UNI-T UT230B-EU Watt Metre çalışma sorunu

taydin abi sen bunu nasil gozden kacirdin . 1300W bu :gulus2:

Dogan abi, aluminyum u bile eritirsin zorlarsan :saril:

Güzel ürüne benziyor, ayıp etmişim :)

861DE kendini ispatlamış bir ürün, Quick TR1300A nasıl acaba? avantajları neler diğerine göre?

Quick TR1300A hava üfleme hızı 70 l/dk olarak gördüm, 861DW 110 l/dk idi sanırım 861DE 200 l/dk

1300Watt, 1000 watt, 1200 watt diye gidiyor.

eevblog.com da araştır biraz, orada artıları eksileri iyi anlatılmıştır.

%60 vergiyle gelebilir bak Dogan abi demedi deme

PERPA OTOMASYON dan Quick 861DE modelini aldım az önce.
Telefon ile arayıp stok durumunu kontrol ettim, stok varmış teyit edince bende satın aldım.

Dün Çankaya ya uğradım, 4.7uF 400V konsansatör aldım, ESR değerini ölçtüğümde aşağıdaki gibi 8 Ω civarı sonuç çıktı, bu kondansatörü wattmetre ye takayım mı?
WhatsApp Image 2024-08-18 at 13.29.53.jpeg

Hangi frekansta ölçtün?

Kapasitörler için genel geçer ESR kuralları yok. Ama genel olarak 100 Hz ölçüm frekansı ve elektrolitik kondansatörler için şunları söyleyebiliriz:

Kapasite değeri azaldıkça ESR artar, cihazın da ölçüm toleransı kötüleşir. Neden? Çünkü 100 Hz çok düşük bir frekans, düşük değerli kapasitörden çok az bir akım geçirir.

Kapasitörün anma voltaj değeri arttıkça ESR azalır. Buradaki faktör, daha yüksek voltaj dayanımı olan kapasitörde daha fazla plaka alanının olması gerektiği, bunun da birçok kapasitörün paralel bağlanması gibi olduğu ve dolayısıyla ESR nin düştüğü.

Eğer noname bir kapasitör aldıysan, yani datasheet'te ESR değerini bakma şansın yoksa, mecbur devreye bağlayacaksın ve uygun ripple karakteristiğini sağladığına bakacaksın. Uygun ripple değerinin ne olduğu da SMPS hesabına giriyor, derin konu. Ama genel olarak, bir flyback SMPS için minimum giriş voltajını vereceksin (birçok üniversal SMPS 86 VAC giriş voltajı ile çalışmaya başlar) ve çıkışa herhangi bir ripple yansımadığına bakacaksın.

Wattmetre deki kondansatörü değiştirdikten sonra sorun hallolmuş görünüyor.

Bugün bereketli geçti hem wattmetre hem de traş makinemi onardım çok şükür :dans1:

WhatsApp Image 2024-08-18 at 17.42.31.jpeg

WhatsApp Image 2024-08-18 at 17.47.32.jpeg

Elinize sağlık Doğan bey.
Traş makinesinin işinin bitmesine üzülsekmi acaba, nede olsa hergün aktif olan konuydu :gulus2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back