi dusundun.

Operator motor devrini dugme ile ayarlar deyince Bulgaristandan gocmek zorunda kalan arkadasimin anlattigi anisini yazayim.

Bulgaristan'a biskuvit fabrikasi kuruluyor. Fabrikayi Italyanlar kuruyor. Neyse fabrika bitiyor Italyan uzman, Bulgar teknisyenlere isletmenin nasil isletilecegi konusunda ders veriyor.

Teknisyenler ellerinde defter kalem her adimi not ediyorlar. Ardindan test uretimi yapiliyor nefis buskuvitler cikiyor. Fabrika teslim aliniyor.

Uretim basliyor ama buskuvitler tam kizarmamis hafif renkleri soluk. Bakiyorlar notlarina italyan adamin yaptigi sicaklik ayarlari, band hizlari vs hersey ayni. Apar topar Italyani cagiriyorlar.

Italyan uzman, uretimden cikan buskuvite bakiyor ardindan firin sicakliginin dugmesini bir tik artiriyor bir daha bakiyor olmadi bir tik daha nihayetinde tamam diyor. Sicakligi artiracaksiniz.

Demem o ki kaynak islemine baslandiginda operator bakti tel hizi dusuk kaldi dugmeyi bir tik artiriverecek.

Bundan sonrasi servo hiz denetiminde.

Sanirim step motorda kolaya kacmayi dusundun.
Tam olarak öyle, makineden 10m/dakika ayarladıysam 10m/dk tel besleme hızı almak istiyorum sadece. Yoksa besleme yavaş/hızlı kaldığında dönüp ayara müdahele ediyorum. Ama büyük bir iş parçasının etrafında dolanırken zırt-pırt ayarla upraşmak sıkıntı. Hem xan sıkıcı hem de kaynak dikişi değişip duruyor. Kaliteli makinelerde bu sorun olmuyordur muhtemelen.

Arc araligindaki voltaja bakarak motor devirine mudahale ettirebilirsin. Ark voltaji (plazma basladigindaki voltaj) tel boyu kisaldiginda artacaktir bu da motorun daha hizli donmesi gerektigini soyler.

Bu durumda boyle bir servo kontrol en acemiye bile guzel dikis attirir.

Arc araligindaki voltaja bakarak motor devirine mudahale ettirebilirsin. Ark voltaji (plazma basladigindaki voltaj) tel boyu kisaldiginda artacaktir bu da motorun daha hizli donmesi gerektigini soyler.

Bu durumda boyle bir servo kontrol en acemiye bile guzel dikis attirir.
Hocam bunlar senin deyiminle artistik hareketler :). Çok deney ve uğraş gerektirir bana gelmez :) . Peki motoru sürerken pwm'nin kapalı fazında motordaki ters emk'yı ölçmek olur mu, işe yarar, tutarlı ölçüm alınır mı?

Ama bunlar için smps kontrolcüsünü meşgul etmeyeyim. Postflow- preflow için yaptığım devre hala makinenin üzerinde. Bunda pwm çıkışı ve devir geri beslemesi de var. Gaz konrolünü zaten kullanıyordum, sadece motor devri için pid kodlaması kalmıştı. Bozulmasaydı (bence bozulmadı zaten, düzgün çalışmayı durdurdu) bununla uğraşacaktım.

Devre şemasını çoğu bileşenin değeriyle beraber kağıda çıkardım. Topoloji çıkış kondansatörü dışında tam olarak aşağıdaki gibi. Akım geribeslemesi primerden akım trafosuyla alınmış...
1721886817146.png

Motor devir sayisinin tespiti icin ters EMK kullanabilirsin fakat bazi sartlari var. Motorun enduktansindaki enerjinin pwm off peryodunda coktan sifirlanmasi gerekir. Eger bu deger sifirlanirsa rotorun suruklenmesi ile olusan EMF (hiz ile orantili enduvi voltaji) motor hizi hakkinda cok dogru fikir verir.

Dolayisi ile bu teknigin kullanilip kullanilamamasi tamamen motor enduktansi ve pwm frekansi ile ilgili. (freewheeling diyoda degeri yuksek seri direnc baglayip EMK artmasini goze alip enerjiyi kisa surede yok edebilirsin)

Eger pwm'i isin icine sokmadan analog kontrol yapsaydin motor uclarindaki ripil dogrudan motor devir sayisi ile orantili olurdu.

Illaki motor miline bir sensoru takmanin yolunu bulursun. Sonucta uzaya roket firlatmiyoruz.

yumruk büyüklüğünde fırçalı redüktörlü dc silecek motorun elektriksel gücü 10 W. civarında,
bu motorun 1/50 gibi bir redüksiyon oranı var. mekanik güç çıkışı 500 W. civarında,
motor pil voltajı gibi düşük voltajda bile çalışırken, elle durdurmak imkansız oluyor.
bu motorun nominal çalışma voltajı : 13,2 V. (akü gerilimi), motor 1,5-2 V. ila 24 V. arası gerilimlerde sürülebiliyor.
bu motorun uzun kıvrımlı hortum içinden teli iterken karşılaşacağı mekanik zorlanmalarda,
devir sayısının zorlanma veya rahatlama ile değişebiliceğini pek düşünmüyorum. belki çok düşük dalgalanmalar olabilir.
zaten motorun teli itemeyeceği mekanik bir zorlanma sistemde oluşabiliyorsa, o motor teli ya yığdırır,
yada teli itmekde kullanılan mekanik herneyse sıyırır veya tel kopar-ezilir gibi duruyor. telin bükülme-yıpranma gücü nekadarki.
bu tip bir motor teli iterken banamısın demez yani.
motor enerjisi kesildikten sonra bile teli itebiliyorsa demekk tek okadarda zorlanmadan gidiyor olmalı.
motora elektriksel frenleme yaptırmak durumunda kalmıştık.

böyle bir zorlanma varsa step motordan geri devir kontrol bilgisi alınmıyorsa step motorda zortlayabilir.

motorun minimum nominal maksimum besleme voltajında çıkış devri not alınır. dc fırçalı motor olduğundan bunlar lineer olacaktır herhalde.
kısaca motora verilen besleme voltajına karşın telin ilerleme hızı bir şekilde %90-95 oranlarında hesaplanabilir.
operatör telin ilerleme hızını programdan girecek, bu değere karşın motora gidecek voltajda hesaplanıp motora verilecek gibi.
sonrasında ise %5-10 luk yukarıda söylendiği gibi bir kontrol butonu - switchi ile tık-tık-tık bastıkça arttırılır yada potdan ince ayarda çakilebilir gibi düşünülemezmi?
bu otomatik modda böyle olup, manuelde tel hızı min. ile max. arasında istenildiği gibi ayarlanabilir. bu halde motordan herhangibir geri besleme alınmasına belki gerek kalmayabilir. motora uygulanan voltaja göre tel hızı biliniyor olabilir.

Bu tip motorlarda redüktör üzerinde mekanik çalışma yönü işareti bulunur, makina teli iterken bu işaret yönünde düşünülmeli. motor diğer yöndede çalışacaktır. ama çoğunlukla çalışacağı yön işeret yönünde olmalıdır.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
fırçalardaki voltaj polaritesi değişimiyle motor devir yönü değişen, fırçalara verilen potansiyel voltaj değerleriylede motor hızı değişen,
2 adet fırçası (kömürü) bulunan DC motorda, fırça-kömür darbelerinden sağlıklı devir bilgisi ölçümü mümkün olabiliyormu? Bunun için bir yöntem varmı?

Son düzenleme:
yumruk büyüklüğünde fırçalı redüktörlü dc silecek motorun elektriksel gücü 10 W. civarında,
bu motorun 1/50 gibi bir redüksiyon oranı var. mekanik güç çıkışı 500 W. civarında,
motor pil voltajı gibi düşük voltajda bile çalışırken, elle durdurmak imkansız oluyor.
bu motorun nominal çalışma voltajı : 13,2 V. (akü gerilimi), motor 1,5-2 V. ila 24 V. arası gerilimlerde sürülebiliyor.
bu motorun uzun kıvrımlı hortum içinden teli iterken karşılaşacağı mekanik zorlanmalarda,
devir sayısının zorlanma veya rahatlama ile değişebiliceğini pek düşünmüyorum. belki çok düşük dalgalanmalar olabilir.
zaten motorun teli itemeyeceği mekanik bir zorlanma sistemde oluşabiliyorsa, o motor teli ya yığdırır,
yada teli itmekde kullanılan mekanik herneyse sıyırır veya tel kopar-ezilir gibi duruyor. telin bükülme-yıpranma gücü nekadarki.
bu tip bir motor teli iterken banamısın demez yani.
motor enerjisi kesildikten sonra bile teli itebiliyorsa demekk tek okadarda zorlanmadan gidiyor olmalı.
motora elektriksel frenleme yaptırmak durumunda kalmıştık.

böyle bir zorlanma varsa step motordan geri devir kontrol bilgisi alınmıyorsa step motorda zortlayabilir.

motorun minimum nominal maksimum besleme voltajında çıkış devri not alınır. dc fırçalı motor olduğundan bunlar lineer olacaktır herhalde.
kısaca motora verilen besleme voltajına karşın telin ilerleme hızı bir şekilde %90-95 oranlarında hesaplanabilir.
operatör telin ilerleme hızını programdan girecek, bu değere karşın motora gidecek voltajda hesaplanıp motora verilecek gibi.
sonrasında ise %5-10 luk yukarıda söylendiği gibi bir kontrol butonu - switchi ile tık-tık-tık bastıkça arttırılır yada potdan ince ayarda çakilebilir gibi düşünülemezmi?
bu otomatik modda böyle olup, manuelde tel hızı min. ile max. arasında istenildiği gibi ayarlanabilir. bu halde motordan herhangibir geri besleme alınmasına belki gerek kalmayabilir. motora uygulanan voltaja göre tel hızı biliniyor olabilir.

Bu tip motorlarda redüktör üzerinde mekanik çalışma yönü işareti bulunur, makina teli iterken bu işaret yönünde düşünülmeli. motor diğer yöndede çalışacaktır. ama çoğunlukla çalışacağı yön işeret yönünde olmalıdır.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
fırçalardaki voltaj polaritesi değişimiyle motor devir yönü değişen, fırçalara verilen potansiyel voltaj değerleriylede motor hızı değişen,
2 adet fırçası (kömürü) bulunan DC motorda, fırça-kömür darbelerinden sağlıklı devir bilgisi ölçümü mümkün olabiliyormu? Bunun için bir yöntem varmı?
Redüksiyon sonrasında çıkışta tork yükselse de güç yükselmez. Motorun yükü değişince de hızı değişmek zorunda.

Kaynağı yaparken Arkın sesinden tel beslemesinin hızı anlaşılabiliyor. Bu hız yanlış olduğunda yüksek veya düşük olduğu anlaşılabiliyor. Ben bu makinenin kullanıcısıyım, deneyimlediğim durum, kullandığım makinede izah ettiğim şekilde.

Stepper kullanmak istemem tamamen kestirmeden çözüme gidip overkill bir stepper koymaktı. Ama bu motoru mekanik olarak oraya uydurmak daha zahmetli olabilir.

Bu değişkenlik sorununu başka türlü de çözmem mümkün olabilir. Makineyi kaynak arabasında üst rafa koyuyorum tel makineden çıkar çıkmaz yere doğru da sarkarak kıvırılıyor. Bu da fazladan yük ve değişkenliğe sebep oluyor olabilir.

Şurası kesin, kaynak hortumunun seriliş şekli tel besleme motoruna binen yükü arttırıyor, geri besleme yoksa tel besleme hızı değişiyor. Telafi etmek için baştan ayar yapmak hem işi yavaşlatıyor hem işin kalitesini düşürüyor hem de kullanım konforunu düşürüyor.

Ark voltajini izlemek artislik ama seni takometreden kurtarabilir.

Tek sorun ayni ark boyu icin farkli akimlar farkli ark voltaji verir.

Bu soruna kafa yorarsin.

Mesela akimi 80A yaptin. Motor teli surmeye basladi ve ark basladi voltaj bilgisi sana telin ne kadar ileride yada geride bilgisini veriyor olmali.

Sonucta sinamalarin ark lambalarindaki karbon cubuklarin araligini kontrol eden servo duzenek geri besleme bilgisini ark akimindan alirdi ve sinama perdesindeki parlaklik sabit kalirdi.

Temelin dedigi gibi sistem ayni sistem. (Bakiniz: Denizaltilarin icine su kaciyormu fikrasi.)

Bunu atmega ile yapmaya çalışacağım. 40KHz iki pwm sinyalini 8 bit tmerlarla üreteblirim. ADCyi de 8 bit okrum 20KHz örneklerim. pid'i de int aritmetikle yapmaya çalışırım. Gaz ve motor hız kontrolü için modladığım kartı kullanırım.

Bluepill düşünmüştüm ama orijinal kartı 5 volt ve bu kartı büyük ölçüde olduğu gibi kullanmak istiyorum. 3.3V için analog devreleri değiştirmem gerekebilir. Bir de stm32/bluepill öğrenmeye çalışmak işi bitirmemi çok zorlaştıracak.

8 bit atmega'nın malum kısıtlarıyla bu iş yapılamaz mı? Çarşamba günü üzerinde çalışmaya başlayacağım, atmega ile uğraşmak beyhude diyen varsa bugünden gerekli parça siparişlerimi vereyim.

@semih_s

Bu ablaya sor bakalim o ne onerecek?

:) Yok öyle yapmayayım. Bugün tek timerla trafoyu sürecek 2 pwm sinyalini de ürettim. Bu 2 pwm'yi tam olarak simetrik üretebiliyorum ama ufak bir sorunum var. Duty 40KHz'de güvenilir olarak ancak %90 olabiliyor. Bu da interrupt latency ile ilgili bir kısıttan. Bilmediğim bazı şeyler var.

Half bridge converterda dead time ne kadar olabiliyor? Yani mesela gate trafosuyla sürülürken %49 bir taraf, %49 diğer taraf sürülebiliyor mu? Yoksa bunun pratik bir sınırı mı oluyor? Aşılmasa iyi olur denebilecek bir sınır var mı?

Fırsat olursa yarın akşam kontrol döngüsü için bir şeyler deneyeceğim, döngünün çevrim frekansı ne olacak/olabilecek görmek için.

Olu bolgeyi diledigin kadar acabilirsin. Actikca efektif voltajdan kaybedersin sadece.

Elindeki islemcinin guc elektronigi uygulamalari icin advanced timer modulu varsa (genellikle complementy cikisa sahiptir ve en az 3+3 cikisi olur) bu sureyi soft olarak ayarlayabililirsin.

Olu bolgeyi diledigin kadar acabilirsin. Actikca efektif voltajdan kaybedersin sadece.

Elindeki islemcinin guc elektronigi uygulamalari icin advanced timer modulu varsa (genellikle complementy cikisa sahiptir ve en az 3+3 cikisi olur) bu sureyi soft olarak ayarlayabililirsin.
Comlementary vb. Modül yok. Normal phase correct pwm sinyali üretiyorum. Pwm'nin düşen kenarında tetiklenen kesme ayarladım. Bu kesmede de pwm sinyalini iki kanal arasında çevirecek bir çokışı değiştiriyorum. Yani aynı sinyali sırayla iki tarafa veriyorum. Dead time bundan dolayı belli bir yere kadar yükseliyor düşebiliyor.

Mevcut tasarim icin ongorulmus olu zamandan daha uzun olu zaman verirsen atiyorum eskiden 60A veren ayarda simdi 58A verir. Cok sorun edilecek bir sey degil max akim degeri bir miktar dusebilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,517
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back